Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

XII. ročník cestovatelského festivalu Okolo světa

Muzeum (Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě)

23. 11. 2015 - 27. 11. 2015

I letošní dvanáctý ročník cestovatelského festivalu nabídne zajímavý koktejl z nejrůznějších míst naší planety. Začínáme v 18:00 v přednáškové místnosti muzea.

Pondělí 23. listopadu 2015

Zdeněk Hübner: Ekvádor

Po přistání v Quitu strávíme většinu času v Andách, kde ostatně v tropech v podmínkách tzv. věčného jara žije většina Ekvádorců. Co prožijeme? Vlastně uvidíme? Památník na rovníku, stará koloniální města, výlet ke Cotopaxi, indiánský trh, výlet na pacifické Isla de la Plata (Stříbrné ostrovy; tzv. Galapágy pro chudé). Poté se ještě vypravíme na vypůjčeném kole z lázeňského města Baňos k amazonskému přítoku Rio Napo, kde nás možná ohrozí kajmani či piraně...

 

Úterý 24. listopadu 2015

Alena Pirklová: Kouzlo jižní Afriky

Vydejme se na cestu z Kapského města v Jihoafrické republice přes Namibii, Botswanu a Zimbabwe a zpátky do Jihoafrické republice. V dokonale pestré směsici až neuvěřitelných věcí uvidíme skalní malby původních obyvatel, největší meteorit na světě (3 m dlouhý a 1 m vysoký), tulení kolonie Cape Cross Bay, rudé hory a vyschlé koryto vodopádu v Brandbergu, národní park Ethosha, až 400 m vysoké písečné duny Namib, řeku Okavango, park CHOBÉ a nesmí chybět slavné Viktoriiny vodopády. Na zpáteční cestě položíme v „parlamentu“ právě zesnulému (5.12.) bývalému prezidentu Nelsonu Mandelovi květiny.
 

Středa 25. listopadu 2015

Vladimír Lemberk: Barma – asijská kráska

Povídání o zemi, kde se zastavil čas. O zemi, která nám dá představu, jak vypadala Asie před sto i více lety. Po dlouhá desetiletí izolovaná země se otevírá turistům a má věru co nabídnout. Překvapí množstvím chrámů a budhistických mnichů, přírodními krásami, ale hlavně otevřeností a přátelstvím obyčejných lidí. Přijmeme pozvání k jídlu v mnišském klášteře, pronikneme do způsobu výroby řady produktů, která se od středověku nezměnila a na vlastní kůži vyzkoušíme lidový make-up barmských žen. Víte, kde se nachází největší kniha na světě?

 

Čtvrtek 26. listopadu 2015

Marcela a Zdeněk Švecovi: Lehokolmo ze Štýrského Hradce do Albánie

V prosinci 2014 do rodiny přibylo nové lehokolo a hned mu bylo třeba ukázat svět. Okamžitě vznikl plán na léto: dopravit se vlastními silami za přáteli v Tetovu a pokračovat do Albánie. Jet nejkratší cestou by nebylo příliš zajímavé, a tak vznikla trasa přes hory, doly, lesy, lány, moře, ostrovy i soutěsky, čítající téměř 2000 kilometrů. Času nebylo nazbyt, takže vedle lehomiláčků zajišťovaly dopravu také vlak, přívoz, trajekt, loďka i letadlo...

 

Pátek 27. listopadu 2015

Filip Hostýnek, Radim Vaňous, Ondra Urbánek: Indie

V zemi, jakou je Indie, může cestovatel počítat se vším, ale stejně je neustále něčím překvapený. Indy, krajinou, Tibeťany, jídlem a jeho kořením, dopravními prostředky a maximálním využitím jejich kapacity, řešením problémů s odpadky, chudobu i bohatstvím. Ale i tím, koho lze potkat v zapadlé horské vesnici.
 


Vyhledat muzeum


Aktuality

Lucemburské opráski

19. 09. 2020 - 25. 10. 2020
Muzeum (Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě)

Nevšední výstava, která přiblíží dějiny lucemburského rodu trochu jinak – pohledem zábavného komiksu s názvem Opráski s českí historje. Jak Lucemburkové vyváděli v Českých zemích a co po nich zůstalo? Nevšední výstava, která přiblíží dějiny lucemburského rodu trochu jinak – pohledem zábavného komiksu s názvem Opráski s českí historje. Šestice lucemburských panovníků od Karla IV. po Jošta se představí atraktivní formou v podobě svérázných kreseb a gagů. Co se skrývá za komiksem s takto zvláštním názvem? Naivní, až schematické kresby spolu se stylizovaným pravopisně chybným projevem dotvářejí ráz komiksu, v němž tajemný autor Jaz glosuje historické události s nebývalou břitkostí a suchým humorem. Žádnému jeho obrázku (oprásku) nechybí vtipná pointa, často však od čtenáře vyžadují všímavost a všeobecný rozhled. Komiks si nejprve získal velkou popularitu v prostředí internetu na Facebooku, záhy začal vycházet s úspěchem i knižně. Teď se dočká i vlastní výstavy. Jazovy komiksy se zabývají celou českou historií od praotce Čecha až po nedávné dějiny, na výstavě jsou ale k vidění komiksy právě z doby lucemburské. Některé lidé znají z internetu nebo z knížek, některé Jaz vytvořil speciálně pro tuto výstavu.  Panely s komiksovými výjevy doplní i archeologické nálezy z tohoto období ze sbírek muzea.

Přečíst více

Automobily Tatra a českoslovenští karosáři

11. 05. 2020 - 31. 12. 2020
Muzeum (Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě)

Výstava v expozici Muzea českého karosářství tentokrát představí výběr automobilů na podvozcích Tatra karosovaných řadou českých firem. Obohacením výstavy je Baťova pojízdná kancelář v 3D virtuální realitě (3D realita je do pouze do 30. 6. 2020).   Hlavní výstavní prostory muzea zaplní historické továrně vyráběné modely a soupravy plechových vláčků z let 1890–1960 na pérový, elektrický a parní pohon. Hlavním záměrem je seznámit návštěvníky se základními typy parních, elektrických a motorových lokomotiv, s nejrůznějšími druhy osobních a nákladních vagónů včetně figurek železničního personálu a cestujících, s kterými si hrály děti a mnohdy i tatínkové téměř před 100 lety. Na výstavě se tak setkají hračky proslulých světových výrobců dětských železnic první poloviny 20. století, Märklin Göppingen a Bing Norimberk, společně s produkcí železničních hraček známých československých firem Husch Horní Litvínov, Invertor (Merkur) Police nad Metují, Tioka (Ikaria) Brno, Zbrojovka Vsetín, Bora Bor u Tachova, Lastra Trhové Sviny, Gewis Jablonec nad Nisou či Minor Praha. Nebude chybět ani rozsáhlý soubor železničního příslušenství, dětská sada pro malého výpravčího, funkční telegraf na klíček nebo drážní telefon na baterii z doby první Československé republiky. Železniční exponáty doplní archiválie obsahující nabídkové katalogy výrobců železničních hraček, ceníky, letáky a reklamy obchodníků s hračkami, dobové pohlednice i fotografie. Součástí prohlídky výstavy je předvádění jízdy historických vláčků na elektrifikovaném modelu kolejiště s elektromagnetickými signály a návěstidly, budovami nádraží, osvětlenými nástupišti, železničními mosty, přejezdy, tunely a s mnoha dalšími stavbami. Zajímavostí je dokonalý systém osvětlení kolejiště dobovými lampičkami z 30. let 20. století. Nebudou chybět ani dioramata krajin sestavená z historických hraček, unikátní gumový vláček „Slovenská strela“ na klíček od firmy Baťa Zlín nebo válečný vlak československé výroby na pérový pohon z poloviny 30. let minulého století. Nejmenší návštěvníci mají možnost vyzkoušet si svou zručnost v malé dílně, kde si mohou sestavit modely vláčků, jeřábů, mostů a jiných železničních staveb z kovové stavebnice Merkur podle historických návodů. Také se dozvědí, jak funguje tzv. ternion nebo komposter na kartonové jízdenky v naší dětské dopravní kanceláři, vybavené kleštěmi průvodčího a razítky, ukázkami železničářských svítilen, ručních návěstí i značek z doby parostrojní železnice.

Přečíst více

Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.