Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Introducing Romana Drdová. Pohled

Veletržní palác – Sbírka moderního a současného umění (Národní galerie v Praze)

Instalace Pohled / The Overlook ve Veletržním paláci reaguje na prostor původního prezidentského salonku, definovaného jedinečným pohledem do Malé dvorany s prosvětlenou protější stěnou.

Romana Drdová, narozená v roce 1987, je studentkou Nových médií na Akademii  výtvarných umění v Praze. Její aktuální instalace Pohled / The Overlook ve Veletržním paláci reaguje na prostor původního prezidentského salonku, definovaného jedinečným pohledem do Malé dvorany s prosvětlenou protější stěnou.

Sklo, materiál použitý v instalaci, poukazuje na jeden ze základních materiálů Veletržního paláce a daný prostor dále odhmotňuje, ale zároveň ozřejmuje jeho komplikované kvality – zdůrazněnou horizontálnost a racionální jednoduchost. Tato jednoduchost je však jen zdánlivá stejně tak, jako je zdánlivá jednoduchost samotné instalace. Přechodem z horizontální do vertikální polohy instalace zkoumá naši reakci na nečekanou situaci a širší otázky vnímaní a perspektivy. Romana Drdová podtrhuje často opomíjené proporční a světelné vlastnosti prostoru běžně oceňovaného jen pro výjimečný Pohled / The Overlook do jedné z nejvýznamnějších částí budovy.

Kurátorka: Charlotta Kotíková


Vyhledat muzeum


Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.