Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Mydlářovský dům

Ohodnoťte muzeum

Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi

Muzeum loutkářských kultur sídlí v renesančním Mydlářovském domě s věžičkou, ze které je krásný výhled na okolí města. Ve třech patrech najdete nejen historické loutky, ale i Spejbla a Hurvínka, komiksového kocoura Felixe nebo loutky Orientu.


4,7
Celkový dojem z muzea

Muzeum loutkářských kultur

Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi (dále jen MLK) fascinuje svými loutkami, které jsou vystaveny ve třech patrech historického domu v centru města. MLK to není pouze dům plný loutek, ale zabývá se i sbíráním a zpracováváním dokumentů týkajících se vývoje českého, ale i světového loutkářství, organizuje výstavy nejen ve svých prostorách, ale i jinde v tuzemsku i v zahraničí. Dále připravuje přednášky a jiné doprovodné programy pro kolektivy a veřejnost. Vydává zajímavé publikace.

MLK bylo otevřeno dne 2. července 1972. Základem muzejních sbírek se stala soukromá sbírka Prof. PhDr. Jana Malíka (1904 - 1980), neúnavného organizátora loutkářského života, praktika i teoretika, historika, pedagoga a sběratele. Jan Malík také pomohl zorganizovat, aby jednotlivá národní centra mezinárodní loutkářské organizace UNIMA darovala muzeu loutky ze svých zemí. Za dobu existence muzea se pak sbírka značně rozrostla a je stále doplňována.

Dnes vlastní Muzeum kolem 50.000 sbírkových předmětů, z toho více než 8.500 loutek z celého světa. Do sbírky dále patří scénické návrhy a makety, kulisy, výtvarná díla s loutkářskou tematikou, plakáty a programy, fotografie, zvukové záznamy a videozáznamy, tiskoviny, rukopisy a další archiválie. V současné době je vystaven jen pouhý zlomek celkové sbírky MLK.

Za zmínku stojí také muzejní knihovna se specializovaným fondem, která má okolo 18 tisíc svazků.

MLK je příspěvkovou organizací Ministerstva kultury ČR.

Přístup do Muzea je částečně bezbariérový.

 

Mydlářovský dům

Mydlářovský dům byl prvním a zpočátku jediným sídlem muzea. Je nejvýznamnější renesanční architektonickou památkou v Chrudimi. Byl původně postaven v gotickém slohu. V roce 1571 tento dům koupil Matěj Mydlář a dal jej přestavět v renesančním slohu. Přestavba probíhala v 70. letech 16. století a inspirovala další měšťany k obdobným zákrokům na svých domech.  Dům byl třípatrový a má ve svém průčelí ve dvou patrech loggii o pěti obloucích. První patro loggie je zdobeno reliéfy stojících a ležících postav. Nedlouho po dokončení stavby, v roce 1577, přenechal Matěj Mydlář tento dům svému nejstaršímu synu Danielovi. Jemu se přičítá postavení charakteristického minaretového dvojvěží z cihel a tesaného kamene. O tom, k jakému účelu byly postaveny, se nedochovaly žádné písemné doklady, ale od počátku svého vzniku byly nazývány "hvězdárnou".

 

Zaměření: umění, galerie

Vložit příspěvek

Diskusní příspěvky

žádné příspěvky
Žádná aktualita

Kontakty

Adresa:

Mydlářovský dům
Břetislavova 74
537 60 Chrudim
GPS: 49.95049, 15.7951472

Telefon:

+420469620310

Oficiální stránky muzea:

http://www.puppets.cz


Výsledky hodnocení

Expozice a výstavy
4,8
Lidé v muzeu
4,7
Služby návštěvníkům
4,7
Doprovodné akce
4,0
Zobrazit všechna hodnocení muzea (14)
4,7
Celkový dojem z muzea

Vyhledat muzeum


Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.