Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Přednáška „Počátky svobodného zednářství v českých zemích v éře osvícenství“

Městské muzeum a galerie Mariánské Lázně

Městské muzeum Mariánské Lázně zve všechny své příznivce na přednášku PhDr. Luboše Antonína na téma „Počátky svobodného zednářství v českých zemích v éře osvícenství“

Přednáška se bude konat ve čtvrtek 23. června v 18:00 hodin v prostorách městského muzea. Vstupné na přednášku je dobrovolné.

PhDr. Luboš Antonín je zaměstnancem Národního muzea a již dlouhou řadu let se zabývá knižní kulturou, filozofií, ale i mytologií, astrologií, magií a historií tajných zasvěcovacích společenství. Právě proto si připravil přednášku o svobodném zednářství v době, kdy bylo významnou a legální strukturou. Ale protože šlo o strukturu uzavřenou, vznikalo mnoho často fantastických dohadů o povaze tohoto řádu.

Přednáška je doprovodným programem k výstavě „Svobodní zednáři v Mariánských Lázních“, která je pro návštěvníky Městského muzea Mariánské Lázně k dispozici do neděle 2. října 2016.


Vyhledat muzeum


Aktuality

Lucia Horucková: Léčivá voda

05. 12. 2023 - 07. 01. 2024
Městské muzeum a galerie Mariánské Lázně

Výstava obrazů mladé výtvarnice v Městském muzeu a galerii Mariánské Lázně. Výstava byla vytvořena z lásky k Mariánským Lázním. V prosinci se mohou návštěvníci městského muzea těšit na výstavu obrazů s názvem „Léčivá voda“ od mladé výtvarnice a restaurátorky Lucie Horuckové. Jak sama autorka říká, výstava vznikla z lásky k Mariánským Lázním, které obdivuje nejen pro jejich zázračnou vodu. Slavnostní zahájení výstavy proběhne v úterý 5. prosince od 18:00 hodin.  Pro výstavu autorka použila různé postupy s převážně vlastnoručně vytvářenými přírodními barvivy na různých typech papírů. V některých případech slouží jako podklad i historická fotografická technika. Jedná se tak o unikátní technologickou kombinaci.    

Přečíst více

Výstava historických betlémů z Karlovarska

03. 12. 2023 - 07. 01. 2024
Městské muzeum a galerie Mariánské Lázně

Během adventu a vánočních svátků si budou moci návštěvníci Městského muzea a galerie Mariánské Lázně prohlédnout výstavu historických betlémů z Karlovarska. Každý z betlémů je jiný svým originálním výtvarným zpracováním, kdy některé figurky jsou ručně malované, jiné jsou vyrobeny z porcelánu a na dalších vyniká poctivá řezbářská práce. Největší betlém je tvořen 60 dřevěnými polychromovanými figurami a pochází ze sbírky pana Tomáše Leichta. Zastavte se cestou z adventních trhů nebo si naplánujte sváteční procházku na Goethovo náměstí a užijte si vánoční atmosféru v muzeu.  

Přečíst více

Miroslav Mužík: Zde domov můj

07. 11. 2023 - 03. 12. 2023
Městské muzeum a galerie Mariánské Lázně

Výstava obrazů lounského rodáka Miroslava Mužíka v Městském muzeu a galerii Mariánské Lázně. Malíř krajin a milovník tvorby v plenéru si oblíbil především krajinu Českého středohoří. Láska k této krajině se odráží v jeho tvorbě a je patrná i z názvu výstavy „Zde domov můj“. Autor se řadí k významným představitelům kolorismu a fauvismu. Tedy stylů, ve kterých převládají intenzivní barvy. Barevná plocha je především tím, co bezprostředně působí na divákovi smysly a emoce. A je na každém, jak dokáže pochopit a přijmout umělcův vnitřní svět.   Vernisáž výstavy „Zde domov můj“ se uskuteční v úterý 7. listopadu 2023 od 18:00 hodin za účasti autora i kurátorky výstavy Renáty Mužíkové. Výstavu bude možné navštívit do neděle 3. prosince 2023. Přijďte nahlédnout do krajiny barev!      

Přečíst více

Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.