Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Hračky ze staré půdy

Vlastivědné muzeum Kyjov (Masarykovo muzeum v Hodoníně)

09. 11. 2015 - 28. 02. 2016

Ve Vlastivědném muzeu Kyjov se bude konat výstava Hračky ze staré půdy, která představuje výběr ze sbírky historických hraček Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně.

Sbírka hraček je systematicky budována po mnoho desetiletí a zaměřuje se především na tradiční lidové hračky moravské provenience. V roce 2006 se rozrostla o mimořádný soubor z rodinné sbírky pražské malířky Marie Fischerové Kvěchové, čítající téměř šest set hraček. Výstava představuje tento pozoruhodný přírůstek v reprezentativním výběru.Leitmotivem výstavy jsou příběhy několika vybraných exponátů odlišného původu   a odlišných osudů. Uvádíme některé z nich: 

1. K nejpůvabnějším exponátům řadíme skromně působící hadrovou panenku zvanou Ančka, jejíž drobné tělo je vycpané vatou a opatřené všitým skleněným srdcem. V roce 1915 vyšla v Americe poprvé kniha od Johnny Gruelle Raggedy Ann Stories, u nás vydaná u Topiče roku 1929 pod názvem Hadrová Ančka. Doplňkem poutavých příběhů byl návod na výrobu panenky z hadříků. I tato panenka pochází z rodinné sbírky Marie Fischerové-Kvěchové.

2. K nejznámějším evropským firmám na výrobu textilních panenek s bohatou historií patřily od počátku 20. století například německá Käthe Kruse a italská Lenci, založená v Turíně roku 1919. Plstěné panenky Lenci, vysoce sběratelsky ceněné, byly charakteristické pestrými barvami, ručně malovanýma očima, které se dívají bokem, dvěma prsty sešitými dohromady. Byly tvarovány nad parou z králičí plsti a měly mohérové vlasy. Naši panenku darovala do sbírky dcera Marie Fischerové Kvěchové Jelena Látalová, entografka a dlouholetá pracovnice Národního muzea v Praze.

3. Na výstavě najdeme i příležitostné panenky moravské provenience, které vyráběly maminky nebo babičky svým potomkům, často s velmi pečlivě zhotovenými replikami tradičních krojů. Smutnou kapitolu z doby druhé světové války zastupuje na výstavě hadrová panenka v kyjovském kroji, šitá v dílně internačního tábora u Svatobořic Mistřína. Svatobořice (u Kyjova, JM) byl nacistický internační tábor zřízený 17.9. 1942 pro příbuzné příslušníků zahraničního odboje a emigrantů. Táborem prošlo na 3500 osob z nichž 30 zemřelo. V dubnu 1944 přivezeno 50 dětí, jejichž rodiče popraveni za Heydrichiády.

Námět, scénář: Blanka Petráková, Alena Prudká

Grafické zpracování v MJVM Zlín: František Petrák


Vyhledat muzeum


Aktuality

Bydlíme se sklem

16. 11. 2023 - 21. 01. 2024
Vlastivědné muzeum Kyjov (Masarykovo muzeum v Hodoníně)

Srdečně zveme návštěvníky na vernisáž výstavy fusingového skla Jaroslavy Matúšové ve čtvrtek 16. 11. 2023 v 17:00 hodin. Výstava potrvá do 21. 1. 2024. Když se podíváte na internetové stránky paní Jaroslavy Matúšové, zjistíte, že je to nesmírně činorodá žena: tu vám poskytne intuitivní terapeutický výklad karet, tu vás bude hýčkat při masážích jak klasických, tak zenových, tu vás naučí, jak relaxovat při arteterapii, nebo vás z celého srdce přivítá na své chalupě v Dolní Moravici, kde vás zahrne péčí a výbornou kuchyní. A nejen to. Na její chalupě se můžete také účastnit seminářů a workshopů, při kterých si můžete vyzkoušet různé výtvarné techniky, jako je např. enkaustika nebo výroba skla technikou fusingu. A právě posledně jmenované technice bude věnována naše výstava. Co je to fusing? Je to technika, při níž se při vysokých teplotách spéká sklo o různých tloušťkách a barevných kombinacích. K dosažení dokonalé barevnosti podle našich představ se dále používají speciální barvy. Paní Jaroslava Matúšová se fusingu věnuje již mnoho let a za tu dlouho dobu strávenou u zapékací pece vytvořila nespočet výrobků, od drobností, jako jsou šperky, runové kameny, mandaly, zápichy do květináčů, různé postavičky, hlavně andělíčci, přes různé užitkové předměty – mísy, misky, kachle, umyvadla, skleněné stoly, výplně dveří, až po velké skleněné obrazy. Zkrátka – škála jejích výrobků je nevyčerpatelná. Sami se o tom můžete přesvědčit na výstavě BYDLÍME SE SKLEM, která se uskuteční ve výstavním sále Vlastivědného muzea Kyjov ve dnech 16. listopadu 2023 až 21. ledna 2024. Na začátek nového roku také připravujeme workshop, při kterém si pod vedením Jaroslavy Matúšové můžete vlastní představy zhmotnit do drobného skleněného výrobku.

Přečíst více

Vánoce se blíží...

04. 12. 2023 - 08. 12. 2023
Vlastivědné muzeum Kyjov (Masarykovo muzeum v Hodoníně)

Vlastivědné muzeum Kyjov vás zve na předváděcí akci řemesel Vánoce se blíží... v termínu 4.-8. 12. 2023 Vlastivědné muzeum Kyjov vás zve na předváděcí akci řemesel Vánoce se blíží...Návštěvníci si mohou vyzkoušet rukodělné práce, postupy a vánoční zvyky mezi něž patří zdobení perníčků a vánočních ozdob, paličkování, výroba keramiky a ozdob z korálků, práce se dřevem, s kukuřičným šustím a vlnou. Možnost zakoupení drobných dárečků pro své blízké. Na každý den je připraven jiný program. Chcete-li zažít neopakovatelnou předvánoční atmosféru, zastavte se, jste srdečně zváni!

Přečíst více

Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.