Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Hračky ze staré půdy

Vlastivědné muzeum Kyjov (Masarykovo muzeum v Hodoníně)

09. 11. 2015 - 28. 02. 2016

Ve Vlastivědném muzeu Kyjov se bude konat výstava Hračky ze staré půdy, která představuje výběr ze sbírky historických hraček Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně.

Sbírka hraček je systematicky budována po mnoho desetiletí a zaměřuje se především na tradiční lidové hračky moravské provenience. V roce 2006 se rozrostla o mimořádný soubor z rodinné sbírky pražské malířky Marie Fischerové Kvěchové, čítající téměř šest set hraček. Výstava představuje tento pozoruhodný přírůstek v reprezentativním výběru.Leitmotivem výstavy jsou příběhy několika vybraných exponátů odlišného původu   a odlišných osudů. Uvádíme některé z nich: 

1. K nejpůvabnějším exponátům řadíme skromně působící hadrovou panenku zvanou Ančka, jejíž drobné tělo je vycpané vatou a opatřené všitým skleněným srdcem. V roce 1915 vyšla v Americe poprvé kniha od Johnny Gruelle Raggedy Ann Stories, u nás vydaná u Topiče roku 1929 pod názvem Hadrová Ančka. Doplňkem poutavých příběhů byl návod na výrobu panenky z hadříků. I tato panenka pochází z rodinné sbírky Marie Fischerové-Kvěchové.

2. K nejznámějším evropským firmám na výrobu textilních panenek s bohatou historií patřily od počátku 20. století například německá Käthe Kruse a italská Lenci, založená v Turíně roku 1919. Plstěné panenky Lenci, vysoce sběratelsky ceněné, byly charakteristické pestrými barvami, ručně malovanýma očima, které se dívají bokem, dvěma prsty sešitými dohromady. Byly tvarovány nad parou z králičí plsti a měly mohérové vlasy. Naši panenku darovala do sbírky dcera Marie Fischerové Kvěchové Jelena Látalová, entografka a dlouholetá pracovnice Národního muzea v Praze.

3. Na výstavě najdeme i příležitostné panenky moravské provenience, které vyráběly maminky nebo babičky svým potomkům, často s velmi pečlivě zhotovenými replikami tradičních krojů. Smutnou kapitolu z doby druhé světové války zastupuje na výstavě hadrová panenka v kyjovském kroji, šitá v dílně internačního tábora u Svatobořic Mistřína. Svatobořice (u Kyjova, JM) byl nacistický internační tábor zřízený 17.9. 1942 pro příbuzné příslušníků zahraničního odboje a emigrantů. Táborem prošlo na 3500 osob z nichž 30 zemřelo. V dubnu 1944 přivezeno 50 dětí, jejichž rodiče popraveni za Heydrichiády.

Námět, scénář: Blanka Petráková, Alena Prudká

Grafické zpracování v MJVM Zlín: František Petrák


Vyhledat muzeum


Aktuality

Krúžkaři a souboráci, výstava k 80. výročí založení Slováckého krúžku a souboru v Kyjově

09. 10. 2022 - 27. 11. 2022
Vlastivědné muzeum Kyjov (Masarykovo muzeum v Hodoníně)

Srdečně zveme návštěvníky na vernisáž výstavy "Krúžkaři a souboráci, výstava k 80. výročí založení Slováckého krúžku a souboru v Kyjově, která se uskuteční v neděli 9. října 2022 ve 14:00 hodin. Výstava potrvá do neděle 27. listopadu 2022. Již 8 desetiletí přináší Slovácký soubor Kyjov (dříve Slovácký krúžek) svým příznivcům dobrou náladu a radost z pěkné písničky, krásných krojů a ladného pohybu. Za tu dobu prošly krúžkem stovky tanečníků, zpěváků a muzikantů, soubor uspořádal stovky, ale možná i tisíce vystoupení nejenom pódiových, ale i při různých příležitostech, jako jsou hody, dožínky, fašaňk a další. A co popřát tomuto starému mladíkovi? No co by – hodně dobrých tanečníků, muzikantů, zpěváků, choreografů i vedoucích, ale především hodně nadšení a lásky k folkloru, aby se ta pomyslná štafeta předávala z generace na generaci co nejdéle. Přijďte si i vy připomenout 80letou historii krúžku/souboru na výstavu do Vlastivědného muzea Kyjov, která bude zahájena vernisáží 9. října 2022 ve 14 hodin a potrvá do 27. listopadu ve výstavním sále nové budovy muzea. A vy starší – nezapomeňte si BRÝLE, neb tam bude mimo jiné hodně fotek (pro zapomnětlivé budou k dispozici lupy).  

Přečíst více

Naučná hra „Průvodce poznáním"

16. 02. 2022 - 31. 12. 2022
Vlastivědné muzeum Kyjov (Masarykovo muzeum v Hodoníně)

Vlastivědné muzeum v Kyjově v roce 2020 otevřelo nové stálé expozice se zaměřením na historii, archeologii, přírodu a kulturu Kyjovska. V letošním roce se pustilo do realizace unikátního edukačního projektu. Vlastivědné muzeum v Kyjově v roce 2020 otevřelo nové stálé expozice se zaměřením na historii, archeologii, přírodu a kulturu Kyjovska. V letošním roce se pustilo do realizace unikátního edukačního projektu. Nosnou částí edukačního projektu je naučná hra „Průvodce poznáním", která vzešla z nápadu Václava Pěnčíka. Ten se inspiroval konceptem „únikovky“. Ve hře Vlastivědného muzea je hlavním poháněčem zvědavost a po správném vyluštění kryptexu i odměna. Kryptex je součástí „muzejního“ kufříku, který si zájemce či skupina zapůjčí. V jednom "muzejním" kufříku jsou ukryty všechny potřebné komponenty – kryptex, 6 kvízů, zlaté mince, Albi tužka a baterka. Hra vás například zavede do germánského kmene a přiblíží příběh Langobardského válečníka, díky kterému k nám budou promlouvat exponáty. Každá z hádanek je jiná a také se liší i způsob luštění. Své detektivní schopnosti si můžete vyzkoušet v rozličných tématech. Někoho nenechá chladným rébus v přírodovědě, jiný snadno zvládne historii, další probádá záhadnou hádanku v etnografii. Kromě samotné hry je po muzeu umístěno více než 100 interaktivních samolepek, které vás zábavnou formou provedou stálou expozicí. Celkem se jedná přes 2 hodiny zvukového záznamu, který je možné přehrát pomocí Albi tužky. Dabing zvířat nebo osobností je hravý, zajímavý a historicky i fakticky správný, s čímž si dala práci historička Ester Vratislavská. Vraťme se třeba v čase a vydejme se na audio vycházku starým Kyjovem, kterým nás provede mnich Řehoř. Ať se vydáte za luštěním rébusu, anebo si poslechnete jak k vám promlouvají exponáty, jedno je jisté, nudit se při tom nebudete. A co víc, to vše můžete prožít společně s kamarády či rodinou. Zbývá už jediné odložte mobily a přijďte do muzea.

Přečíst více

Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.