Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Pavel Fuksa: Nic už nemám, kromě nožů

Galerie Josefa Lieslera

08. 02. 2018 - 04. 03. 2018

Světoznámý grafik a ilustrátor Pavel Fuksa vystavuje v Kadani!

Představuje zde plakáty vytvořené na zakázku i vlastní tvorbu. Výstava je rozdělena do tematických okruhů. Můžete zde vidět nová zpracování plakátů ke starým českým filmům, návrhy látek na šaty pro Paris Fashion Week, grafická zpracování psychických nemocí, návrhy plakátů ke slavným operám nebo sérii plakátů pro Klasick Wheels, což je obchod s motocykly a příslušenstvím.

Název výstavy Nic už nemám, kromě nožů má velice půvabný příběh. Vymyslela ho totiž autorova sedmiletá dcera, která tatínkovi často pomáhá. Ve vymýšlení názvů jeho výstav není nováčkem, jak se Pavel Fuksa zmínil.

Rozpětí tvorby Pavla Fuksy je široké od filmových plakátů, obalů knížek, bookletů hudebních titulů, tvorby log a firemní identity až po reklamní design. V roce 2014 a 2016 byl uveden jako jeden z 200 nejlepších ilustrátorů na světě a byl zařazen mezi 30 nejlepších grafických designérů světa magazínem Computer Arts. Mezi instituce a osobnosti, se kterými spolupracoval, patří například Barrack Obama, Google, Facebook, Microsoft nebo Nike. Když má zrovna chvilku volného času, kterých je opravdu málo, jen tak pro zábavu navrhuje plakáty na pokračování slavných filmů, které nebyly nikdy natočeny nebo si nechá náhodně vygenerovat 365 článků z wikipedie, přečte je a ke každému udělá ikonku.

Styl jeho návrhů působí záměrně jako z 50. let. Částečně je důvodem odkaz na poctivou grafiku té doby. Zároveň je to jakýsi vzdor vůči všem počítačově vymazleným a dokonalým návrhům současných grafiků. Je to hlavně ideový návrat k ruční práci, protože i Pavel už pracuje na počítači. Snaží se nasimulovat a přinést zpátky pocit z doby, kdy nefungoval internet, počítač ani mobil a všechno se dělalo analogově. V přemýšlení nad vizuálem je mnohem dál než řada českých designérů. Výsledky jeho práce mají šmrnc, vtip a snaží se nedávat pozorovateli vše zadarmo. U Fuksových plakátů musí člověk dohlédnout takříkajíc za roh a spojit si vizuál s kontexty.


Vyhledat muzeum


Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.