Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Cyklus přednášek: Zločiny a zločinci komunismu

Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě (Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě)

06. 02. 2020 - 27. 02. 2020

6. 2. v 18 hodin - Miloš Doležal: Život a smrt čihošťského pátera Josefa Toufara 20. 2. v 18 hodin - Adam Hradilek: Čechoslováci v Gulagu 27. 2. v 18 hodin - Tomáš Bursík: Role soudců a prokurátorů v 50. letech

Na měsíc únor připadá smutné výročí komunistického puče v roce 1948. Nedemokratické převzetí moci a vláda jedné strany neblaze poznamenaly dalších 40 let vývoje v naší zemi.

Zejména v počátečním období byl tento režim charakterizován masivním bezprávím a terorem vůči svým občanům. Soudní procesy mnohdy končící justiční vraždou, ztráta majetku i občanských práv, nucené přesídlování, odepření svobodného výběru vzdělání a zaměstnání, to jsou jen některé ze zločinů, které napáchal komunistický režim. Regionální muzeum na měsíc únor připravilo tři přednášky renomovaných badatelů a odborníků, které nám přiblíží tuto temnou stránku naší historie.

 

6. 2. v 18 hodin

Miloš Doležal: Život a smrt čihošťského pátera Josefa Toufara

Spisovatel, publicista a redaktor Českého rozhlasu Miloš Doležal se dlouhodobě věnuje tématům z období nacistické okupace a komunistické diktatury. Mezi události, které pečlivě probádal, patří i tragický osud pátera Josefa Toufara. Ten byl přesně před padesáti lety utýrán k smrti státní bezpečností v souvislosti s tzv. čihošťským zázrakem. Doležalova biografie o Josefu Toufarovi s názvem Jako bychom dnes zemřít měli získala v anketě Lidových novin v roce 2012 ocenění Kniha roku.

 

20. 2. v 18 hodin

Adam Hradilek: Čechoslováci v Gulagu

Po rozbití Československa v roce 1939 vypukla uprchlická vlna z okupovaných území do Sovětského svazu. Z osmi tisíc uprchlíků většina skončila v Gulagu, kde tisíc z nich zahynulo. Přednáška přiblíží vybrané osudy těchto nešťastných uprchlíků ale i další osudy krajanů pronásledovaných či popravených v SSSR od bolševické revoluce do konce Stalinovy éry. Historik Adam Hradilek je spoluautor úspěšné třídílné knižní série Čechoslováci v Gulagu, která navázala na neméně úspěšný a stejnojmenný dokument České televize.

 

27. 2. v 18 hodin

Tomáš Bursík: Role soudců a prokurátorů v 50. letech

Zločiny komunismu jsou dnes již poměrně známé a v mnohých případech podrobně popsané. Méně však víme o původcích zla, kteří měli na svědomí velké množství zmařených lidských osudů. Soudce a prokurátor Karel Vaš či Josef Urválek jsou ztělesněním justičních nezákonností, nejsou však jediní, kteří se dali do služeb komunistického režimu. Kde se všichni tito muži vzali? A jaká byla jejich kariéra a jaká motivace sloužit bezpráví? Dostihla je nakonec světská spravedlnost? Na tyto otázky nám odpoví Tomáš Bursík, historik a archivář Archivu bezpečnostních složek.

 


Vyhledat muzeum


Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.