Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

PSYCHEDELIA ve vizuální kultuře beatového věku 1962 - 1972

Muzejní a galerijní centrum - MaGC

23. 06. 2016 - 18. 09. 2016

Výstava Psychedelia je o fenoménu světové alternativní hudební scény šedesátých let.

Fenomén světové alternativní hudební scény a především její recepci publikem na příkladu psychedelických plakátů ze San Francisca, československých bigbeatových plakátů, obalů gramofonových desek, časopisů a knih, to vše nabízí výstava Psychedelia ve vizuální kultuře beatového věku.

Je to výstava o moci mladých, nezávisle se cítících lidí, kteří svým nekompromisním přístupem chtěli v letech 1962 až 1972 změnit společenskou a do jisté míry i politickou situaci světa. Zatímco se na “západě” jiný pohled na společnost etabloval a později slinul s takzvanou levicovou respektive alternativní politickou scénou, byl tento vývoj na východě dohnán do podzemí, z čehož vznikla v druhé polovině sedmdesátých let undergroundová a disidentská scéna. Nejvýraznější byl takzvaný psychedelický styl od roku 1966/67. Právě tam vzniklo i z kunsthistorického hlediska něco zcela nového. Vlastně začalo vše s The Beatles, ale psychedelická vlna, která zachvátila celý svět, jak to předtím udělala beatová hudba, se rozvinula v San Franciscu na plakátech rockových tanečních koncertů u Billa Grahama Fillmore West a u Family Dog Production

Průval populární kultury v šedesátých letech jehož bází byla hudba, byl na takzvaném západě i východě v podstatě stejný.  Zatímco ve Spojených státech a západní Evropě byly všechny její plody dostupné, bylo v bývalém Československu zapotřebí iniciativy a dostatečně “jinak” myslících osobností, které ve městech a maloměstech hledaly a propagovaly především beatovou hudbu. Vyhodnocení “kvalit” bylo na obou stranách stejné. Beatová a rocková hudba vznikající mimo Československo byla prakticky bez zpoždění konzumována a porovnávána se zdejší produkcí s bezmála pasionální odevzdaností tématu. 

Projekt Psychedelia navazuje na výstavu Papež kouřil trávu.

Výstava je situována v přízemí i 2. patře Muzejního a galerijního centra!


Vyhledat muzeum


Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.