Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Výstava "Slabikáře z celého světa - ze sbírky prof. Josefa Kubálka"

Muzeum klasického knihařství v Rožďalovicích

09. 06. 2017 - 02. 08. 2017

Srdečně zveme na výstavu slabikářů, vybraných z více než 2000 kusů sbírky. Zapůjčil je Památník národního písemnictví. Jsou tu slabikáře z minulých století, i takové, jaké si mnozí z nás ještě pamatují.

Uvidíte tu, z jakých slabikářů se učily děti v 18. století, jaké používaly děti v Japonsku, Austrálii nebo Kambodže, nebo třeba i slabikář pro slepce. A ti starší si připomenou, jaké učebnice je přivítaly v první třídě. Profesor Josef Kubálek se narodil v roce 1876 ve vesnici Svídnice nedaleko Rožďalovic. Byl výborným učitelem, vědeckým a pedagogickým pracovníkem, autorem pedagogických publikací a knih pro děti. Věnoval se především nejmenším žákům. Shromáždil velkou sbírku slabikářů z českých i z cizích zemí. Žil v Praze, ke konci života pak ve středočeských Všenorech, kde v roce 1968 zemřel. Vernisáž výstavy začíná v pátek 9.6.2017 v 16 hodin a doprovodí ji spolek Budil pod taktovkou Hanky Strejčkové svým pozoruhodným vystoupením, nazvaným "Živé obrazy Svídnice". Promítneme si také krátký dokumentární film o profesoru Kubálkovi, natočený Občanským sdružením Všenory v rámci projektu Živá paměť místa.

Vyhledat muzeum


Aktuality

Z domácnosti našich babiček

07. 10. 2020 - 29. 01. 2021
Muzeum klasického knihařství v Rožďalovicích

Výstava v Muzeu klasického knihařství v Rožďalovicích připomíná doby první republiky. Podívejte se, jaké kuchařské knihy naše babičky používaly, jaké zajímavé nádobí měly, čím si zdobily domácnost, jak si vylepšovaly garderobu. Naše babičky zažily dvě světové války, tedy dobu, kdy si v domácnosti musely vystačit s málem. Poznaly ale i doby rozkvětu republiky. Jak žily, co vařily? Odkud si braly návody na domácí práce? Šily, vyšívaly, pletly, háčkovaly, vznikaly tak originální výrobky.

Přečíst více

Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.