Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Šťastný život v secesi

Zámek a park v Lešné u Valašského Meziříčí (Muzeum regionu Valašsko)

01. 05. 2016 - 31. 08. 2016

Přibližte si životní styl této doby na výstavě oděvů, módních doplňků, hraček a vybavení domácností.

Secese (něm. Jugendstil, franc. Art Nouveau, angl. Modern Style) byla posledním uměleckým slohem, jehož znaky se uplatnily ve všech oblastech života - architektuře, sochařství, malířství a především v dekoraci a užitém umění. Vytvořil módu a životní styl na konci 19. a počátku 20. století.

Počátky secese ve smyslu uměleckého slohu se pojí s Vídeňskou secesí, založenou Gustavem Klimtem v roce 1897. Ve svém druhém významu secese souvisí se spolkovým životem a znamená odchod (lat. secessio)- označuje protestní hnutí moderních umělců proti konzervativcům v uměleckých spolcích. K prvnímu odchodu moderních umělců došlo v Mnichově roku 1892.

Za hlavní znaky secese bývají považovány ornamentálnost, lineárnost a plošnost, záliba v neobvyklých lomených barvách a estetickém využití různých materiálů. Centrálním pojmem se stává stylizace, inspirovaná přírodními tvary (listy, květy, lidské a zvířecí tělo). Secesní květinou se stala např. lilie, symbolizující čistotu a cudnost. Charakteristickými ptáky byli labuť a páv pro svou exkluzivnost a vznešenost.


Vyhledat muzeum


Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.