Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Za dlouhých zimních večerů

Zámek Vsetín (Muzeum regionu Valašsko, p.o.)

15. 10. 2016 - 08. 01. 2017

Výstava o rukodělných pracích našich předků s šestimetrovým řezbovaným betlémem.

Výstava seznámí návštěvníky s tím, jak trávili naši předci na Valašsku dlouhé zimní večery. Ty vyplňovali především prací – výrobou rozmanitého nářadí a náčiní pro sebe i na prodej. Nahlédnout budete moci do valašské jizby, kde se většina těchto činností odehrávala. K vidění budou výrobky ze dřeva, proutí, lnu, vlny a dalších materiálů, dřevořezby, hračky či jemné textilní práce. Dominantní pak bude velký šestimetrový vyřezávaný betlém řezbáře Aloise Zádrapy z Lidečka, který kromě betlémské scény vyobrazuje i činnosti, kterým se Valaši v minulosti v průběhu roku věnovali.

Protože k zimnímu období patřily i zvyky a obyčeje, pro něž je typické převlékání se za masky, budete se v interaktivním koutku moci za některé tajemné postavy zimních večerů namaskovat i Vy.

K výstavě proběhne v neděli 13. listopadu 2016 doprovodná akce Odpoledne s lidovými výrobci. Tady si při písních souboru Hafera budete moci vyzkoušet draní peří či řezbu do dřeva. K vidění bude např. výroba štípaných holubiček, výroba síťovaných čepců nebo třeba čepice a rukavice pletené na formě. Všechny výrobky budou také ke koupi.

K výstavě jsou připraveny lektorské programy pro školy.


Vyhledat muzeum


Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.