Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Advent v muzeu

Mladá Boleslav - hrad (Muzeum Mladoboleslavska, příspěvková organizace)

27. 11. 2022 - 06. 01. 2023

Betlém na nádvoří: Každý rok stavíme na nádvoří betlém – reprint ručně malovaného betléma ze sbírek muzea. Letos si na pokladně muzea můžete zakoupit jeho menší, vystřihovací variantu a vystavit si ho u sebe doma.

Strom přání: Pro potěšení bližních, známých i neznámých, můžete nechat vzkaz na našem vánočním stromě. Napište vánoční přání, novoročenku nebo prostě jen pár milých slov a zpříjemněte někomu svátky.

Ježíškova pošta: Máme to štěstí, že na našem nádvoří nechává Ježíšek kouzelnou schránku, a všechny pozdravy pak letí rovnou k němu. Kdo ke svému vzkazu připíše adresu, Ježíšek mu rád odepíše.

Vánoční zvyky v Pojizeří: Se začátkem adventu se v muzejní expozici objeví naučná i hravá zastavení věnovaná místním vánočním tradicím. Připomeneme si zvyky dávno zapomenuté a vysvětlíme původ těch, které udržujeme i dnes. Některé si návštěvníci mohou sami vyzkoušet. Přijďte se dozvědět víc o kouzelné moci chleba pečeného na první svátek vánoční, předchůdci adventního kalendáře nebo koulení prstenu.

 

 


Vyhledat muzeum


Aktuality

Boleslavská zákoutí

04. 10. 2023 - 31. 12. 2023
Mladá Boleslav - hrad (Muzeum Mladoboleslavska, příspěvková organizace)

Grafik, malíř, ilustrátor a rytec Jan Konůpek se narodil v Mladé Boleslavi v roce 1883. Původně studoval architekturu, ale odešel z ní na uměleckou školu. Ve svých dílech zachytil mimo jiné Mladou Boleslav. Kresby zákoutí našeho města vytvořené v 30. a 40. letech 20. století vystavujeme na arkádě v 1. patře hradu společně s fotografiemi daných míst ze stejné doby.

Přečíst více

Markéta Lazarová - Balada z kraje boleslavského

02. 09. 2023 - 31. 12. 2023
Mladá Boleslav - hrad (Muzeum Mladoboleslavska, příspěvková organizace)

Hlavní výstavní událostí podzimu v našem muzeu bude výstava věnovaná slavnému filmu Františka Vláčila, který natočil v roce 1967. A proč vůbec mladoboleslavské muzeum a Markéta Lazarová? Autor literární předlohy Vladislav Vančura zasadil příběh do boleslavského kraje a některé děje, literární i filmové, se odehrávají právě v Mladé Boleslavi. Markéta Lazarová je označována za vrcholné filmové dílo Vláčilovy tvorby a v anketě filmových kritiků a publicistů byla dokonce vyhlášena nejvýznamnějším dílem prvního století české, respektive československé, kinematografie. Ve své době šlo také o nejdražší a nejnáročnější československý film. Muzeum Mladoboleslavska výstavu připravilo ve spolupráci s Národním filmovým archivem, který poskytl fotografie z natáčení filmu, řadu archivních dokumentů i propagačních materiálů. Vernisáž: 2. 9. od 19 hodin

Přečíst více

Světlonoš

04. 07. 2023 - 01. 10. 2023
Mladá Boleslav - hrad (Muzeum Mladoboleslavska, příspěvková organizace)

Slunce sice vychází a zapadá dnes a denně, přesto tento proces lidi neustále fascinuje. Fotograf Pavel Bartko na svých fotografiích zachytil cesty slunce za horizont krajiny, ve které žije. Součástí vernisáže bude přednáška biologa Antonína Kůrky o mladoboleslavské přírodě. Vernisáž začíná v 16 hodin.    

Přečíst více

Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.