Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Rozkvetlý zámek

Zámek a park v Lešné u Valašského Meziříčí (Muzeum regionu Valašsko)

14. 05. 2016 - 22. 05. 2016

V květnu většina zámeckých návštěvníků neopomene se projít mezi kvetoucími azalkami a rododendrony v zámeckém parku. Také sezónní květinová výzdoba zámeckých interiérů se již stala tradicí.

Tentokrát je inspirací pro výstavu živých květin období secese, pro které byly přírodní motivy typické.

Secesní díla zobrazují nejrůznější rostlinné stonky, úponky, listy a květy. Secesní květinou je díky nápadnému profilu, dlouhému stonku a úzkým, ostře konturovaným listům lilie. Stala se nejen dekorací, ale stejně jako ostatní motivy i nositelkou významu – symbolizovala čistotu a cudnost. Květiny obecně pak symbolizovaly jaro, světlo, naději, plodnost a mládí, protože se obracejí a otevírají ke světlu.

Pokud jde o jednotlivé druhy květin, secesní umělci si vybírali ty, které lze dobře rozložit do plochy – vedle lilie též tulipán, vlčí mák (symbol spánku), kosatec (mužský princip), kalu (ženský princip), leknín, orchidej (lidské neřesti). Ke květinám se také váže symbolika barev. Žluté nebo oranžové zabarvení květu odkazovalo ke slunečnímu svitu, červená barva ke smyslovosti i smyslnosti, krvi a utrpení. Modré květiny byly symbolem nedosažitelnosti.


Vyhledat muzeum


Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.