Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

OK(N)A

Galerie Samson - Cafée (Muzeum T. G. M. Rakovník)

12. 01. 2016 - 04. 03. 2016

srdečně zveme v úterý 12. ledna 2016 od 17.00 do Galerie Samson-Cafeé na vernisáž výstavy OK(N)A - Textilní objekty Ivany Dvořákové.

Ivana  Dvořáková po speciální pedagogice, arteterapii  a teologii vystudovala obor Uměleckořemeslné textilní disciplíny na Univerzitě Hradec Králové. 
Věnuje se  historickým textilním řemeslům a pracuje se starými předlohami. Učí na základní škole a snaží se ukázat, že „motání“ má nejen svůj smysl, řád a logiku, ale také uklidňující účinek a je východiskem pro volnou tvorbu. 

Výstava ukazuje autorčinu práci s historickými vzory a starými textilními technikami, z nichž některé existují a používají se už od neolitu a přesto mohou nabídnout mnoho i modernímu člověku. Uvidíte zde textilní objekty a doplňky oděvů zhotovené krosienkováním, utkané na rámu i na karetkách, háčkováním, pletením či paličkováním. Záměrem je ukázat, že mnoho z předmětů zhotovených textilními technikami nás provází od narození do smrti a mnohdy i od jedné generace k druhé. Leccos ze  zapomenutého se znovu objevuje a i to, co je zničené, v sobě stále má svůj půvab. Vystavena jsou „okna“ – odkazy na staré záclony, závěsy a tapiserie šité i tkané a oděvní části a doplňky (irská krajka, paličkování, krosienkování).

Výstava potrvá do 4. března 2016.


Vyhledat muzeum


Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.