Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Vltava a Podskalí z archivu spolku Vltavan

Podskalská celnice na Výtoni (Muzeum hlavního města Prahy)

Výstava nabízí návštěvníkovi možnost seznámit se s téměř třemi desítkami obrazů, fotografiemi i předměty spojenými se životem spolku a jeho členů, které Vltavan získal za téměř půldruhého století svého trvání.

Spolek Vltavan vznikl 11. června 1871 jako podpůrný spolek plavců, rybářů a pobřežných v Praze, který za dobu svého trvání nikdy nepřerušil činnost. Po založení spolku byla přijata pravidla o sběru finančních příspěvků do spolkové pokladny i způsobu jejich využití pro pomoc členům a rodinným příslušníkům. Proto jsou symbolem spolku vzájemně podané ruce, které jsou součástí znaku spolu s kotvou a dvěma vesly. V roce 1872 byl také schválen spolkový kroj, který má svůj původ u francouzského obchodního námořnictva z 18. století. Na přelomu 19. a 20. století se ustálilo spolkové oslovení „sestro“ a „bratře“. Spolek Vltavan měl při svém zrodu a během svého trvání mnoho příznivců a řada významných osobností byla i jeho aktivními nebo čestnými členy. Mezi ně patřili umělci, sportovci, politici nebo církevní hodnostáři. Vltavan se aktivně podílel na kulturním a společenském životě Prahy a dosud pořádá řadu akcí pro své členy i pražskou veřejnost, při kterých navazuje na své tradice
 a naplňuje účel své dlouhodobé existence. 

 

Výstava nabídne návštěvníkovi možnost shlédnout vybrané předměty z archivu spolku Vltavan. Vystavené obrazy zachycují život na Vltavě nebo zaniklé Podskalí a také představují portréty protektorů a dalších významných osobností spolku Vltavan. Chybět nebude nejstarší kniha zápisů spolku se zápisem ze zakládající schůze nebo medaile, které získal Alois Hrašek, člen Vltavanu, účastník závodů v plavání na 400 a 1500 m na Olympijských hrách v Antverpách v roce 1920.

 


Vyhledat muzeum


Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.