Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Výstava Svobodní zednáři v Mariánských Lázních

Městské muzeum a galerie Mariánské Lázně

04. 06. 2016 - 02. 10. 2016

Co je Svobodné zednářství? – Jaká je jeho filozofie a význam? - Jak se svobodné zednářství formovalo na českém území a jak v Mariánských Lázních? Na tyto a další otázky vám odpoví výstava Svobodní zednáři v Mariánských Lázních.

Společně s kolektivem mariánskolázeňského muzea se na přípravě výstavy podílí i Muzeum svobodného zednářství při Velké Lóži České republiky. Vernisáž výstavy proběhne v sobotu 4. 6. 2016 ve 14:00 hodin. Její součástí bude i krátká přednáška o historii zednářů PhDr. Miloše Říhy, bývalého kastelána zámku Kynžvart. K zakoupení bude rovněž i stejnojmenný katalog, který zájemcům nabídne podrobnější informace o tomto tématu.

Cílem výstavy je představit návštěvníkům, jak vypadala tato řadou mýtů opředená organizace v letech dávno minulých, ale i to jakým způsobem funguje v současné době. Expozice nabídne hned několik obřadních předmětů Svobodných zednářů, které mají historickou autenticitu, tj. sloužili zednářům v minulosti, ale jsou navíc používány zednáři stejným způsobem i v dnešních dnech. Ve výstavním sále bude k vidění i rekonstrukce rituální místnosti Svobodných zednářů.

Opomenout neleze ani fakt, že zednářská lóže s názvem „Goethe v údolí míru“, byla založena roku 1925 v Mariánských Lázních. Výstava tak zachycuje historii mariánskolázeňských zednářů v období první republiky, ukončení činnosti lóže před obsazením republiky nacisty v roce 1938 i její obnovení v roce 2002. Expozice připomene také významné hosty z řad Svobodných zednářů, kteří navštívili Mariánské Lázně nebo osobnost J. W. Goetha jako zednáře a jeho kontakty s českými učenci.

Výstava bude přístupná v Městském muzeu Mariánské Lázně do neděle 2. 10. 2016.

.


Vyhledat muzeum


Aktuality

Portrét umělce: Akademický malíř Jan Křížek

25. 06. 2024 - 04. 08. 2024
Městské muzeum a galerie Mariánské Lázně

Výstava představí dvě opomíjené osobnosti - malíře Jana Křížka a lékaře Rudolfa Jaksche. V úterý 25. června 2024 v 18:00 hodin proběhne v Galerii Goethe vernisáž dvou vzájemně provázaných výstav, které potěší stejnou měrou zájemce o historii stejně jako milovníky výtvarného umění. Výtvarnou část zastoupí díla zapomenutého umělce a pedagoga Jana Křížka. Vystavené obrazy nám v průřezu ukážou výborného kreslíře se silným citem pro barevnou paletu. Jan Křížek ovládal bravurně, jak tužku, tak štětec. Na výstavě se můžete obdivovat portrétům, zátiším s květinami nebo krajinám. Druhá část výstavy představí rodinu lékaře a univerzitního profesora Rudolfa Jaksche von Wartenhorst, který spolu se svým otcem Antonem Jakschem výrazně přispěl k rozvoji české medicíny a lázeňství v západních Čechách. Jména těchto mužů spojuje žena – Gertruda Křížková, roz. Jakschová. Gertruda byla dcerou Rudolfa Jaksche a po desetiletí schraňovala rodinný odkaz, zároveň se roku 1944 provdala za akademického malíře Jana Křížka. Výstava potrvá od úterý 25. června do neděle 4. srpna 2024. Muzeum je pro návštěvníky otevřeno každý den, mimo pondělí, od 9:30 do 17:30 hodin.  

Přečíst více

Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.