Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Bratři Hamiltonové – obrazy aristokratického lovectví 18. století

Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství, zámek Ohrada (Národní zemědělské muzeum)

01. 09. 2016 - 30. 10. 2016

Byl kabinetním malířem na dvoře císaře Karla VI., svá díla dodával i mnoha dalším aristokratům. Osobnost barokního malíře Johanna Georga Hamiltona (1672 – 1737) je ale neodmyslitelně spojena i s historií loveckého zámku Ohrada.

 

Ve druhém desetiletí 18. století Johann Georg Hamilton namaloval pro knížete Adama Františka ze Schwarzenbergu deset obřích pláten s loveckou tématikou, která pak více než 200 let zdobila hlavní sál ohradského zámku. Jednotlivé stěny byly prý rozvrženy přesně podle velikosti jednotlivých pláten. A ústřednímu prostoru ohradského zámku se na malířovu počest též říkalo Hamiltonův sál.

Tyto obrazy z ohradského zámku se od 30. let 20. století nacházejí v Rakousku.

Výstava, kterou NZM Ohrada pořádá ve spolupráci s Národním památkovým ústavem, představuje jiná díla Johanna Gregora Hamiltona a jeho bratra Filipa Ferdinanda (1664 – 1750), a to ta ze sbírek českých zámků, především Hluboké nad Vltavou, Třeboně a Slatiňan. Kurátorkou výstavy je PhDr. Ludmila Ourodová Hronková z Územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích, autorka monografie o J. G. Hamiltonovi.

 


Vyhledat muzeum


Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.