Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Dalibor Worm - Pomsta materiálu

MUZEUM TEPLICE (Regionální muzeum v Teplicích, příspěvková organizace)

16. 06. 2019 - 08. 09. 2019

Dalibor Worm (*1965) jako sochař, který se zabývá porcelánem a vytváří z něho nejen design, ale ve velké míře také svébytné sochy, jistě dobře ví, proč zvolil v názvu slovo pomsta.

Porcelán je nevyzpytatelný, a tak se Dalibor Worm kromě všeobecných sochařských nesnází, potýká také s jeho ovládnutím, což se mu během tří desítek let soustředění neobyčejně daří, a to i po stránce technické.  S nadsázkou lze pomstu uplatnit i z jeho strany vůči porcelánu samému.

Dalibor Worm od narození žije a pracuje v Teplicích, kam se navrátil ihned po studiu na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Udržoval a udržuje kontakt s místním průmyslem, realizuje svá díla v porcelánce v Dubí. Výstava má tedy i značný regionální význam jako prezentace osobitého zpracování materiálu známého především ve formě tradičního pojetí. Proto bude výstava uspořádána v reprezentativním výstavním sále, který umožní patřičné vyznění autorovy tvorby. Ta se může označit za velmi přemýšlivou a uvážlivou, což je patrné v minimalistické formě a výrazu, který vychází z čistoty porcelánu jako materiálu. V posledních letech přichází Dalibor Worm také s náměty vzniklými pod aktivitami souvisejícími s čínskou filosofií a jejím bojovým uměním, znásobenými pobytem v Číně. Nutné je dodat, že by to vše nebylo možné bez předchozího sochařského vývoje, který bude na výstavě prezentován.

Dalibor Worm vystavoval a vystavuje málo a, chystá se pečlivě na svou první velkou, zčásti retrospektivní výstavu, jež je veřejností velmi očekávána. Výstava bude mít nadregionální charakter v kontextu současného výtvarného umění, jehož prezentace má v teplickém muzeu mnohaletou tradici.
Výstava se nebude týkat pouze porcelánových plastik, ale Dalibor Worm představí také tušové kresby štětcem, závěsné uhlové kresby a připomene v menší míře také design ojedinělý po formální stránce i po snaze tvořit design v určité obsahové linii. Vystavené artefakty budou doplněny malou projekcí průřezu jeho tvorby, která se do výstavy nevejde.
Kurátorka výstavy: PhDr. Milena Klasová


Vyhledat muzeum


Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.