Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Muzejní podvečer a noc

Muzeum (Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě)

Jako každý rok i letos se Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě připojí k celostátnímu festivalu Muzejních nocí. V podvečer a večer 11. června se návštěvníci budou moci vypravit za historií Vysokého Mýta a zdarma navštívit muzejní expozice.

Série venkovních vycházek za historií bude mít trojí zaměření. První vycházka bude směřovat za vojenskou historií města. Vojsko se nesmazatelně zapsalo do dějin Vysokého Mýta a dodnes se zde nachází celá řada památek a objektů, které mají přímou i nepřímou vazbu na armádu a válečné události. Mnohé z nich představí a o jejich historii povypráví ředitel muzea Jiří Junek. Naopak vývoj podoby města v průběhu staletí i jeho jednotlivých staveb přiblíží archeolog David Vích. Třetí cesta za historií povede na místní hřbitov. O jeho historii i životních osudech zde pochovaných osobností bude vyprávět Soňa Krátká, která iniciovala vytvoření hřbitovní naučné stezky.   

Od 17 do 22 hod. bude otevřeno Regionální muzeum a výstava „Malíř Jan Antonín Venuto a jeho veduty východočeských měst“, kterou bude provázet její kurátor Vojtěch Barcal. Na aktivní návštěvníky zde bude čekat doprovodný výtvarný program. Při něm si budou moci vyzkoušet namalovat vlastní vedutu nebo se pokusit o převod skic samotného J. A. Venuta.  

Zdarma se otevřou i zbývající dva muzejní objekty. V Muzeu českého karosářství provedou návštěvníky kurátoři Martin Štěpán a Pavel Hladík výstavou Automobily Tatra a českoslovenští karosáři i stálou expozicí. V budově bývalých lázní v Barokním areálu ve Vraclavi se představí nová stálá expozice s názvem „Tisíciletá Vraclav. Dějiny obce v obrazech.“  

 

Realizace všech částí programu závisí na aktuální podobě protiepidemiologických opatření. Sledujte prosím náš web a facebook!

 

Program:

 

Vycházky za historií

Vysoké Mýto vojenské (Jiří Junek)

začátky v 17:00 a 19:00 hodin – sraz na náměstí u morového sloupu

 

Vysoké Mýto očima archeologa (David Vích)

začátky v 17:00 a 19:00 – sraz u chrámu sv. Vavřince

 

Vysokomýtský hřbitov (Soňa Krátká)

začátky v 18:30 a 20:30 – sraz u brány hřbitova

 

Regionální muzeum

Zdarma otevřeno od 17 do 22 hodin

Začátky komentovaných prohlídek výstavy J. A. Venuto v 18, 19, 20 a 21 hod. (v případě, že to umožní epidemiologická situace). Po celou dobu otevření muzea výtvarná dílna na téma veduty.

 

Muzeum českého karosářství

Zdarma otevřeno od 17 do 22 hodin.

Komentované prohlídky v 17, 19 a 20:30 hod. (v případě, že to umožní epidemiologická situace)

 

Barokní areál ve Vraclavi

Kostel sv. Mikuláše, poustevna a lázně s novou expozicí „Tisíciletá Vraclav. Dějiny obce v obrazech.“

Zdarma otevřen od 17 do 22 hodin


Vyhledat muzeum


Aktuality

Svět mechanických hraček

22. 06. 2021 - 12. 09. 2021
Muzeum (Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě)

Výstava pro celou rodinu představí historické mechanické hračky z 20. a 30. let minulého století ze sbírky Muzea technických hraček. Den po letním slunovratu se otevře v muzeu prázdninová výstava pro celé rodiny. Představí se na ní historické mechanické hračky z 20. a 30. let minulého století ze sbírky velvarského Muzea technických hraček. Výstava zavede do světa nejrůznější typů kovových a dřevěných stavebnic, dětských her, plechových mechanických hraček a loutkových kočárků, především československé a německé výroby. Vedle technických hraček pro kluky a tatínky poháněných hodinovým strojkem na klíček, parním strojem nebo elektromotorem nebudou chybět ani hračky určené malým hospodyňkám, které jistě potěší také maminky – jako jsou panenky, kočárky, pokojíčky, nádobíčko, obchůdky, šicí strojky a jiné. Většina těchto hraček je i dnes stále funkční, jako například koupelnička s porcelánovými panenkami opatřená nádržkami na vodu nebo plechový sporáček na lihový kahánek. Představené exponáty dokumentují velmi kvalitní dobovou produkci hraček tehdy známých československých firem, které obstály i v silné konkurenci světově proslulých výrobců MÄRKLIN a BING. Mezi vystavenými exponáty je zastoupena první kovová stavebnice vyrobená v Československu pod názvem INVENTOR – předchůdce legendární stavebnice MERKUR – nebo dnes téměř neznámé stavebnice EDISON, ARCHIMEDES a VAŠEK, dětské modely parních strojů, plechových automobilů, lodí, letadel, vláčků i tramvají. Za pozornost stojí také soubor československých parních strojů LASTRA, funkční lokomobily na parní pohon, pohyblivé tancující postavičky na klíček od německé firmy SCHUCO, žertovné mechanické hračky LEHMANN nebo dětské promítačky s kolekcí obrázkových pohádek. Expozici doplňují vojenské hračky vyrobené v Československu, Německu, Francii a USA, jako jsou tanky, bitevní lodě, ponorky, válečná letadla, polní děla, protiletadlová obrana, vojáčci a jiná vojenská technika. Mezi unikáty bezesporu patří první pryžové hračky, které byly v předválečném Československu spojené s proslulou značkou zlínských obuvnických závodů BAŤA, největšího světového výrobce nerozbitných gumových hraček. Zvláště hodnotná je největší sbírka „nezranitelné armády“ gumových vojáčků u nás. Návštěvníkům výstavy se tak otevírá velký svět technických a mechanických hraček, které zaplnily výlohy hračkářských obchodů před více než osmdesáti lety.  

Přečíst více

Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.