Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

VÝSTAVA - Alex Mlynárčik pohledem Pierra Restanyho

GASK – Galerie Středočeského kraje, p. o.

15. 11. 2015 - 14. 02. 2016

Alex Mlynárčik je jeden z mála slovenských výtvarníků, kterým se podařilo zasáhnout i do vývoje západoevropského výtvarného umění.

Umělecky i osobnostně určující se pro něj stalo setkání s legendárním francouzským výtvarným kritikem Pierrem Restanym, který o Mlynárčikovi napsal i monografii. Právě Restany definoval teorii Nového realismu a založil stejnojmennou skupinu (1960 – 1964), podle které všední věci a skutečnosti vstupovali do výtvarného díla. Mlynárčik se stal protagonistou „slovenské linie“ Nového realismu, který si vybral dvě základní myšlenky – přivlastnění reality a reakci publika.

O Alexovi Mlynárčikovi je známo, že se umělecky prosadil i v zahraničí. Už v šedesátých letech měl Mlynárčik možnost se zúčastňovat nejvýznamnějších přehlídek aktuálního výtvarného umění, zejména v Paříži. V letech 1967–72 realizoval řadu rozsáhlých projektů nejen na Slovensku, ale hlavně v Paříži. Jeho tvorbě se věnovali mnozí významní evropští teoretici jako kromě zmíněného Pierra Restanyho i Umbro Apollonio, Jindřich Chalupecký, Michel Ragon, Raoul–Jean Moulin či Henry Périer.

Mlynárčikův site-specific projekt pro GASK – Galerii Středočeského kraje navazuje na jeho kritické reflexe projevů totalitní moci. Zde vstupuje do zcela konkrétního dialogu s nástěnnými malbami vzniklými na začátku padesátých let dvacátého století, kdy Jezuitská kolej byla ještě vojenskými kasárnami. Jejich „stalinisticko-husitská“ heroizace, navíc neuměle ztvárněná amatérským vojákem-tvůrcem, se tak stává východiskem k autorovu odkrývání mechanismů společnosti v rámci příznačného průsečíku umění a mimoumělecké skutečnosti.

DOBA TRVÁNÍ VÝSTAVY

15. 11. 2015 - 14. 02. 2015

ZDROJ

http://www.gask.cz/cs/vystavy/alex-mlynarcik-pohledem-pierra-restanyho


Vyhledat muzeum


Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.