Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Vernisáž a výstava - Jan Gemrot / Petr Holub: Figure-Activ

Muzeum Napajedla

03. 09. 2015 - 20. 09. 2015

Muzeum Napajedla zve na společnou výstavu dvou významných mladých umělců - malíře Jana Gemrota a sochaře Petra Holuba. Vernisáž se uskuteční 3. 9. 2015 v 19 hodin, výstava potrvá do 20. 9. 2015 a navštívit ji můžete v běžné otevírací době muzea.

Jan Gemrot se narodil v roce 1983. Upozornil na sebe už u přijímacího řízení na Akademii výtvarných umění v Praze. Díky jeho mimořádnému talentu mu byla udělena výjimka, a nastoupil tak na Akademii do ateliéru klasické malby Zdeňka Berana již po ukončení třetího ročníku střední Výtvarné školy Václava Hollara. Již za studia několikrát vystavoval na samostatných výstavách a také se zúčastnil velké řady výstav skupinových. Jeho diplomová práce – cyklus ,,Únos” byla zakoupena do sbírky současného umění DvorakSec contemporary. Od roku 2011 je zastoupen i ve sbírkách Národní galerie v Praze.

Tvorba Jana Gemrota je syntézou či psychologickou exkurzí do problémů současné společnosti. Gemrot přistupuje k tématům obrazů s realistickým, či spíše hyperrealistickým projevem, jenž je někdy přerušován gestičtějším, expresivním rukopisem. Prostřednictvím konkrétního vizuálního prvku usiluje o vyjádření těžko uchopitelného pocitu a atmosféry, tedy o silné psychologické působení obrazu. Svým brilantním výtvarným podáním rozvíjí příběh, v němž však vždy zůstává něco nedořčeno pro projekci divákova osobního stanoviska. Naléhavost jeho umělecké výpovědi je nepřehlédnutelná. Propojení mistrovské malířské virtuozity s intenzivním, až šokujícím obsahem rozehraným v několika interpretačních rovinách, spolu s konceptuálním uvažováním staví Jana Gemrota na jednu z předních pozic současné mladé umělecké scény. PhDr. Rea Michalová, Ph. D.

Více informací o autorovi najdete na jeho webových nebo facebookových stránkách.

Jan Gemrot je také na Wikipedii.

Rozhovor pro Instinkt.

Rozhovor pro Novinky.cz.

 

Petr Holub se narodil v roce 1976 v Praze. Svá studia sochařství zahájil roku 1991 na Soukromé mistrovské škole uměleckého designu v Praze u prof. akad. soch. Jiřího Kryštůfka. Následně vystudoval Fakultu výtvarných umění VUT v Brně u prof. Vladimíra Preclíka a akad. soch. Michaela Gabriela. V současné době pracuje v restaurátorském ateliéru, spolupracuje na realizacích akad. soch. Stefana Milkova. Mimo jiné se věnuje i designu bytových doplňků, spolupracoval např. s akad. soch. Zdeňkem Lhotským. Od roku 1992 se účastnil více než desítky společných výstav.

V celku své tvorby cílí Petr Holub na lidskou figuru, přičemž má snahu ji vyjádřit v co nejrozmanitějších pozicích. Fyzicky náročných i obyčejných, takových, jaké dokážou zaujmout předobrazy jeho děl. Autor jde koncepcí své tvorby vlastně proti proudu dobového poklusu za nalezením toho nejoriginálnějšího, nejkontroverznějšího a tím i mediálně nejatraktivnějšího, co lze v současném světě najít. Dělá přesný opak: zaměřuje se na prosté, jasné, lidské, které právě v tom překotném shonu za neobyčejným, zůstává mimo výsek pozornosti. Nečiní jej to v umění počátku 21. století právě proto neobyčejným? Kateřina Tučková

Petr Holub v Galerii Kotelna.

 

Video o výstavě Navzájem / Petr Holub a Karel Jarie v Chrudimi na YouTube.


Vyhledat muzeum


Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.