Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Sto let skautingu ve Vysokém Mýtě

Muzeum (Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě)

13. 10. 2019 - 17. 11. 2019

Vybavení skautských kluboven i tábornický mobiliář se na měsíc přesunou do Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě.

„Vysokomýtští junáci a skauti chodívali vždy ukázněně a tím si získávali přízeň obyvatelstva.“ (motto výstavy převzaté z kroniky skautů)

Vybavení skautských kluboven i tábornický mobiliář se na měsíc přesunou do Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě. Tímto způsobem si muzeum společně se zástupci organizace JUNÁK – český skaut, středisko Vysoké Mýto připomene 100 let od založení skautského oddílu v našem městě. Bohatou studnici materiálů pro výstavu představoval archiv organizace a předměty v soukromých sbírkách bývalých i současných skautů. Kurátorka výstavy vyhledala pamětníky a získala řadu osobních vzpomínek. Ty navazují na starší záznamy z devadesátých let minulého století. Návštěvníci výstavy si díky tomu připomenou milníky skautského hnutí ve Vysokém Mýtě a uvidí předměty, kterých se dotýkali velcí skautští činovníci. Znovu také ožijí tváře ze starých fotografií a osobnosti vzpomínané staršími generacemi dodnes – Karel a Marie Lejslovi, Karel a Helena Finkovi, Václav Tichý. Vzpomínka bude patřit i Františku Frischmannovi - skautovi z vysokomýtské židovské rodiny, který nalezl smrt v Osvětimi nebo Františku Hořavkovi – neúnavnému organizátorovi zábavy na schůzkách a táborech, který měl štěstí a z koncentračního tábora se vrátil.

„Na skauting existují mnohé vzpomínky, často romantické, sentimentální, nejčastěji veselé. Pro mne je skauting otázkou života a smrti, ať to zní sebepatetičtěji, bez skautské výchovy bych byl koncentrák nepřežil.“

(Jiří Franěk, bratr Františka Frischmanna, vzpomíná na osobní vztah ke skautingu)

Skaut představuje organizaci, která za sto let své historie poznala mnohé – válku, zabavení majetku, omezení a zákaz činnosti v době vlády komunistického režimu i nelehký návrat k životu po sametové revoluci.  V letošním roce si sto let od své činnosti připomíná mnoho oddílů v naší republice. Skautské hnutí představuje stále živou organizaci, jež má co říci i dnešním dětem. Stejně jako v minulosti skaut vede své svěřence k samostatnosti, čestnému jednání a lásce k přírodě. O tom děti z oddílu přesvědčí návštěvníky výstavy každou středu od 17.00 do 18. 00, kdy si připraví program s ukázkami ze své bohaté činnosti.Vybavení skautských kluboven i tábornický mobiliář se na měsíc přesunou do Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě. Tímto způsobem si muzeum společně se zástupci organizace JUNÁK – český skaut, středisko Vysoké Mýto připomene 100 let od založení skautského oddílu v našem městě.


Vyhledat muzeum


Aktuality

Vysoké Mýto za normalizace 1968 – 1990. Dočasný život v okupovaném městě

06. 10. 2019 - 17. 11. 2019
Muzeum (Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě)

Výstava v přednáškové místnosti muzea u příležitosti 30. výročí sametové revoluce. Menší výstava v přednáškové místnosti muzea u příležitosti 30. výročí sametové revoluce připomene prostřednictvím fotografií a archivních materiálů ze sbírek muzea období normalizace i události prvních měsíců roku 1990, kdy probíhal postupný odchod sovětských vojsk z posádky ve Vysokém Mýtě. Jednotlivé panely připomínají témata všedního, společenského i sportovního života ve městě, významné stavební počiny, soužití místních obyvatel se sovětskou armádou i jejich odpor a manifestace proti Sovětům na počátku roku 1990. Opomenuty nejsou ani širší historické souvislosti mezi děním ve městě a v Československu.

Přečíst více

Sto let skautingu ve Vysokém Mýtě

13. 10. 2019 - 17. 11. 2019
Muzeum (Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě)

Vybavení skautských kluboven i tábornický mobiliář se na měsíc přesunou do Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě. „Vysokomýtští junáci a skauti chodívali vždy ukázněně a tím si získávali přízeň obyvatelstva.“ (motto výstavy převzaté z kroniky skautů) Vybavení skautských kluboven i tábornický mobiliář se na měsíc přesunou do Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě. Tímto způsobem si muzeum společně se zástupci organizace JUNÁK – český skaut, středisko Vysoké Mýto připomene 100 let od založení skautského oddílu v našem městě. Bohatou studnici materiálů pro výstavu představoval archiv organizace a předměty v soukromých sbírkách bývalých i současných skautů. Kurátorka výstavy vyhledala pamětníky a získala řadu osobních vzpomínek. Ty navazují na starší záznamy z devadesátých let minulého století. Návštěvníci výstavy si díky tomu připomenou milníky skautského hnutí ve Vysokém Mýtě a uvidí předměty, kterých se dotýkali velcí skautští činovníci. Znovu také ožijí tváře ze starých fotografií a osobnosti vzpomínané staršími generacemi dodnes – Karel a Marie Lejslovi, Karel a Helena Finkovi, Václav Tichý. Vzpomínka bude patřit i Františku Frischmannovi - skautovi z vysokomýtské židovské rodiny, který nalezl smrt v Osvětimi nebo Františku Hořavkovi – neúnavnému organizátorovi zábavy na schůzkách a táborech, který měl štěstí a z koncentračního tábora se vrátil. „Na skauting existují mnohé vzpomínky, často romantické, sentimentální, nejčastěji veselé. Pro mne je skauting otázkou života a smrti, ať to zní sebepatetičtěji, bez skautské výchovy bych byl koncentrák nepřežil.“ (Jiří Franěk, bratr Františka Frischmanna, vzpomíná na osobní vztah ke skautingu) Skaut představuje organizaci, která za sto let své historie poznala mnohé – válku, zabavení majetku, omezení a zákaz činnosti v době vlády komunistického režimu i nelehký návrat k životu po sametové revoluci.  V letošním roce si sto let od své činnosti připomíná mnoho oddílů v naší republice. Skautské hnutí představuje stále živou organizaci, jež má co říci i dnešním dětem. Stejně jako v minulosti skaut vede své svěřence k samostatnosti, čestnému jednání a lásce k přírodě. O tom děti z oddílu přesvědčí návštěvníky výstavy každou středu od 17.00 do 18. 00, kdy si připraví program s ukázkami ze své bohaté činnosti.Vybavení skautských kluboven i tábornický mobiliář se na měsíc přesunou do Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě. Tímto způsobem si muzeum společně se zástupci organizace JUNÁK – český skaut, středisko Vysoké Mýto připomene 100 let od založení skautského oddílu v našem městě.

Přečíst více

Nejmohutnější dělostřelecké zbraně rakousko-uherské a československé armády


Muzeum (Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě)

Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě Vás zve na přednášku Ing. Jaromíra Vykoukala 17. října 2019 od 18 hod. Přednáška nás seznámí s velmi specifickou armádní zbraní, s těžkým dělostřelectvem. Nejdříve budeme sledovat, jaké mohutné dělostřelecké prostředky vyráběla Škoda Plzeň pro rakousko-uherskou armádu a námořnictvo. Poté se podíváme na ty největší zbraně československé armády v letech 1918 až 1939. Závěrečná část bude patřit informacím o Těžkému dělostřeleckému pluku 303, který byl v době první republiky posádkou ve Vysokém Mýtě.

Přečíst více

Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.