Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Muzeum klasického knihařství v Rožďalovicích

Ohodnoťte muzeum

Památkově chráněný dům a knihařská dílna uměleckého knihaře Jendy Rajmana (1892-1965) nabízí setkání s tradičními postupy a historií knižní vazby. Uvidíte tu původní zařízení a krásně svázané knihy, i obrazy a grafiky Rajmanových uměleckých přátel.


5,0
Celkový dojem z muzea

Zveme vás do historických prostor domu a knihařské dílny uměleckého knihaře Jendy Rajmana (1892-1965). Ukážeme vám původní zařízení dílny i obytného domu a seznámíme vás s tradičními postupy a historií knižní vazby. Uvidíte tu vystavené překrásně svázané knihy, ale také obrazy a grafiky Rajmanových uměleckých přátel.

Jenda Rajman, význačný český umělecký knihař, prožil celý svůj život v rodných Rožďalovicích, malém městečku mezi Nymburkem a Jičínem. Zůstala po něm knihařská dílna z let 1930-40, krásné knižní vazby, i obrazy a grafiky, které mu darovali umělci, pro které pracoval. Byla jich velká řada – jen namátkou třeba spisovatel Jakub Deml nebo malíři Max Švabinský, Cyril Bouda, Karel Kinský, Karel Vik. Ti byli často uneseni krásou okolní krajiny a zachytili ji ve svých dílech. Nadační fond Jendy Rajmana, založený jeho potomky, si vzal za cíl tento odkaz zpřístupnit široké veřejnosti. Od roku 2005 již byla možnost navštívit obnovenou dílnu a malou expozici. V roce 2015 pak byl opraven navazující dům, kde knihař bydlel, měl papírnický krám, a kde se dodnes zachovalo některé originální zařízení. Nyní je vše součástí Muzea klasického knihařství. Knihařská dílna je „živá“, na původním zařízení se tu stále vážou nebo opravují knihy. Při prohlídce vás provází členové Rajmanovy rodiny a expozici doplňují svými autentickými vzpomínkami. Některé knihařské práce pak předvádíme názorně na původních ručních strojích - lisech, řezačce, zlatičce nebo šičce. Jednodušší úkony si návštěvníci mohou sami vyzkoušet. Uvidíte nástroje na zdobení knih – tlačítka, rytiny, sady písem. K dispozici je promítání filmů ukazujících postupy vazby knih. Zájemcům promítneme i historické fotografie, na nichž J. Rajman zachytil své rodné město a jeho krásné okolí. Ty pak vydával jako pohledy.

Zaměření: historické

Vložit příspěvek

Diskusní příspěvky

žádné příspěvky
Žádná aktualita

Kontakty

Adresa:

Muzeum klasického knihařství v Rožďalovicích
Husova 24
289 34 Rožďalovice
GPS: 50.305248528106, 15.170022479133

Telefon:

+420603226632

Oficiální stránky muzea:

http://www.rajman.cz/


Výsledky hodnocení

Expozice a výstavy
5,0
Lidé v muzeu
5,0
Služby návštěvníkům
5,0
Doprovodné akce
5,0
Zobrazit všechna hodnocení muzea (1)
5,0
Celkový dojem z muzea

Vyhledat muzeum


Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.