Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Půlstoletí s Cimrmanem

Hrad Špilberk (Muzeum města Brna)

14. 10. 2016 - 31. 12. 2016

Výstava představí na Špilberku dlouhou historii souboru Divadla Járy Cimrmana, ale především jedinečnou osobnost největšího českého génia Járy Cimrmana jako vědce, vynálezce, učitele a světoběžníka.

Přesně padesát let od první zmínky o Járu Cimrmanovi připomene brněnskému publiku nová výstava Muzea města Brna „Půlstoletí s Cimrmanem“ na hradě Špilberku. Představí nejen dlouhou historii souboru Divadla Járy Cimrmana, ale především jedinečnou osobnost největšího českého génia. Pro Járu Cimrmana není Špilberk neznámým místem. Pracoval zde v žaláři jako dozorce a na tehdejší dobu se snažil velmi pokrokově vězně vzdělávat a vychovávat ke slušnému chování a lepším způsobům.

Cimrman se narodil mezi lety 1853 a 1859 ve Vídni, naposledy byl s jistotou spatřen v Liptákově v roce 1914. Stal se jedním z nejvýznamnějších českých dramatiků, básníků, vynálezců, ale dokonce také sportovců a cestovatelů. Za svého života se nedožil uznání. Teprve objevem truhly s pozůstalostí (Liptákov 26. února 1966) dr. Evženem Hedvábným je evropská veřejnost seznámena s tímto géniem. V roce 1967 v Praze vznikla Společnost pro rehabilitaci osobnosti a díla Járy Cimrmana, která prostřednictvím tisku, rozhlasu a zejména pak divadla, nesoucího Mistrovo dílo, popularizuje Cimrmanův duchovní odkaz.

Na výstavě na Špilberku návštěvníci uvidí také nové fotopanely, které ukážou padesátiletou historii legendárního divadla z odvrácené strany. U příležitosti výstavy se také představí nová kniha nazvaná úplně stejně: Půlstoletí s Cimrmanem. Ta obrazem i textem přibližuje neznámou tvář nejslavnějšího českého divadelního souboru. Zdeněk Svěrák v ní bilancuje nad historií divadla formou dopisu Ladislavu Smoljakovi, každý člen souboru také připojuje svoji nejživější vzpomínku.

Součástí zahájení výstavy bude i divadlo: cimrmanovský soubor odehraje na prknech spřáteleného Divadla Bolka Polívky hned dvakrát hru Záskok – 12. a 13. října. Samotnou výstavu na hradě Špilberku budou moci lidé navštívit od 14. října do konce roku.


Vyhledat muzeum


Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.