Hasičská expozice „Bohu ke cti, bližnímu ku pomoci“

Zámek Kinských Valašské Meziříčí (Muzeum regionu Valašsko)
13. 09. 2012 - 31. 12. 2017
Těžko bychom v minulosti našli na venkově jiný spolek, jenž natolik výrazně zasáhl do života všech tolik, jako to dokázali hasiči.
Význam schopných a dostatečně vybavených hasičských sborů byl umocněn především v našem kraji faktem, že převládajícím stavebním materiálem obytných i hospodářských staveb až do počátku 20. století bylo dřevo, a to nejen na vesnicích, ale i městech, kde řádící červený kohout páchal škody největší.
Původní účelem zakládání dobrovolných hasičských sborů byl sice boj s ohněm, postupně však jejich činnost výrazně zasáhla do kulturního a společenského života snad každé obce, v níž spolek působil. Spolky byly zpočátku financovány především členskými příspěvky, pojišťovnami a obecními představenstvy. Jako mimořádně důležité se proto jevily příjmy z vlastní činnosti, především pořádání plesů či hasičských zábav. Dodnes v řadě obcí na Valašsku jsou hasiči hlavními organizátory např. fašankových průvodů.
Hasičské sbory obce měly i v minulosti funkci reprezentativní, kdy při oficiálních událostech stávali hasiči ve slavnostních uniformách vždy na čestném místě. Také svěcení nové stříkačky či praporu patřilo k významným událostem v životě obce, totéž lze říct o velikonočních čestných strážích hasičů u Božího hrobu. Nová hasičská expozice v zámku Kinských je připomenutím dlouhé historie vývoje požární ochrany na Valašskomeziříčsku. Hlavními exponáty expozice je parní hasičská stříkačka skláren firmy S. Reich & Co. z roku 1900 a koňské stříkačka z 30. let 20. století Sboru dobrovolných hasičů z Juřinky. Kromě nich se mohou návštěvníci těšit na ukázky historické hasičské výzbroje a výstroje, pro ty nejmenší bude k dispozici interaktivní hasičská hra, zájemci se mohou dočíst zajímavosti z dějin jednotlivých požárních spolků na území Valašského Meziříčí a v okolních obcích. Parní stříkačka navíc nebude jediným exponátem z bývalých Reichových skláren. Tento podnik patřil na počátku 20. století k největším producentům osvětlovacího skla v Evropě, což neuniklo pozornosti ani interiérovým designérům největší zaoceánské lodi tehdejší doby- Titanicu. A je dost dobře možné, že světla z Valašského Meziříčí svítila právě v Titanicu na jeho první a zároveň poslední plavbě v dubnu roku 1912. Uvedené stínítko světla, jak jinak než ve tvaru plamene, si budete moci v nové expozici také prohlédnout. Expozice bude otevřena při příležitosti 140. výročí vzniku hned dvou hasičských sborů, které v minulosti na území našeho města působily, neboť v roce 1872 vznikl hasičský sbor v Krásně nad Bečvou i ve Valašském Meziříčí.
