Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Muzeum stavebnice Merkur

Ohodnoťte muzeum

Muzeum stavebnice Merkur bylo otevřeno v roce 2006. Ve dvou nadzemních podlažích a části sklepení vystavuje více jak 500 modelů z Merkuru. Stavebnice Merkur je fenoménem, který si návštěvu jistě zaslouží.


3,0
Celkový dojem z muzea

Muzeum stavebnice Merkur naleznete v malebném městečku Police nad Metují. Stavebnice Merkur je nerozlučně spjatá s tímto městem, kde se od svého vzniku vyráběla. V roce 2020 firma slavila sté výročí od svého založení. Prvních pět let ale stavebnice nesla název „Inventor“ a až v roce 1925 vznikla první stavebnice Merkur, tak jak ji známe dodnes.

V Muzeu je vystaveno přes 500 exponátů. Kromě klasických modelů a staveb z Merkuru můžeme spatřit repliku čočkostroje, na kterém profesor Wichterle odlil první hydrogelové kontaktní čočky a který je vyroben právě ze stavebnice Merkur. Další ukázkou toho, že Merkur není pouze hračka, je robot postavený týmem studentů z Litomyšle, který se svým projektem vyhrál v USA titul mistrů světa v robotice. V Muzeu stavebnice Merkur nalezneme i ikonické stavby jako je např. londýnský Tower Bridge, hrad Karlštejn, vysílač Ještěd. A stejně tak si můžete prohlédnout neméně ikonické rypadlo, které bylo v osmdesátých letech zobrazeno na obalech stavebnice. Největším lákadlem však zůstává Ocelové město, inspirované románem Julese Verna a postavené panem stavitelem Jiřím Mládkem.

Expozice nabízí jak pohled do historie (a kromě samotného Merkuru je k vidění i několik konkurenčních stavebnic, které byly na trhu mezi světovými válkami) tak i do současnosti prezentované nejnovějšími modely stavebnice, které je si možné přímo na místě i zakoupit.

Firma Inventor se od třicátých let věnovala kromě výroby stavebnice i produkci vláčků, kterým je věnován nemalý prostor. Pro příznivce modelové železnice je připravené velké klasické kolejiště a sbírka vláčků.

V roce 2020 byla zahájena kompletní přestavba expozice, jejíž koncept vytvořil pan architekt Zdeněk Rychtařík. Tento moderní a čistý styl je postupně realizován ve všech prostorách muzea. Od stejného roku začalo Muzeum stavebnice Merkur pořádat krátkodobé výstavy hraček, které probíhají přímo v expozici.

Větší děti jistě potěší dílnička stavebnice Merkur. Pro menší je připravena herna s dřevěnými kostkami.

Zaměření: technické

Vložit příspěvek

Diskusní příspěvky

žádné příspěvky
Žádná aktualita

Kontakty

Adresa:

Muzeum stavebnice Merkur
Tyršova 341
549 54 Police nad Metují
GPS: 50.5352742, 16.232265

Telefon:

+420491541262

Oficiální stránky muzea:

http://www.merkurpolice.cz


Výsledky hodnocení

Expozice a výstavy
4,0
Lidé v muzeu
2,8
Služby návštěvníkům
2,3
Doprovodné akce
0,0
Zobrazit všechna hodnocení muzea (4)
3,0
Celkový dojem z muzea

Vyhledat muzeum


Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.