Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Hračky ze staré půdy

Zámek Kinských Valašské Meziříčí (Muzeum regionu Valašsko)

28. 05. 2016 - 18. 09. 2016

Také jako oko v hlavě opatrujete svou první panenku, autíčko nebo zubem času notně poznamenaného plyšáka? Pak si na výstavě Hračky ze staré půdy jistě přijdete na své!

Ve spolupráci se soukromými sběrateli, výrobci hraček i muzejními institucemi jsme pro vás připravili retrospektivní výstavu historických dětských hraček, se kterými si hrály generace našich předků a snad i my sami. Příležitostí k návratu do dětství zde přitom bude celá řada – začněme sbírkou historických dřevěných hraček, s jejichž výrobou započal v nedaleké Krhové kolem roku 1945 ve své domácí dílničce sklářský dělník Jan Pobořil. Jeho malá živnost se stal počátkem 50. let součástí výrobního podniku Lipta, z jehož dílen vzešly všem dobře známé pokladničky v podobě truhly na poklad či perníkové chaloupky, vláčky, vypalované kazety, datlíci na tyči, počítadla, ... Výrobní družstvo Lipta zaniklo po roce 1989, tradice výroby dřevěných hraček však žije v obci dál – koneckonců od paní Michalíkové, manželky majitele podniku KAMIzabývajícího se dnes v Krhové výrobou dřevěných hraček, pochází i zde představená soukromá sbírka hraček.

Hlouběji do minulosti se dostaneme v expozici hraček z muzejních depozitářů, kde jsou k vidění poklady z pokojíčků našich pradědečků a prababiček, nemálo jich ovšem pochází i ze soukromých sbírek.

No a nakonec malí i velcí návštěvníci nepochybně ocení hernu s historickými exponáty hraček z Fatry Napajedla s ukázkou současné produkce firmy, která bude volně k dispozici na hraní.

Na přípravě výstavy spolupracovali:
Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně, p. o.
Karel Michalík – KAMI
Muzeum Napajedla
Fatra Napajedla, a. s.

K výstavě je připravený doprovodný lektorský program pro školy Kdo si hraje, nezlobí a také program Hry a hračky vhodný pro zájemce z řad mimoškolního a zájmového vzdělávání, příměstských táborů.


Vyhledat muzeum


Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.