Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

VÝSTAVA - Jitka Havlíčková: Bez dětí (skleněný komiks)

GASK – Galerie Středočeského kraje, p. o.

Figurkářka Jitka Havlíčková ve WHITEBOXu prezentuje skleněné dioráma BEZ DĚTÍ z roku 2014. Tentokrát nekompromisně cílí na manželské či partnerské páry bez dětí.

S groteskním nadhledem inscenačně líčí volnočasové aktivity bezdětných. Jejich možnosti seberealizace a soužití ve smyslu hledání vlastních životních hodnot v podání autorky vyhlíží jako odlehčené „lokální historky“. Jsou to například scenérie zobrazující chování domácích mazlíčků, pěstování sportů nebo nekonečné šlechtění zeleně. Introspektivní bilancování Havlíčkové tak komentuje lidskou potřebu věnovat se nějaké věci soustavně a přirozeně ji celý život rozvíjet. Skleněné komiksy se opírají o poznatky z knihy Fenomén bezdětnosti socioložky Hany Haškové a můžeme je vnímat jako umělecko-sociologickou sondu. Roztomile bizarní modely situačních výjevů čímsi vzdáleně připomínají maloměšťácké vitrínkové sběratelství. Skleněný komiks provokativně znovu nastoluje otázku, kde se vlastně nachází tenká hranice mezi uměním a kýčem.

 

VERNISÁŽ VÝSTAVY

  • 30. 5. 2015 od 15:00

TRVÁNÍ VÝSTAVY

  • 31. 5. - 27. 9. 2015

ZDROJ

http://www.gask.cz/cs/vystavy/jitka-havlickova-bez-deti-skleneny-komiks

 


Vyhledat muzeum


Aktuality

STAVY MYSLI / ZA OBRAZEM - OBMĚNY A INTERVENCE

27. 03. 2019 - 23. 11. 2020
GASK – Galerie Středočeského kraje, p. o.

Již třetí rok běží se stálá expozice GASK „Stavy mysli / Za obrazem“, jedinečně koncipována sbírková prezentace, která v roce 2015 vyhrála prestižní národní cenu Gloria musaealis. Od začátku prosince roku 2017 se expozice představí v zcela aktualizované podobě. Vedle řady obměn sbírkových děl bude expozice obohacena novými dlouhodobými zápůjčkami a nově vybranými aforismy k jednotlivým okruhům. Půjde také o tzv. „intervence“, neboli dílčí průniky tvorby současných umělců, které budou reflektovat konkrétní tematické okruhy jinak, než cestou „klasické“ sochy či závěsného obrazu. Jde například o prostorovou instalaci či elektronická média, tvůrčí prostředky bytostně spjaté s dnešní tvůrčí citlivostí. Expozice „Stavy mysli“ se vyvíjí v úzké spolupráci s Lektorským centrem GASK; v rámci jeho programu „GASK bez bariér“ LC GASK připraví pro inovovanou expozici rozšířený soubor haptických přepisů vystavených obrazů pro slabozraké a nevidomé návštěvníky a také audio průvodce stálou expozicí a jezuitskou kolejí. Mezi současné umělce, kteří svými díly obměnili stávající expozici patří Darina Alster, Martin Janíček, Jolana Havelková, František Kowolowski nebo Jakub Švéda.

Přečíst více

Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.