Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Ubrusy a pohádky: Vendula Chalánková a Daniela Mikulášková

Galerie Josefa Lieslera

20. 01. 2017 - 05. 03. 2017

Přijeli k nám až z Brna, vyznají se v šití a vyšívání a první výstava v tomto roce je tak díky nim opravdu unikátní.

Vendula Chalánková vytváří výšivky k tradičním pohádkám jako je O Červené Karkulce, Perníková chaloupka, O veliké řepě, O Smolíčkovi, Hrnečku vař nebo O Koblížkovi. Známe je všichni, ale zde je vidíte v novém kabátu – vyšít jednu pohádkovou situaci Vendule mnohdy zabere i týden práce. Stejně jako výsledek její práce i celý postup je opravdu jedinečný – papír nebo látky, které používá, totiž často existují pouze v jediném kuse. Její pohádkové postavy jsou zároveň jednoduché i líbezné, a kombinace těchto dvou baví nejenom děti, ale
i dospělé. V dnešní době je návrat k těmto tradičním pohádkám z našeho dětství velmi důležitý. Děti je totiž už mnohdy neznají a navíc tyto pohádkové knihy většinou nevycházejí v novém zpracování. Na výstavě můžete vidět nejen originály výšivek, ale i výsledné publikované knihy, které si můžete prolistovat a pokud se Vám zalíbí natolik, že byste je chtěli mít na nočním stolku, tak i zakoupit. Pro ty z vás, kteří mají rádi příběhy ukryté za věcmi, určitě bude zajímavé zjištění, že na některé z výšivek jsou použity zbytky látek, ze kterých šila maminka Vendule kalhoty a košile.

Vendula Chalánková patří v současnosti mezi nejvýraznější české výtvarnice. Rozptyl témat a technik, kterými se zabývá, je nevídaně široký od šperků přes malbu, kresbu, performance, hračky až po instalaci. Její práce často vyvolávají úsměv, i když by se spíš dalo říct, že se jedná o černý humor. Autorka se ovšem nesnaží témata uměle vyhledávat, ale vychází z vlastního života a zážitků. Autorka žije střídavě v Troubkách nad Bečvou a v Brně. V roce 2006 absolvovala Fakultu výtvarných umění v Brně, Ateliér environmentu u Vladimíra Merty a Mariana Pally. První samostatnou výstavu měla v roce 2001 v brněnském Kabinetu múz. Dosud její díla hostily galerie u nás, na Slovensku, v Německu, Maďarsku, Anglii, Bosně a Hercegovině, Chorvatsku a v Japonsku. V roce 2006 získala Cenu Nadání Hlávkových a v roce 2009 ocenění Zlatá stuha za knihu O Červené Karkulce. Je zastoupena ve sbírce Národní galerie, Moravské galerii, sbírce Marek, v Galerii výtvarného umění v Chebu, Muzeu umění Olomouc a Museum für Angewandte Kunst ve Vídni.

 

Druhá vystavující umělkyně, Daniela Mikulášková, je žena se silným vztahem k rodině. V této souvislosti také vznikla série obrazů „Ubrusy“, které tvoří od roku 2010. Podkladem pro její obrazy se totiž staly skutečně ubrusy po její babičce, na které autorka přidává nové vrstvy příběhů a vrství tak na příběhy předešlé příběhy úplně nové. Domácnost je místo pospolitosti, každodennosti, klidu i střetů, místo rozlitých polévek, umaštěných koleček, vrstev různých barev a vůní. V nepodstatné řadě jde jen o to, kolik pozornosti člověk věnuje očima podložce – ubrusu, když tiše žvýká, mlaská a polyká potravu, někdy v harmonii, kdy jídlo začíná společným poděkováním, někdy tísnivým mlčením, kdy nelze sousto téměř polknout, stejně sklopené oči, stále stejný sklon hlavy a ubrus…
v tomto momentu vzniká vztah. Daniela k tomu říká: „V současné době jeden po druhém vytahuji z komody a spotřebovávám je napínáním na rám. Můj vztah k starému ubrusu zaniká, tvořím nový…“ Vše vzniká doma, často u TV, často při vaření, často při čekání na někoho, někdy si je bere i s sebou na výlety. A tak se Ubrusy stávají takovým deníkem na cestách, který je ojedinělý nejen svým původem a použitou technikou, ale také místem, na kterém vzniká.

Daniela Mikulášková studovala v letech 1992 až 1998 na Filosofické a Pedagogické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci obory česká filologie a výtvarná výchova a poté magisterské studium na Fakultě výtvarných umění Vysokého učení technického v Brně v Ateliéru environmentu u Vladimíra Merty. V roce 2008 získala 1. místo v soutěži mladých umělců do 35 let JungART.


Vyhledat muzeum


Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.