Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Lidová architektura Plzeňského kraje

Mariánská Týnice (Muzeum a galerie severního Plzeňska v Mariánské Týnici, p. o.)

08. 01. 2019 - 28. 04. 2019

Muzeum a galerie severního Plzeňska v Mariánské Týnici vás zve na výstavu Lidová architektura Plzeňského kraje, která představuje památkové zóny a rezervace na vesnici.

Muzeum a galerie severního Plzeňska v Mariánské Týnici vás zve na výstavu Lidová architektura Plzeňského kraje. Výstava má za úkol přiblížit návštěvníkům vesnické památkové zóny a rezervace, včetně základních specifik lidového stavitelství. Muzeum je v období leden - březen otevřeno v pracovních dnech od 9 - 15 hodin. V dubnu mimo pondělí každý den od 9 - 17 hodin.

Vyhledat muzeum


Aktuality

Motoráčkem do Kralovic a Mariánské Týnice

23. 07. 2024 - 20. 08. 2024
Mariánská Týnice (Muzeum a galerie severního Plzeňska v Mariánské Týnici, p. o.)

Muzeum a galerie severního Plzeňska v Mariánské Týnici a Muzeum Českých drah v Lužné u Rakovníka Vás zvou 23. 7., 6. a 20. 8. 2024 na prázdninový výlet historickým motoráčkem do Kralovic a návaznou dopravou do Mariánské Týnice. PROGRAM: před výletem do Kralovic si lze prohlédnout Muzeum ČD svezení historickým motorovým vozem ze sbírky ČD (vypraven bude motorový vůz M 240.0100) z Kralovic můžete zdarma využít návazný autobusový spoj do Mariánské Týnice (po předložení jízdenky z vlaku) sleva 20 % na vstupném do cisterciáckého kláštera v Mariánské Týnici a do Muzea a galerie severního Plzeňska (po předložení jízdenky z vlaku) JÍZDNÍ ŘÁD: Tam Stanice Zpět 11:55 Lužná u Rakovníka 16:10 12:10 Rakovník 15:53 12:17 Lubná 15:44 12:22 Příčina 15:39 12:31 Zavidov 15:30 12:37 Všesulov 15:23 12:42 Čistá 15:18 12:50 Strachovice 15:11 12:57 Kožlany 15:04 13:30 Kralovice 15:00 Ve stanici Kralovice je možný přestup do autobusu (ČD Bus) do Mariánské Týnice, ve kterém platí jízdenka z vlaku. Zastávka je přímo před nádražní budovou. ZPÁTEČNÍ JÍZDNÉ (vč. rezervace místa k sezení) základní 300 Kč / děti 6–15 let 200 Kč děti do 6 let zdarma (bez nároku na místo k sezení) V ceně je návazná přeprava autobusem z Kralovic do M. Týnice. Předprodej jízdenek 30 dnů před odjezdem na www.cd.cz/eshop a ve všech pokladnách ČD, doprodej ve vlaku. Neplatí žádné jízdní výhody, nelze přepravovat kočárky a kola. Změna motorového vozu a jízdního řádu je vyhrazena. DALŠÍ INFORMACE: www.cdnostalgie.cz Plakát ke stažení a web akce ZDE.

Přečíst více

Dernisáž / Hermit v Plasích L. P. MCMXCII–XCIX


Mariánská Týnice (Muzeum a galerie severního Plzeňska v Mariánské Týnici, p. o.)

Zveme vás na dernisáž výstavy HERMIT V PLASÍCH L. P. MCMXCII–XCIX do Mariánské Týnice v pátek 30. srpna 2024. Program: 17.30 galerie Hospitium prezentace vznikající knížky „Tváře a stíny“ s fotografiemi Gerta de Ruijtera (1954–2022), který byl účastníkem řady symposií Hermit v Plasích a letos by se dožil sedmdesáti let. 18:00 kostel Zvěstování Panně Marii Jaroslav Kořán / Petr Nikl – hudební vystoupení "Orloj snivců je hudební nástroj – variabilní zvuková instalace z nalezených kovových objektů, položených na polystyrénových rezonátorech. Nejpříhodnější dobou pro Orloje snivců je západ slunce a pro poslech je nutné ticho, klid, vhodná akustika a příhodné prostředí. Pak může dojít k porozumění mezi hráči a posluchači a nástroj se propojí s prostředím. Je to jako pouť, cesta zvukem." Jaroslav Kořán Jaroslav Kořán působí v oblasti fotografie, hudby, videa a grafiky, kde spojujícím prvkem je improvizace, řízená náhoda a využívání neobvyklých materiálů a technik. Zpočátku se živil fotografií, pak hudbou a grafikou. Spolupracuje jako hudebník, skladatel a zvukový designer na divadelních, filmových, tanečních a výstavních projektech. Hraje na bicí nástroje (včetně Orloje snivců), věnuje se natáčení hudby a zvuku, jeho úpravou a zpracováním, natáčením a editací videofilmů, fotografií a výtvarnou tvorbou. Od r. 1983 se účastní kolektivních i samostatných výstav a prezentací. "Natáhl jsem struny a spojil rajský dvůr plaského konventu. Tohle je celkem běžné, ale já jsem použil struny jako lanovku pro svoje světelné loutky. Bylo to padesát metrů, loutky hrály, na konci byly dřevěné ozvučnice a kolíčky od kytary, kterými jsem to ladil. Ozvučnice hrála ve vlnách rozložený tón, znělo to do chodeb, propojovalo se to ambity, cirkulace zvuku. Bavilo mě vytvářet ten tón – tu vlnu – jako bych byl v břiše nástroje, třeba violoncella, které mi odpovídá." Petr Nikl, 2002 Petr Nikl je zakládající člen divadelního sdružení "Mehedaha" a spolku Tvrdohlaví, intermediální umělec, malíř, grafik, hudebník, básník, performer. Je nositelem Ceny Jindřicha Chalupeckého z roku 1995, několikanásobným laureátem ceny za nejkrásnější knihu a držitelem Zlatého anděla v kategorii alternativní hudba. Je kurátorem výstav Hnízda her nebo Play a připravil expozici Zahrada fantazie a hudby pro český pavilon na EXPO v japonském Aichi. Symposií Hermit v Plasích se pravidelně účastnil od roku 1993. Na zakončení výstavy bude k dostání publikace Flashback: Hermit 1992–1999 a doprodej limitované edice zvukového nosiče s výběrem nahrávek z kláštera Plasy z roku 1995 Santiniho botky a Mouchy a ptáci tam nahoře z roku 1998. Pořádá: Muzeum a galerie severního Plzeňska v Mariánské Týnici ve spolupráci s O. s. Pro Photo, Muzeem umění Olomouc a Asociací Mlok a s finanční podporou Plzeňského kraje. Výstava bude veřejnosti přístupná do neděle 1. září 2024. Web akce ZDE.

Přečíst více

Mariánská pěší pouť po Staré plaské cestě z Plas do Mariánské Týnice v duchu baroka


Mariánská Týnice (Muzeum a galerie severního Plzeňska v Mariánské Týnici, p. o.)

Muzeum a galerie severního Plzeňska v Mariánské Týnici Vás zve 7. 9. 2024 na Mariánskou pěší pouť po Staré plaské cestě z Plas do Mariánské Týnice v duchu baroka. V rámci kulturních událostí Letního barokního festivalu Plzeňského kraje jsme pro Vás připravili pěší pouť po Staré plaské cestě z Plas do Mariánské Týnice. Přeneseme se v čase do doby barokní, kdy pouť k místu starobylého mariánského zasvěcení byla součástí duchovního života každého věřícího člověka. Ať to byla prosba o své zdraví či uzdravení nejbližších, o dobrou úrodu nebo potřebnou vláhu, putování k Panně Marii Týnecké představovalo výraz úcty a lidské pokory. Putování doprovodí komorní soubor RITORNELLO pod vedením Michaela Pospíšila s hudbou duchovních barokních písní a zpěvů za zvuků historických hudebních nástrojů. Duchovní promluvu a zamyšlení pronese P. Günther Eckelbauer, OMI. PROGRAM: 16:30 hodin Zahájení v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Plasích a požehnání na cestu 16:45–20:30 hodin Putování po Staré plaské cestě do Mariánské Týnice 21:00 hodin Zakončení v Mariánské Týnici Délka pěší trasy činí cca 10 kilometrů. Automobily či jiné dopravní prostředky mohou poutníci odstavit v Mariánské Týnici, odkud bude v 16 hodin zajištěn odvoz autobusem do Plas. Plakát ke stažení a web akce ZDE.

Přečíst více

Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.