Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

ŽÍT PIVO

Hrad Špilberk (Muzeum města Brna)

Hlavní výstava letošního roku na Špilberku bude věnována pivu a všemu, co s ním souvisí.

 

Z kterého roku je nejstarší zmínka o vaření piva v Brně? Z čeho se vařilo středověké pivo? Kde stála v Brně první hospoda? Kdy se začalo vyrábět lahvové pivo? Kam chodili herci z Divadla na provázku na pivo? Kolik je dnes v Brně vlastně pivovarů? Výstava zodpoví všechny otázky související s pivem v Brně. Nastíní vývoj technologie výroby piva, od prvních pšeničných piv dochucovaných třeba bylinkami až po dnešní nejběžnější spodně kvašená piva z ječmenného sladu.  Zachyceny budou i proměny ve způsobu prodeje piva, od domácí výroby i konzumace přes právovárečné domy až po klasické hostince.

Bezesporu nejzajímavější budou brněnské reálie. Připomenuty budou nejstarší brněnské hostince, například U Modrého lva, který dnes již připomíná jen malba lva na fasádě budovy spořitelny na křižovatce poblíž Mendlova náměstí. Dále hostinec U Bílého kříže, který stál naproti dnešní nemocnici u sv. Anny na Pekařské, hostinec U Tří knížat na Poštovské, kde před bitvou u Slavkova nocoval náčelník generálního štábu Napoleonovy armády maršál Berthiér, či hostinec U Černé orla na Orlí, který si oblíbil Josef II. natolik, že svolil, aby hostinec používal přízvisko „u císaře římského“. Mnozí Brňané pak budou moci zavzpomínat na mnohem mladší, dnes již téměř legendární pivnice – U Formana na České ulici, Na Střeláku v Pisárkách, jež byla vyhledávána hlavně brněnskými „máničkami“. Část výstavy bude věnována také původnímu klášternímu pivovaru na Starém Brně nebo osobnosti Františka Ondřeje Poupěte, sládka a inovátora výroby, autora příruček o vaření piva i zakladatele školy pro sládky, který nejplodnější časy prožil právě v Brně v Měšťanském pivovaru na Starobrněnské ulici.

Vystaveny budou archeologické nálezy, například tzv. brněnské poháry, nádoby z 15. až 16. století, historické pivní sklo, pivní podtácky. Nebudou chybět dokumenty dokládající nejstarší pijácké zvyklosti nebo i stížnosti obyvatelstva na kvalitu piva.

Více informací zde:


Vyhledat muzeum


Aktuality

Poklady špilberské zbrojnice

10. 05. 2023 - 31. 12. 2023
Hrad Špilberk (Muzeum města Brna)

Návštěvníci hradu mají jedinečnou možnost vidět to, co zůstávalo dosud skryto, jako například zbraně a stroje středověku, příběh brněnského ozbrojeného měšťanského a střeleckého sboru nebo raritní a zdobné zbraně.

Přečíst více

Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.