Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Městská knihovna Loket

Ohodnoťte muzeum

Expozice umělecké knižní vazby

Expozice umělecké knižní vazby - jediná instituxce svého druhu v České republice. Stálá expozice a 10 temporálních výstav ročně, odborné přednášky a dílny. Sledujte www.mkloket.cz


0,0
Celkový dojem z muzea

U zrodu muzea stáli na konci 90. let 20. století přední umělečtí knihaři a významní loketští občané, Jan a Jarmila Sobotovi. Díky jejich popularitě mezi českými knihaři i sběrateli a osobnímu přátelství s mnoha světově proslulými knihaři získalo muzeum velkou většinu exponátů formou darů.

Město Loket slavnostně otevřelo Muzeum umělecké knižní vazby v roce 2001 stálou expozicí v Černé věži. Ve třetím roce svého trvání se Muzeum knižní vazby přestěhovalo z Černé věže blíže i níže k návštěvníkům do krásných prostor v přízemí raně barokní loketské radnice a v srpnu 2008 bylo zařazeno pod správu Městské knihovny v Lokti jako Expozice umělecké knižní vazby.

Sbírka se mezitím rozrostla o řadu nových exponátů. Cíl zakladatelů muzea – mít alespoň jednu vazbu od každého významného českého knihaře 20. století – však zdaleka není dosažen. Získávání vazeb již nežijících knihařů je obtížné a nákladné. Přesto se muzeu podařilo do svých sbírek získat vzácné vazby od třiceti z nich.

Daří se rozšiřovat sbírku současných českých uměleckých knihařů. K nejnovějším akvizicím patří díla manželské dvojice Miroslavy a Lubomíra Krupkových, Františka Josefa Koudelky, Jany Trnkové, Jiřiny Musilové, Jiřího Kožíška a dalších.

Součástí expozice je dobová knihařská dílna představující funkční nástroje a nářadí používané při výrobě knižní vazby.

Expozici tvoří čtyři hlavní části:

Knižní vazba v proměnách věků, do které spadají obrazové panely a historické vazby do konce 19. století. Většinu historických knih restauroval Jan Sobota a jeho žáci.

Zpět do pověstí aneb Bylo nebylo, ve které se vracíme do dávných dob, kde fantazie nezná meze. Faksimile dobových knih a knižní objekty vyrobili Jan Sobota a Dalibor Nesnídal.

Knižní vazby 19. - 21. století, ve které jsou shromážděny ukázky uměleckých a nakladatelských vazeb předních knihařů tohoto období (Helena Klinderová, Dalibor Nesnídal, J. H. Kocman, Jan Činčera, Karel Jílek, Josef Váchal, Antonín Jelínek, tři generace knihařů Hodných, nakladatelství Knihař, Moderní revue a další).

Vybavení dílny uměleckého knihaře s funkčními stroji a nástroji, které užívali knihaři a knihtiskaři v 19. a 20. století.

V majetku expozice je též sbírka děl renomovaných světových knihařů (Philip Smith, Werner Kießig, Terry Buckley, Pamela Moore, Edgar Claes, Cris Clair Takacs, Jane Drinkwater, Jean de Gonet, Tini Mirua, Midori Cockram, Jaroslav Kostyuk, Monique Lallier, Jan Vrtílek, Judith Thompson, David J. Lawrence, Pamela Leutz a další).

Expozice umělecké knižní vazby dále pořádá temporální výstavy orientované na českou uměleckou knižní vazbu, knižní kulturu, typografii a umělce z Karlovarského kraje. Několikrát do roka také vystavujeme tematicky nebo geograficky orientované průřezy sbírkami Expozice (Světová umělecká knižní vazba, Miniatury, Historické knižní vazby a podobně).

Město Loket a Městská knihovna Loket děkují všem dárcům a tvůrcům, bez jejichž přičinění a práce by tato ve světě ojedinělá expozice umělecké knižní vazby nemohla vzniknout.

 

Otevírací doba   1. 1.  – 30. 6., 1. 9. – 31. 12.

pondělí – čtvrtek 12 – 17

pátek zavřeno

sobota – neděle 10 – 12, 13 – 17

 

Otevírací doba   1. 7. – 31. 8.

pondělí – úterý zavřeno

středa – čtvrtek 10 – 12, 13 – 17

pátek zavřeno

sobota – neděle 10 – 12, 13 - 17

 

 

Otevírací doba se může (zejména v letních měsících) měnit. Sledujte proto prosím stránky www.mkloket.cz.

Zájemce o skupinové prohlídky s výkladem prosíme o rezervaci termínu předem.

 

Expozice umělecké knižní vazby

při Městské knihovně Loket

T. G. Masaryka 1

357 33 Loket

352 684 229

www.mkloket.cz

kniznivazba@mkloket.cz

Zaměření: umění, galerie

Vložit příspěvek

Diskusní příspěvky

žádné příspěvky
Žádná aktualita

Kontakty

Adresa:

Městská knihovna Loket
Náměstí T. G. Masaryka 1
357 33 Loket
GPS: 50.185957152442, 12.753111497476

Telefon:

+420352684229

Oficiální stránky muzea:

http://www.mkloket.cz


Výsledky hodnocení

Expozice a výstavy
0,0
Lidé v muzeu
0,0
Služby návštěvníkům
0,0
Doprovodné akce
0,0
Zobrazit všechna hodnocení muzea (0)
0,0
Celkový dojem z muzea

Vyhledat muzeum


Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.