Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

155 LET OTAKARU

Muzeum (Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě)

Více než půldruhého století starou historii Otakaru připomene krátkodobá výstava v prostorách Regionálního muzea, otevřená veřejnosti ve dnech 9. – 14. června. V sobotu 13. června od 15. hodiny výstava vyvrcholí Zahradní slavností.

V červnu tohoto roku uplyne 155 let od chvíle, kdy vysokomýtské okresní úřady schválily navrhované stanovy nového zpěváckého spolku ve Vysokém Mýtě, který ihned po té zahájil svou činnost. Jeho prvními členy byli především učitelé vysokomýtských škol, brzy po založení přijal do svého názvu jméno slavného krále a byla vypsána sbírka na zhotovení majestátního spolkového praporu, který se dodnes nachází ve sbírkách Regionálního muzea. Od roku 1893 se začal utvářet i ženský sbor a po roce 1914 byl Otakar zcela zlikvidován I. světovou válkou. Z pověstného popela znovu povstal v roce 1919, prošel obdobími úspěchů i krizí a přes všechny nesnáze si pod jeho slavným jménem mohou obyvatelé Vysokomýtska zazpívat dodnes.

 


Vyhledat muzeum


Aktuality

Svět mechanických hraček

22. 06. 2021 - 12. 09. 2021
Muzeum (Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě)

Výstava pro celou rodinu představí historické mechanické hračky z 20. a 30. let minulého století ze sbírky Muzea technických hraček. Den po letním slunovratu se otevře v muzeu prázdninová výstava pro celé rodiny. Představí se na ní historické mechanické hračky z 20. a 30. let minulého století ze sbírky velvarského Muzea technických hraček. Výstava zavede do světa nejrůznější typů kovových a dřevěných stavebnic, dětských her, plechových mechanických hraček a loutkových kočárků, především československé a německé výroby. Vedle technických hraček pro kluky a tatínky poháněných hodinovým strojkem na klíček, parním strojem nebo elektromotorem nebudou chybět ani hračky určené malým hospodyňkám, které jistě potěší také maminky – jako jsou panenky, kočárky, pokojíčky, nádobíčko, obchůdky, šicí strojky a jiné. Většina těchto hraček je i dnes stále funkční, jako například koupelnička s porcelánovými panenkami opatřená nádržkami na vodu nebo plechový sporáček na lihový kahánek. Představené exponáty dokumentují velmi kvalitní dobovou produkci hraček tehdy známých československých firem, které obstály i v silné konkurenci světově proslulých výrobců MÄRKLIN a BING. Mezi vystavenými exponáty je zastoupena první kovová stavebnice vyrobená v Československu pod názvem INVENTOR – předchůdce legendární stavebnice MERKUR – nebo dnes téměř neznámé stavebnice EDISON, ARCHIMEDES a VAŠEK, dětské modely parních strojů, plechových automobilů, lodí, letadel, vláčků i tramvají. Za pozornost stojí také soubor československých parních strojů LASTRA, funkční lokomobily na parní pohon, pohyblivé tancující postavičky na klíček od německé firmy SCHUCO, žertovné mechanické hračky LEHMANN nebo dětské promítačky s kolekcí obrázkových pohádek. Expozici doplňují vojenské hračky vyrobené v Československu, Německu, Francii a USA, jako jsou tanky, bitevní lodě, ponorky, válečná letadla, polní děla, protiletadlová obrana, vojáčci a jiná vojenská technika. Mezi unikáty bezesporu patří první pryžové hračky, které byly v předválečném Československu spojené s proslulou značkou zlínských obuvnických závodů BAŤA, největšího světového výrobce nerozbitných gumových hraček. Zvláště hodnotná je největší sbírka „nezranitelné armády“ gumových vojáčků u nás. Návštěvníkům výstavy se tak otevírá velký svět technických a mechanických hraček, které zaplnily výlohy hračkářských obchodů před více než osmdesáti lety.  

Přečíst více

Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.