Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Ohlédnutí

Muzeum Nové Strašecí (Muzeum T. G. M. Rakovník)

13. 11. 2015 - 08. 01. 2016

Akad. mal. Pavla Aubrechtová a akad. mal. Vladimír Gebauer vystavují kresby, grafiky, obrazy, koláže a asambláže na výstavě s názvem ,,Ohlédnutí " v Muzeu Nové Strašecí od 13. 11. 2015 do 10. 1. 2016.

,,Pavla Aubrechtová a Vladimír Gebauer patří ke generaci, která nastupovala v polovině 70. let v tíživé atmosféře, kdy se omezovala svoboda projevu ve všech tvůrčích oblastech. Jejich tvorba navazuje na experimentální tendence 60. let. Jejich rukopisy jsou čitelné, pro každého z nich typické. Přes 40 let jejich společného života si každý z nich zachoval vlastní rukopis, vlastní přístup k práci a vlastní fantazii..." Dr. D. Altenburg Kohl (úryvek z katalogu výstavy v Muzeu Montanelli v Praze)

Vyhledat muzeum


Aktuality

Zmizelé Sudety

10. 09. 2020 - 18. 10. 2020
Muzeum Nové Strašecí (Muzeum T. G. M. Rakovník)

Výstava fotografií Zmizelé Sudety zapůjčená od společnosti Antikomplex. Vážení přátelé, od 10. září 2020 pro vás otevřeme novou putovní výstavu zapůjčenou od společnosti Antikomplex. Výstava s názvem Zmizelé Sudety mapuje různé oblasti Čech a Moravy, ve kterých došlo po druhé světové válce k vysídlení německé menšiny. Nejmarkantnější proměnou prošly pohraniční horské oblasti a to právě v důsledku vysídlení původních obyvatel a nepřílis úspěšnými snahami o znovuosídlení. Výstava přibližuje poválečné osudy kulturní krajiny a obcí, z nichž mnohé zmizely. Co však dělá výstavu výjimečnou a z čeho pramení její úspěch, jsou fotodvojice, které nabízí možnost srovnání podoby míst v minulosti a dnes. Některé z historických fotografií jsou staré více jak sto let, v kontrastu k nim stojí snímky z přelomu milénia, které zachycují stejná místa. Zmíněné fotografie nejlépe dokládají proměnu rázu krajiny a zhmotňují tak pomyslný otisk dějin v krajině.   Cílem je ukázat zejména těžko nahraditelné kulturní ztráty v důsledku poválečného vysídlení Němců. Vrátit to samozřejmě nelze, ale je velmi užitečné vědět, co se tím u nás změnilo a pracovat s tím. Výstava bude doplněna zajímavými přednáškami Klubu cesty za poznáním v rámci cyklu Historie Sudet. Můžete tak získat ucelený pohled na celou problematiku sudetoněmecké otázky.   Těšíme se na vaši návštěvu.

Přečíst více

Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.