Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Výstava "Jak kreslili naši dědečkové"

Muzeum klasického knihařství v Rožďalovicích

04. 04. 2016 - 05. 06. 2016

Také si schováváte své výkresy ze školních let? My vám ukážeme, jak složité školní práce dokázali před více než sto lety vypracovat žáci ve věku, odpovídajícímu dnešnímu druhému stupni základní školy.

Stálá expozice knižních vazeb Jendy Rajmana je touto výstavou doplněna o ukázky základů, které tento umělecký knihař získal již v rámci školní docházky. Podnětem k výstavě byl nález na půdě zdejšího domu. Rodina si ukládala pěkně provedené výkresy svých třech synů. Na začátku 20. století je kreslili bratři Rajmanovi, bylo jim tou dobou kolem 12 let a vzdělávali se v Rožďalovicích v tzv. Průmyslové škole pokračovací. Učili se kreslit, rýsovat i psát úřední listiny, a jejich úkoly nebyly vůbec jednoduché. Dnešního člověka zaujmou složitostí tématu, krásou i pečlivým provedením. Pokračovací školy vznikaly v Rakousko-Uhersku již od roku 1849 rozšiřováním čtvrtých tříd hlavních škol na dva nebo tři ročníky. Tyto pokračovací školy zůstaly při hlavních školách a měly být přípravou pro chlapce, kteří po absolvování vykonávali živnostenské, obchodní i hospodářské povolání. V učebních osnovách byl zeměpis, dějepis, aritmetika s účetnictvím, geometrie, přírodní vědy, kreslení a stavitelství.


Vyhledat muzeum


Aktuality

Z domácnosti našich babiček

07. 10. 2020 - 29. 10. 2021
Muzeum klasického knihařství v Rožďalovicích

Výstava v Muzeu klasického knihařství v Rožďalovicích připomíná doby první republiky. Podívejte se, jaké kuchařské knihy naše babičky používaly, jaké zajímavé nádobí měly, čím si zdobily domácnost, jak si vylepšovaly garderobu. Naše babičky zažily dvě světové války, tedy dobu, kdy si v domácnosti musely vystačit s málem. Poznaly ale i doby rozkvětu republiky. Jak žily, co vařily? Odkud si braly návody na domácí práce? Šily, vyšívaly, pletly, háčkovaly, vznikaly tak originální výrobky. Výstava je prodloužena do konce října.

Přečíst více

Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.