Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Výstava Svobodní zednáři v Mariánských Lázních

Městské muzeum a galerie Mariánské Lázně

04. 06. 2016 - 02. 10. 2016

Co je Svobodné zednářství? – Jaká je jeho filozofie a význam? - Jak se svobodné zednářství formovalo na českém území a jak v Mariánských Lázních? Na tyto a další otázky vám odpoví výstava Svobodní zednáři v Mariánských Lázních.

Společně s kolektivem mariánskolázeňského muzea se na přípravě výstavy podílí i Muzeum svobodného zednářství při Velké Lóži České republiky. Vernisáž výstavy proběhne v sobotu 4. 6. 2016 ve 14:00 hodin. Její součástí bude i krátká přednáška o historii zednářů PhDr. Miloše Říhy, bývalého kastelána zámku Kynžvart. K zakoupení bude rovněž i stejnojmenný katalog, který zájemcům nabídne podrobnější informace o tomto tématu.

Cílem výstavy je představit návštěvníkům, jak vypadala tato řadou mýtů opředená organizace v letech dávno minulých, ale i to jakým způsobem funguje v současné době. Expozice nabídne hned několik obřadních předmětů Svobodných zednářů, které mají historickou autenticitu, tj. sloužili zednářům v minulosti, ale jsou navíc používány zednáři stejným způsobem i v dnešních dnech. Ve výstavním sále bude k vidění i rekonstrukce rituální místnosti Svobodných zednářů.

Opomenout neleze ani fakt, že zednářská lóže s názvem „Goethe v údolí míru“, byla založena roku 1925 v Mariánských Lázních. Výstava tak zachycuje historii mariánskolázeňských zednářů v období první republiky, ukončení činnosti lóže před obsazením republiky nacisty v roce 1938 i její obnovení v roce 2002. Expozice připomene také významné hosty z řad Svobodných zednářů, kteří navštívili Mariánské Lázně nebo osobnost J. W. Goetha jako zednáře a jeho kontakty s českými učenci.

Výstava bude přístupná v Městském muzeu Mariánské Lázně do neděle 2. 10. 2016.

.


Vyhledat muzeum


Aktuality

Křížkový únor 22

03. 10. 2023 - 05. 11. 2023
Městské muzeum a galerie Mariánské Lázně

Výstava černobílých fotografií fotografa Petra Machana v Galerii Goethe Městského muzea a galerie Mariánské Lázně. Říjnová výstava fotografií Petra Machana v Galerii Goethe nese název "Křížkový únor 22". Fotografie vznikly během autorova lázeňského léčebného pobytu v Mariánských Lázních v únoru 2022. Snímky zachycují pomalu končící zimu, kdy se několik málo lázeňských hostů snaží vyhřát na prvním jarním sluníčku a všude okolo tečou potůčky z roztávajícího sněhu. Stále platí některá proticovidová opatření a respirátor je běžným módním doplňkem. Navíc začíná společností rezonovat téma války na Ukrajině. U fotografií není tedy jen na co koukat, ale i nad čím přemýšlet. Vernisáž výstavy „Křížkový únor 22“ se bude konat v úterý 3. října 2023 v 18:00 hodin v Městském muzeu a galerii Mariánské Lázně. Fotografie si bude v muzeu možné prohlédnout do neděle 5. listopadu, a to každý den, mimo pondělí, od 9:30 do 17:30 hodin.http://muzeum-ml.cz/krizkovy-unor-22/  

Přečíst více

Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.