Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

DOROKAADODNE

Galerie Josefa Lieslera

13. 10. 2016 - 06. 11. 2016

Výstava dvou výtvarníků a zároveň partnerů, kteří si pro Galerii Josefa Lieslera připravili svůj první společný projekt.

Výstava dvou výtvarníků, Terezy Příhodové a Romana Štětiny, nese název DOROKAADODNE. Ten odkazuje k tomu, že oba umělci jsou zároveň v osobním životě partneři a pro Galerii Josefa Lieslera vytvořili svůj úplně první společný projekt. Každý z nich je svébytná výtvarná individualita. Tereza Příhodová se dlouhodobě zabývá fotografií. V poslední době se navíc věnuje práci se dřevem, pomocí kterého vytváří prostorové instalace. Roman Štětina se stal v roce 2014 laureátem Ceny Jindřicha Chalupeckého za film Ztracený případ. Nejčastěji pracuje
s videem a zvukovou či prostorovou instalací.

V rámci projektu pro naši galerii vytvořila Tereza Příhodová objekty ze dřeva, kovu a kamene. Při jejich tvorbě se inspirovala mytologií, fascinuje ji primitivní způsob zpracování materiálů, který určitým způsobem supluje. Přivedla jí k tomu četba knih Mircea Eliadeho, který často píše o primitivních národech. Roman Štětina do těchto jejích objektů ještě následně zasahuje pomocí inteligentní plastelíny (tato hmota má oproti klasické plastelíně speciální vlastnosti - skáče jako hopík, natahuje se jako žvýkačka, trhá se jako papír nebo se tříští jako porcelán). Kromě toho v galerii vznikla také první instalace site-specific (umění vytvořené pro toto konkrétní místo), která pracuje s barevnými filtry umístěnými na osvětlení. Jednotným materiálem obou výtvarníků je na této výstavě dřevo. Roman s sebou přináší samorosty posbírané u nádrže Přísečnice, odkud pochází jeho rodina. Autorův dědeček měl zahradnictví a spolu se svojí rodinou osázel okolní lesy. Je tedy dost pravděpodobné, že některé z nasbíraných dřevin pocházejí ze stromů, které kdysi vysázela Romanova rodina. Kořeny, kmeny a větve jsou několikaletým kontaktem s vodou nasáklé pamětí místa. Autor je z původního místa odnáší a tím zdůrazňuje vykořeněnost, která je pro náš region typická  - odsun Němců, zánik obcí díky těžbě, vodohospodářství a vojenskému prostoru Hradiště. Koncentrace vysídlení z této oblasti je abnormální.  

 

Tereza Příhodová se narodila v Třebíči v roce 1987, ale žije a pracuje v Praze. Vystudovala Katedru fotografie na Filmové akademii múzických umění v Praze v ateliérech Bohumíra Prokůpka a Štěpánky Šimlové. Absolvovala roční stáž na École Nationale Supérieure d’Art Villa Arson v Nice ve Francii. V současné době je aktivní v mnoha odvětvích kultury – je autorkou několika projekcí v rámci spolupráce s Divadlem Na zábradlí a od roku 2013 vede filmový seminář na Škole Michael a učí výtvarný obor na ZUŠ Prosek. Její díla objela skoro celý svět – Tereza měla výstavy v Portugalsku, Itálii, Velké Británii nebo Jižní Koreji.

 

Roman Štětina se narodil v Kadani v roce 1986, v současné době žije a pracuje v Praze. Roman absolvoval Akademii výtvarných umění v Praze v roce 2015 poté, co strávil dva roky na Städelschule ve Frankfurtu nad Mohanem v ateliérech Judith Hopf a Douglas Gordon. Jeho filmy a videa byly prezentovány na Anthology Film Archive v New Yorku, Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech, goEAST - 14. ročníku Festivalu filmu střední a východní Evropy ve Wiesbadenu v Německu, Bosse & Baum v Londýně, PAF v Olomouci, Delfina Art Foundation v Londýně a na mnoha dalších. Stejně jako Terezina díla, mohli jste i Romanovu tvorbu vidět v několika zemích světa – vystavoval v Německu, Rakousku, Turecku, USA nebo na Slovensku. Nejčastěji se zabývá videem a instalací.


Vyhledat muzeum


Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.