Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

BOHUMÍR JARONĚK - VALAŠSKÝ IMPRESIONISTA

Muzejní a galerijní centrum - MaGC

29. 09. 2016 - 20. 11. 2016

Výstava pořádaná ku příležitosti 150 let od výtvarníkova narození, představí jak Jaroňkovy rané práce, tak upomínky z cest, malby z doby, kdy výtvarník žil ve Valašském Meziříčí i známé barevné dřevoryty z let pozdějších.


Bohumír Jaroněk (1866–1933), Valašský kraj, 1923, barevný dřevoryt na papíře. Sbírka Muzea regionu Valašsko Valašské Meziříčí.

Jméno Bohumíra Jaroňka je spojeno se založením největšího skanzenu v českých zemích, který v Rožnově pod Radhoštěm uchovává a propaguje valašskou lidovou kulturu. Bohumír Jaroněk byl však i skvělým výtvarníkem, který ve svých krajinách dokázal zachytit světlo a barevnou atmosféru okamžiku. Jako zapálený vlastenec se věnoval i propagaci a uchovávání lidové kultury, jejíž motivy později vkomponovával do svých akvarelů i barevných dřevorytů a maleb. Byl společensky velmi aktivní, což dokládá i jeho členství v několika výtvarných spolcích, např. v moderním výtvarném sdružení Hagebund ve Vídni či pozice zakládajícího člena Sdružení výtvarných umělců moravských.

Bohumír Jaroněk získal své výtvarné vzdělání v odborné škole pro zpracování dřeva ve Valašském Meziříčí, poté pracoval jako výtvarný dekoratér v Budapešti, akvarelista v Káhiře a hodně cestoval. Po návratu z cest bydlel s rodinou ve Valašském Meziříčí a od roku 1909 se spolu se svými sourozenci Julií a Aloisem usadil v Rožnově pod Radhoštěm, kde vedli uměleckou dílnu.

Jaroňkovo výtvarné dílo se váže především k zachycení krajiny, v 90. letech 19. století dominují akvarely s motivy z Egypta a Jaroňkových asijských cest, od počátku nového století pak motivy z Valašska a okolí, které jsou nejznámější z jeho barevných dřevorytů. Výstava přiblíží všechny polohy Jaroňkovy tvorby, včetně ukázek exotických "úlovků" z cest pro sbírky tehdejší meziříčské muzejní společnosti. S technikou tisku barevného dřevorytu se pak mohou především děti blíže seznámit v rámci Jaroňkovy grafické dílny, která proběhne 6. října.

Výstava probíhá současně na dvou místech: v Muzejním a galerijním centru na zámku Žerotínů a v zámku Kinských ve Valašském Meziříčí. 

Vernisáž výstavy proběhne ve čtvrtek 29. 9. v 17 hodin v zámku Kinských, druhá část výstavy v Muzejním a galerijním centru v den vernisáže otevřena do 20 hodin.

Kurátorka výstavy: Mgr. Kamila Valoušková


Vyhledat muzeum


Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.