Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Okouzleny krajkou

Podřipské muzeum

01. 04. 2016 - 04. 06. 2016

Výstava paličkovaných krajek v Podřipském muzeu v Roudnici nad Labem.

 

Roudnické Podřipské muzeum zve všechny příznivce křehké krásy paličkovaných krajek na novou výstavu, která bude otevřena od pátku 1. dubna. Přehlídku různých krajek pro návštěvníky připravila trojice krajkářek Markéta Tallerová, Ivanka Špundová a Eva Smolná.

Počátkem 20. století se z původního řemesla vyvinul složitý umělecky ceněný koníček, který často uchovává odkaz na velmi staré předlohy pro zhotovení krajek. Historie tvorby však sahá mnohem hlouběji do minulosti. Počátky paličkování sahají až do 16. století, přičemž první zmínky o něm pochází z Itálie, Nizozemska a Španělska. Zpočátku se jednalo o řemeslo sloužící k výrobě oděvních doplňků a dekorací interiéru.

Na roudnické výstavě svá díla představí krajkářky pocházející z různých koutů republiky. Markétu Tallerovou, Ivanku Špundovou a Evu Smolnou pojí nejen společný zájem, ale především dlouhloleté přátelství prodchnuté množstvím společných zážitků.

Markéta Tallerová narozená před padesáti lety v Praze, jako malá holčička křičela v Prodané nevěstě: „Spaste duši, medvěd se utrh!“ Později šla studovat na Státní konzervatoř v Praze hudebně dramatický obor. Od roku 1986 hraje v činohře Šaldova divadla v Liberci. Dva roky působila i v Divadle pod Palmovkou v Praze. V průběhu doby zjistila, že lépe se paličkuje na samotě v lese než v Karlíně a vrátila se do Jizerských hor. Hrát divadlo, paličkovat, chovat ovce, kozy, psy, holuby, králíky, slepice, kanáry …Markéta Tallerová je držitelkou ceny Thálie v roce 2009 v oboru opereta, muzikál a ostatní hudebně dramatické žánry.

Ivanka Špundová se v  roce 2002 dostala do Poniklé v Krkonoších na akci Desatero řemesel, kde se s paličkováním seznámila. Na počátku dlouhé cesty stál základní vzorník - pod vedením Ivany Domanjové, první pokusy o vlastní návrhy s Ivou Proškovou, milánská a ruská krajka s Radmilou Zuman. Tvorba vlastních krajek na dané téma s paní Milčou Eremiášovou. Všechny lektorky v ní zanechaly stopu. Dnes sama předává zkušenosti jiným zájemcům o paličkovanou krajku. Paličkuje s dětmi v knihovně ve Vetlé a vede kurzy.

 Eva Smolná o ruční práce se zajímala od dětských let. Touhu v ní rozvíjela též její prateta, jejíž povaha se vyznačovala velkou trpělivostí. Sama o sobě tvrdí: “Ruční práce mě provází po celý život, je to moje druhá přirozenost a nedovedu si představit být bez nich“. K samotnému paličkování se dostala přibližně před deseti lety vedená hlubokou úctou ke krajce. Nikdy by jí nenapadlo, že bude schopna sama tvořit krajku. Zlom po předchozích pokusech nastal až s příchodem originálního vánočního dárku - herdulkou a paličkami “.Má radost neznala mezí a od té doby jsem zcela propadla paličkám a nitím”. Během let absolvovala kurzy zaměřené na různé druhy krajek, většinou se však věnuje tvorbě podle vlastních návrhů.

Srdečně zveme všechny návštěvníky nejen na výstavu, ale i na doprovodný program v podobě kometované prohlídky vedenou jednou z autorek. O termínu budeme věřejnost informovat. V neděli 29. května od 11. hod. se koná derniéra výstavy, kde se návštěvníci mohou se všemi autorkami osobně setkat. Významným hostem zde bude paní Milča Eremiášová – přední česká paličkářka.


Vyhledat muzeum


Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.