Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Holubí pošta

Muzeum Vyškovska, příspěvková organizace

03. 07. 2020 - 30. 08. 2020

Holub je považován za jeden z nejstarších živočišných druhů, které si člověk ochočil. Během tisíciletí vzájemného soužití se naskytlo mnoho situací, kvůli kterým se stal pro lidi nepostradatelným partnerem. A právě vzájemný vztah člověka a holuba je základním mottem celé výstavy. Ve své první části přibližuje fenomén holubí pošty, od jejich počátků ve starověku přes znovuobjevení ve středověku až po využití v moderních válečných konfliktech 19. a 20. století. Poukazuje tak na vyspělé civilizace starověku, které tyto pozoruhodné opeřence oceňovaly pro jejich rychlost, vytrvalost a výjimečný orientační smysl. Další části výstavy přibližují prostředí, ve kterých se různé druhy holubů vyskytují. Malý opeřenec je na výstavě připomenut nejen jako doručovatel zpráv či „fotošpion“, ale i jako součást náboženských systémů nebo symbol mírového hnutí.

Vyhledat muzeum


Aktuality

Jak číst opisy na islámských mincích

25. 08. 2020
Muzeum Vyškovska, příspěvková organizace

Úterý 25. srpna 2020 v 17:00 Muzeum Vyškovska. Přednáška PhDr. Davida Majera spojená s komentovanou prohlídkou výstavy Mincovní poklady v dějinách Starého světa Problematika „četby“ opisů na islámských mincích od jejich prvopočátku v 7. století je velmi složitá. Složitost spočívá zejména v samotném zápisu, který je zvláště ve starších obdobích a v kaligrafických ornamentech zcela odlišný od zápisu moderní arabštiny. V rámci přednášky se posluchači dozvědí podrobnosti o vzniku a skladbě sbírky islámské numismatiky v Muzeu Jantarové stezky a Hedvábné cesty v Ostravě. Na několika příkladech z expozice si potom ukážeme, jak se na islámských mincích zapisuje datace, panovnická titulatura a mincovny, vysvětlíme si, jak přesně a bez pomoci internetu převádět muslimský letopočet, povíme si něco o zásadách arabské kaligrafie a ukážeme si na příkladech, jak se spisovná arabština liší od jednotlivých mincovních opisů, přičemž pozornost budeme věnovat zejména ražbám umajjovských a abbásovských chalífů. Vstupné: 80 Kč (v ceně přednáška a komentovaná prohlídka výstavy Mincovní poklady v dějinách Starého světa)

Přečíst více

Mincovní poklady v dějinách Starého světa

30. 06. 2020 - 15. 11. 2020
Muzeum Vyškovska, příspěvková organizace

Na této výstavě představujeme 19 (!) autentických mincovních pokladů nalezených na místech, jimiž procházely dávné obchodní cesty. Poklady dokumentují dlouhé období od 1. století př. n. l. do 19. století. Expozice je zajímavou přehlídkou dějin mincovnictví Střední Asie a Blízkého východu ve starověku, v předislámském i islámském období. Mincovní poklady doplňujeme vybranými vzácnými mincemi starověké Římské říše, středověké Byzantské říše, Osmanské říše a mnoha středověkých státních útvarů. Výstava sdělí návštěvníkům, co bylo možné si v konkrétní době za vystavené mince koupit, jaká byla jejich hodnota a jaká nebezpečí číhala na cestách na všechny, kteří velkými finančními obnosy disponovali. Výstava je realizována ve spolupráci s Muzeem Jantarové stezky a Hedvábné cesty v Ostravě.

Přečíst více

Plané rostliny jako jídlo, koření i lék

30. 06. 2020 - 18. 10. 2020
Muzeum Vyškovska, příspěvková organizace

Výpravná výstava zavede návštěvníky do světa nejen divokých rostlin. Vizuálně na první pohled zaujmou a návštěvníky doslova vtáhnou mezi sebe spousty zavěšených visících rostlin, které voní a dají se ohmatat. Na 40 velkoformátových fotografiích jsou ke zhlédnutí vybrané druhy rostlin, které jsou doplněny doprovodnými texty, které podávají podstatné informace o využití rostlin v kuchyni, případně upozorňují člověka na obsah léčivých či jedovatých látek. Výstava je určena také pro rodiny s dětmi, které ocení především tematické hry připravené exkluzivně pro tuto výstavu.

Přečíst více

Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.