Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zaměření

Řazení dle:

Žebříček muzeí

Centrum textilního tisku

5,0

Expozice Centra textilního tisku v České Lípě nabízí nejen seznámení s cennými historickými artefakty, ale i možnost aktivně se zapojit do tvůrčího procesu textilního tisku. Expozice Centra textilního tisku v České Lípě vznikla v letech 2009 – 2011 a nabízí nejen seznámení s cennými historickými artefakty, ale i možnost aktivně se zapojit do tvůrčího procesu textilního tisku.  Historická expozice představuje dědictví kartounek na Českolipsku. Hlavním exponátem jsou nově zrestaurované vzorníky, které jsou doplněny o tiskařské formy i hotové výrobky. Historie výroby a zpracování textilu sahá v České Lípě až do středověku. Již v roce 1382 je zde doložen cech tkalců, v Čechách nejstarší listině doložený.  Největšího rozmachu však výroba a zpracování textilu v České Lípě dosáhla, v období od konce 18. do poloviny století 19. kdy se Českolipsko stalo jedním z významných evropských center výroby textilu, zejména barvení a především kartounkářství  neboli potiskování. První manufaktury na potiskování látek - kartounky vznikají v České Lípě v 80. letech 18. století (např. Richterova a Weidrichova). Kartounkářství se na Českolipsku výjimečně daří, v roce 1837 již na Českolipsku pracuje 20 větších kartounek z celkového počtu 60 v Čechách − Česká Lípa je po Praze druhým největším centrem potiskování textilu v tehdejším Rakouskouhersku. V roce 1845 provozuje kartounkářský magnát Ignác Thume v České Lípě kartounku o 200 potiskovacích stolech, svého času největší v zemi. Ve druhé polovině 19. století však o Českolipské látky přestává být zájem a v roce 1873 vyhlašuje Thumeho kartounkářský gigant úpadek, poslední českolipská kartounka, Rosenthalova, však končí svůj provoz až v roce 1938. Interaktivní expozice sestávající se z pěti okruhů přibližuje hravou formou aktuální techniky potiskování textilu a nabízí možnost si tyto technologie přímo vyzkoušet. Výběr technologií navazuje na tradiční tiskařské techniky, ale zároveň reflektuje i nejmodernější způsoby potisku textilu.  Pro nejmenší je připraveno jednoduché potiskování pomocí razítek a relaxační koutek s dřevěnými kostkami a stylovými omalovánkami. Součástí expozice je i videoprojekce prezentující  historické i současné potiskování textilu.  

Přečíst více

Muzeum vlakové pošty

5,0

Historie poštovní přepravy železnicí, letadly a automobily. Expozice je mobilní. Adresa pouze do kanceláře a redakce. Muzeum vlakové pošty (založeno 2009) si klade za cíl přiblížit veřejnosti zaniklý způsob přepravy poštovních zásilek prostřednictvím ambulantních pošt ve vlacích, letadlech a autech. V těchto poštovních ambulancích byly zásilky třízeny posádkou poštovních zaměstnanců za jízdy. Tento způsob zpracovávání zásilek v České republice zanikl 29. května 1999 a byl zcela nahrazen velkokapacitními automatickými třídícími stroji v poštovních přepravních uzlech. Muzeum shromažďuje předměty denní služební i osobní potřeby pracovníků poštovní přepravy. Shromažďuje dobové fotografie, záznamy a dokumenty. Zaznamenává autentické vzpomínky pamětníků. Výstupem badatelské a sbírkotvorné činnosti jsou výstavy v dobových poštovních dopravních prostředcích - zejména v železničních vozech bývalých vlakových pošt. Muzeum 3x ročně vydává časopis "Československá vlaková pošta" (ISSN 2336-5153). Muzeum aktivně podporuje soukromé majitele historických vozidel, modeláře a badatele.  Expozice v poštovních vozech je ve stylu "běžný den". Interiér je vybaven veškerým vybavením, které posádka vlakové pošty potřebovala ke své činnosti. Maximální autentičnosti prostředí napomáhá použití velkého množství dobových poštovních zásilek. Součástí expozice je aktuální výstava "Pošta na kolejích, 1850 - 2015", která na 13 panelech mapuje vývoj ambulantních pošt.  Vzhledem k charakteru expozice nemá muzeum stálé místo. Expozice se konají na různých místech ve vozech různých majitelů. Na adrese v Brně se nachází kancelář muzea a redakce časopisu. Plán výstav na stránkách muzea.

Přečíst více

Muzeum Brněnska (Vila Löw-Beer v Brně)

5,0

Vila obývaná v letech 1913–1939 rodinou Alfreda a Marianny Löw-Beerových, rodičů Grety Tugendhat. Vila Löw-Beer v Brně je nejmladší pobočkou Muzea Brněnska. V letech 1913-1939 vila patřila Alfrédovi Löw-Beerovi, židovskému velkoprůmyslníkovi a obchodníku s textilem, který věnoval na konci 20. let 20. století část pozemku své dceři Gretě. Ta zde společně s manželem Fritzem Tugendhatem vybudovala v letech 1929-1930 rodinný dům – dnes světoznámou Vilu Tugendhat. V památkově obnovené Vile Löw-Beer je umístěna expozice nazvaná Svět brněnské buržoazie mezi Löw-Beer a Tugendhat. Veřejnosti je k dispozici knihovna. Expozici doplňují krátkodobé výstavy v galerii Celnice. Pobyt návštěvníkům zpříjemní Café Löw-Beer. Od dubna 2018 mají návštěvníci také možnost absolvovat komentovanou prohlídku technického zázemí vily, která je seznámí se zachovalými prvky unikátního systému teplovzdušného vytápění. 

Přečíst více

Muzeum autíček v zámku Příseka

5,0

Navštivte unikátní muzeum v nově zrekonstruovaném zámku Příseka, jehož historie sahá až do 15. století a připomeňte si tak hračky, se kterými jste si hráli jako malí. Připravena je expozice plná zajímavostí, raritních modelů a překvapení. Expozice nabízí příbližně deset tisíc exponátů. K vidění je například  miniaturní tank od Igry Praha, který se začal vyrábět koncem 60. let. Jedná se o plechovou hračku s plastovými koly a pryžovými pásy na pružinový pohon (natáčení klíčkem). Dalším vystaveným exponátem je  mechanický válec Husch, který patří mezi nejstarší mechanické válce vyrobené v Československu. V muzeu je k vidění také  Tatra 138 - skříňové auto (ČSAD), Škoda 120 L od KDN, Praga S5T, Tatra 815 Rallye - Kapské Město a další. V areálu zámku je pro vás připravena  kavárna, kde si můžete odpočinout, občerstvit se nebo zakoupit model, který vám po čase návštěvu tohoto jedinečného muzea připomene. Nabídka kavárny obsahuje  velký výběr nápojů, čerstvých dezertů i slaných pokrmů.

Přečíst více

Muzeum řeznictví

5,0

Muzeum řeznictví se věnuje řeznickému řemeslu na Valašsku a připomíná výjimečné kvality uzenářských a masných výrobků v regionu. Zároveň je kulturním a společenským centrem. Muzeum řeznictví Valašské Meziříčí je kulturním a společenským centrem, které upevňuje dobré jméno řeznického řemesla a povědomí o výjimečných kvalitách uzenářských a masných produktů u nás na Valašsku. Muzeum řeznictví nabízí atraktivní exkurze pro veřejnost i školy. Ochutnat u nás můžete uzenářské speciality z Krásna a Řeznictví H+H, partnerů našeho muzea, nebo pivní speciál Řeznický lev, který jen pro nás vaří v minipivovaru Paličák v Palačově. Muzeum založil současný majitel MP Krásno, a. s. Karel Pilčík v září 2015. V muzeu se pravidelně konají kulturní akce, součástí je galerie zaměřená na regionální výtvarnou tvorbu.  

Přečíst více

Hasičské muzeum Kočí

5,0

Provozujeme hasičské muzeum. Posláním je zachovat výstroj a vybavení hasičů z celého světa i pro budoucí generace. U nás se mohou zájemci o hasičinu seznámit s hasičským vybavením, výstrojí a technikou nejen z ČR, ale také ze zahraničí. Hasičské muzeum v Kočí jsme s kolegy založili již v roce 2002, abychom zachránili hasičskou techniku, výstroj a výzbroj, kterou chtěli některé sbory v našem okolí vyhodit. Chceme budoucím generacím zachovat veškeré vybavení a dokumenty, které se jen trochu týkají požární ochrany a jejího vývoje od samotného počátku v 19. století. V roce 2015 se nám podařilo získat adekvátní prostory s více než 524m2 kryté výstavní plochy a další přilehlé prostory s možností dalšího rozšíření výstavy. Do našich sbírek již mimo jiné patří technika: PS 2, PS4, PS8, DS 12, DS 16, DA 12 Avia A31, TA Tatra 613, AS 16 IFA L/F, ASC 16 Praga V3S, AZ16 Robur LO 3000, CAS 18 ZIL 130, přívěsy na PS8,12, VTA, BLA, VP-200, PLP a mnoho dalšího. U nás najdete také rozsáhlé sbírky historických a současných hasičských artefaktů jako jsou helmy, sekery, hadice, uniformy a další. Hlavně se však u nás zaměřujeme na historickou výjezdovou techniku. Přijeďte k nám a uvidíte samy.

Přečíst více

Památník národního útlaku a odboje Panenské Břežan…

5,0

Památník národního útlaku a odboje je umístěn v areálu horního zámku v Panenských Břežanech. Moderní interaktivní expozice s názvem „Zločin a trest“, připomíná hrůzy nacistické okupace českých zemí. Nastiňuje nejen souvislosti vzniku první Československé republiky, ale i důvody jejího rozpadu a vyhlášení Protektorátu Čechy a Morava. Seznamuje návštěvníka s německou okupační politikou a formování domácího i zahraničního odboje s velkým důrazem na operaci Anthropoid a následné represe vůči českému obyvatelstvu. Expozice je zakončena „potrestáním“ válečných zločinců. Historie horního zámku, ve kterém je Památník umístěn, je úzce spjata s ženským benediktinským klášterem u svatého Jiří na Pražském Hradě. Horní zámek, sloužící jako hospodářské a správní centrum panství, nechaly benediktinky vystavět někdy na přelomu 17. a 18. století. Poblíž zámku vznikla mezi lety 1705-1707 kaple svaté Anny podle projektu architekta barokní gotiky Jana Blažeje Santiniho-Aichela. Zadavatelkou byla tehdejší abatyše kláštera Františka Helena Pieroni. Během osvícenských reforem Josefa II. a rušení klášterů se dostaly Panenské Břežany do správy Českého náboženského fondu. Roku 1828 koupil panství Matyáš Friedrich von Riese-Stallburg, který započal s výstavbou nového reprezentačního dolního zámku. Rozsáhlé investice na panství rodinu Riese-Stallburg značně finančně vyčerpaly, proto majetek převzala Hospodářská a úvěrová banka pro Čechy. Roku 1909 koupil panství s oběma zámky podnikatel v cukrovarnickém průmyslu Ferdinand Bloch-Bauer a využíval je jako své letní sídlo. Jeho manželka Adele byla velikou obdivovatelkou malířského umění Gustava Klimta. Portrét Adele Bloch-Bauerové, známý také jako „Dáma ve zlatém“, který si u Gustava Klimta objednal její manžel Ferdinand, je právem považován za ikonu secesního malířství. V roce 2006 byl obraz Dámy v zlatém vydražen za neuvěřitelných 135 milionů amerických dolarů. Ve 20. letech 20. století horní zámek získal Bedřich Gerstel, majitel známé nábytkářské firmy. Nábytek firmy Gerstel byl považován za špičku tehdejší produkce v českých zemích. Firma vyráběla nábytek i pro pražskou vilu Otto Petschka (dnes rezidence velvyslanctví USA), či známou Müllerovu vilu, postavenou podle plánů architekta Adolfa Loose. Krátce po vzniku Protektorátu Čechy a Morava byly oba zámky v Panenských Břežanech zabrány německou okupační správou. Horní zámek se stal sídlem státního tajemníka Karla Hermanna Franka a v dolním zámku bydlel zastupující říšský protektor Reinhard Heydrich s manželkou Linou a dětmi. Po roce 1945 se horní zámek proměnil v domov seniorů. Komplex se od roku 2012 nachází v majetku Středočeského kraje, ve správě Oblastního muzea Praha-východ, které zde vybudovalo Památník národního útlaku a odboje. Památník národního útlaku a odboje vyhrál prestižní národní soutěž muzeí Gloria musaealis 2016 v kategorii „Muzejní počin roku“. Kromě expozice Zločin a trest je možné navštívit i Santiniho kapli sv. Anny.

Přečíst více

Muzeum Jaroslava Foglara

5,0

Muzeum Jaroslava Foglara je prvním muzeem věnovaným našemu významnému českému spisovateli, který pozitivně ovlivnil mnoho generací. Hrad Ledeč nad Sázavou byl pro toto muzeum vybrán vzhledem k blízkosti řeky Sázavy a nedaleké Sluneční zátoce, kde pan Foglar úspěšně rozvíjel Skauting v České republice. Jedná se o stálé muzeum vzniklé k výročí 110 let od narození pana Jaroslava Foglara. Co u nás naleznete? Kompletně zdokumentovaný život a dílo spisovatele Jaroslava Foglara. Celkem osm místností zdobí stovky ilustrací pana Tesleviče včetně velkoformátových tapet navozujících atmosféru skutečných Stínadel. Průchody, tajemná zákoutí a vše co k nim patří. Nesmí chybět ani sbírka Ježků v kleci v originální vitríně, kterou navrhnul pan Teslevič a zkonstruoval pan Radek Micopulos. Vitrína je s nadsázkou i největším kdy vyrobeným Ježkem v kleci! V muzeu je možnost vyfotit se s Rychlými šípy v životní velikosti, podívat se na kompletní tábor a klubovnu Hochů od Bobří řeky a seznámit se s mnoha zajímavostmi z osobního života pana Foglara. Přijeďte se podívat do našeho muzea a zaručeně Vás osloví i nádherná krajina Vysočiny, malebnost hradu Ledeč a útulný prostor muzea, kam se jistě budete rádi vracet. Otevírací doba Duben a Říjen 9:00 - 17:00 So a Ne Květen - Září 9:00 - 17:00 Út - Ne

Přečíst více

Regionální muzeum vesnice Dolní Újezd

5,0

Regionální muzeum vesnice provozuje KLUB OŽIVENÍ HISTORIE MIKROREGIONU LITOMYŠLSKO-DESINKA Z.S. (počátky Klubu se datují rokem 1995) 29. října 2004 Klub slavnostně otevřel Regionální muzeum vesnice v Dolním Újezdě. V bývalém vestibulu muzea je stálá expozice k Selskému povstání na Litomyšlsku, je zde umístěna také zrekonstruovaná socha sv. Josefa z „Pražského mostu“ v Dolním Újezdě. Ve dvou místnostech je instalována stálá expozice ve stylu selských světnic, které se tématicky doplňují (Velikonoce, Vánoce…). Z vestibulu přecházíme do komory – černé kuchyně a prostor s ukázkami nástrojů řemeslníků a zemědělců.   V komoře – černé kuchyni se selskou pecí a sušárnou jsou převážně předměty ze dřeva, keramiky a litiny, včetně oplatečnic, rendlíků atp. Jsou zde jednoduché má­selnice "tlučky" i strojky na odstředění mléka, lisování tva­rohu atp. V dalších prostorách si můžete prohlédnout různé ná­řadí a jednoduché stroje řemeslníků, počínaje kovářem, zámečníkem, klempířem, kolářem, bednářem či truh­lářem. V poslední místnosti je zemědělské nářadí, více různých pluhů, hran, pleček, chomoutů a mnoho ručního nářadí. V patře objektu – v bývalých sýpkách – představujeme zpracování lnu a další řemesla: sedlář, krejčí, švec, holič a knihař, a ukázku ruč­ních prací našich žen.  V druhé velké místnosti prezentujeme exponáty paleontologických a archeologických nálezů, menší zemědělské stroje z konce 19. a poč. 20. století. Asi 1/3 plochy je vyhrazena nejstarší hasicí technice. Na panelech jsou stručné informace z historie i současnosti vesnic sdružených v Mikroregionu Litomyšlsko - Desinka.   Větší starou zemědělskou techniku nabízíme návštěvníkům v prostoru dvora a podstájí objektu. Kromě nahlédnutí do trvalé expozice každým rokem pořádáme tématické výstavy v nové výstavní místnosti (bývalý chlév a půdní prostory nad ním).

Přečíst více

Vyhledat muzeum


Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.