Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Ohlédnutí

Muzeum Nové Strašecí (Muzeum T. G. M. Rakovník)

13. 11. 2015 - 08. 01. 2016

Akad. mal. Pavla Aubrechtová a akad. mal. Vladimír Gebauer vystavují kresby, grafiky, obrazy, koláže a asambláže na výstavě s názvem ,,Ohlédnutí " v Muzeu Nové Strašecí od 13. 11. 2015 do 10. 1. 2016.

,,Pavla Aubrechtová a Vladimír Gebauer patří ke generaci, která nastupovala v polovině 70. let v tíživé atmosféře, kdy se omezovala svoboda projevu ve všech tvůrčích oblastech. Jejich tvorba navazuje na experimentální tendence 60. let. Jejich rukopisy jsou čitelné, pro každého z nich typické. Přes 40 let jejich společného života si každý z nich zachoval vlastní rukopis, vlastní přístup k práci a vlastní fantazii..." Dr. D. Altenburg Kohl (úryvek z katalogu výstavy v Muzeu Montanelli v Praze)

Vyhledat muzeum


Aktuality

Přednáška Klubu cesty za poznáním


Muzeum Nové Strašecí (Muzeum T. G. M. Rakovník)

Přednáška Klubu cesty za poznáním - podzimní cyklus Hudba v životě člověka Muzeum Nové Strašecí vás srdečně zve na přednášku Klubu cesty za poznáním s názvem Jak hudba reaguje na dění ve 20. století u nás i ve světě?, která se uskuteční v úterý 14. prosince 2021 od 17 hodin.   Lektorka Bc. Eliška Horáková - vyučující profesorka ZUŠ Stochov - nám představí hudební směry a jejich vývoj na pozadí historických událostí.   V poslední přednášce cyklu s názvem Hudba v životě člověka se zaměříme na dvacáté století a jeho hudební vývoj. Stejně jako v jiných epochách i zde je hudba ovlivňována historickými událostmi. Společně projdeme vývoj hudby jak u nás, tak v zahraničí. Zjistíme, jak zahraniční tvorba ovlivňovala českou a třeba i naopak. Hudba dvacátého století je velmi různorodá a nebude v možnostech přednášky pojmout úplně vše. Přednáška tak bude obsahovat výběr těch nejdůležitějších nebo nejzajímavějších hudebních počinů moderních dějin. Vězte, že hudba dvacátého století je mnohem rozmanitější, než jste si doposud mysleli. Přijďte se o tom přesvědčit!   Úvod Co to je populární hudba? Kdy se začala formovat? Odkdy můžeme mluvit o populární hudbě? Černošský spirituál, neworleánský jazz Od první světové války ke druhé Kam se hudba během válek přesouvá? Rasové problémy v USA. Rozvoj gramofonu. Jazz, country hudba, trampská píseň, revue, swing, Jaroslav Ježek Od války k dlouhé okupaci a studené válce Rozdělení světa na západ a východ. Hudba omezená až zakázaná. Rozvoj televize. Rock n’roll, budovatelské písně, divadla malých forem 60. léta jako kapitola sama pro sebe Evropa udává směr hudby! Americké odpovědi na Evropu. Hnutí hippie. Zlatá šedesátá u nás a její smutný konec. Beatles, soul, folk music, český bigbeat Co dál? Formování undergroundu a „dovolených“ směrů Americký obraz světa… Videoklip! Co u nás? Temno s pár odlesky… Jak se dostat k zakázané hudbě? hard rock, heavy metal, glam rock, disco, české šansony, underground, folkoví zpěváci Konec století? Nová éra… Rozvoj hudby nabírá zběsilé tempo! Každý si najde to svoje, už nejsou omezení. České hvězdy, které zpívají dodnes. Výběr interpretů českých i zahraničních

Přečíst více

Koncert duchovní hudby


Muzeum Nové Strašecí (Muzeum T. G. M. Rakovník)

Koncert duchovní hudby v kostela Narození Panny Marie v Novém Strašecí Vážení přátelé,   srdečně vás zveme na tradiční Koncert duchovní hudby, který se uskuteční v neděli 12. prosince 2021 od 17.00 hodin v kostele Narození Panny Marie v Novém Strašecí. V průběhu večera vystoupí ženský pěvecký sbor Musica NoStra, který vznikl v Novém Strašecí v roce 2018. Jeho sbormistryní a zakladatelkou je Eliška Horáková. Sbor je amatérský a zpívá pro radost samotných zpěvaček i posluchačů. Zpívá skladby různých žánrů a typů, od hudby vážné k lidovým písničkám přes folk, až ke spirituálům. V minulosti sbor spolupracoval s kapelkou Lístečku nebo pěveckým sborem Rybky ze ZUŠ Nové Strašecí. Na koncertě se můžete těšit na lidové písně v úpravách Antonína Tučapského, Zdeňka Lukáše a dalších. Dále zazní písně s „lidovým nádechem“ od Hany a Petra Ulrychových, nebo Jaroslava Hutky. Poté se můžete těšit na hudbu Adama Michny z Otradovic a písně z Mariánského zpívání a hraní. Na závěr koncertu zazní dva spirituály. Koncert duchovní hudby finančně podpořilo Město Nové Strašecí a Středočeský kraj.   Těšíme se na vás!

Přečíst více

Jak jsme si hráli

17. 11. 2021 - 09. 01. 2022
Muzeum Nové Strašecí (Muzeum T. G. M. Rakovník)

Výstava retro hraček s názvem Jak jsme si hráli v Muzeu Nové Strašecí Vážení přátelé, srdečně vás zveme na výstavu s názvem Jak jsme si hráli, kterou pro vás otevřeme ve čtvrtek 18. listopadu 2021 ve výstavní síni Muzea Nové Strašecí. Již v předchozích letech jste u nás mohli vidět dvě tematické retrovýstavy inspirované především 70. léty 20. století. Nejprve výstavu zimní Jak jsme slavili Vánoce, později instalaci připomínající letní trávení volného času s názvem Jak jsme jezdili na dovolenou. Příznivý ohlas návštěvníků dal podnět k dalšímu pokračování, tentokrát se zaměřením na dětskou zábavu a hry. Opět se ocitneme mezi předměty z konce 60. let až z počátku 80. let minulého století, mezi hračkami především českých výrobců. Výstava Jak jsme si hráli bude mít opět vánoční ladění, protože nejvíce hraček dostávaly děti právě na Vánoce. Pro naše nejmenší byly určeny pískací figurky a chrastítka, batolata si hrála s plastovými i dřevěnými kostkami, v oblibě byl i nafukovací červený buvol a samozřejmě plyšové hračky. K holčičímu světu patřily panenky - od malých „plaváčků“ po velké „chodičky“, samozřejmě pokojíčky s nábytkem, nádobíčko i sady k vlastnímu tvoření. V klučičím pokojíku bývala autodráha, stavebnice, mnohdy elektrický vláček a celá řada dopravních prostředků. Ve volném čase se děti věnovaly oblíbeným společenským i naučným hrám, hračkám rozvíjejícím myšlení i zručnost a samozřejmě dětským ilustrovaným knížkám. Z dalších oblíbených hraček si určitě vzpomenete na magickou tabulku (kde jste nikdy neudělali rovně šikmou čáru), dětský diaprojektor s pohádkami, tiskárničku, elektrickou násobilku nebo Rubikovu kostku. Výstavu můžete navštívit až do 9. 1. 2022. Těšíme se na vaši návštěvu.

Přečíst více

Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.