Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Bílý kanibal

Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě

05. 11. 2021 - 05. 12. 2021

Na vernisáži, která se uskuteční ve čtvrtek 4. 11. 2021 od 17:30 hod. vystoupí skupina Gri-Gri, úvodním slovem uvede autor výstavy – dokumentarista a cestovatel Martin Šíla.

Choceňský rodák Ladislav Kořínek je pozoruhodnou, ale dnes pozapomenutou osobností československé filmové kultury. John L. Brom, jak zněl později jeho umělecký pseudonym, byl filmař, producent, herec, tanečník, dokumentarista a cestovatel. V meziválečném období například režíroval film Klapzubova jedenáctka, později byl producentem takových filmů jako U pokladny stál nebo Přednosta stanice. Jeho největší přínos ovšem spočívá v jeho dokumentární tvorbě. Po roce 1948 emigroval, cestoval po Africe a natočil zde mnoho celosvětově uznávaných dokumentů. Právě toto období jeho života přibližuje výstava Bílý kanibal. Výstava zapůjčena z Oblastního muzea v Mostě.


Vyhledat muzeum


Aktuality

Modrá krev v protinacistickém odboji


Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě

8. 2. od 18 hod. bude přednáškový cyklus s názvem Modrá krev pokračovat prezentací ředitele ÚSTRu Zdeňka Hazdry. Ten je mimo jiné autorem knihy, která nese stejný název jako připravovaná přednáška. Zdeněk Hazdra tak posluchače seznámí s osudy příslušníků české šlechty, kteří se aktivně zapojili do odboje proti německým okupantům. Ačkoliv vztahy šlechty a prvorepublikového Československa byly v mnohém problematické, dala v těchto časech významná část představitelů urozených rodů najevo svoji sounáležitost se zemí a národem. Vedla je k tomu touha žít ve svobodě, odpor vůči politice hitlerovského Německa a silné pouto k českým zemím. Tito zástupci šlechtických rodů nezůstali lhostejní rozpínavosti německých nacistů a dokázali se jim postavit v rámci domácí rezistence (Zdenko Radslav Kinský, František Kinský, Karel VI. Schwarzenberg, František Schwarzenberg, Jindřich Kolowrat-Krakovský, Zdeněk Bořek-Dohalský) i na frontových liniích druhé světové války v řadách britské RAF i československých vojenských jednotek (Manfred Beckett Czernin, Bedřich Jeroným Colloredo-Mannsfeld, Franz Ferdinand Colloredo-Mannsfeld, Eduard Josef Lobkowicz, Marián Jiří Patzelt).

Přečíst více

Nevzdali to, vydrželi, uspěli!

10. 02. 2022 - 13. 03. 2022
Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě

Třicet let svobodného podnikání ve Vysokém Mýtě - tak zní podtitul výstavy mapující nedávnou historii podniků založených, či znovu obnovených po roce 1989. Mnohé z nich neodmyslitelně patří ke každodennímu životu ve městě. Ale co o nich vlastně víme? Výstava představuje 19 příběhů, z nichž každý je jedinečný a přece v celé řadě věcí shodný. Vždyť začínající podnikatelé se v mnoha případech potýkali s podobnými problémy a vyvstávaly před nimi úkoly do té doby neznámé. To vše museli překonat, museli se učit novým dovednostem za pochodu a zejména museli vydržet a své podnikání uvést v život. Pro některé z nich se jednalo o návrat k rodinné tradici, o vzkříšení živnosti jejich předků. Vznikaly však i nové podniky doslova vyrůstající na zeleném drnu nebo ty transformující se ze socialistických předchůdců. Protože se autoři výstavy vydali přímo za majiteli, podařilo se jim nashromáždit řadu ojedinělých materiálů pocházejících z rodinných či podnikových archívů. Návštěvníkovi se tak naskytne jedinečná příležitost nahlédnout do zákulisí firem, které běžně navštěvuje, které zná a jejichž služeb hojně využívá. Výstava, která byla kvůli opatřením v souvislosti s covidem několikrát přesunuta, bude zahájena vernisáží 10. února v 17.30 hodin. Na ní vystoupí skupina BETL BAND, která stejně jako zmiňované firmy dotváří jedinečnou atmosféru Vysokého Mýta.

Přečíst více

Jak vzniká fotografie – série dílen pro děti „Už vím proč, dědo!“


Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě

V sobotu 29. 1. od 13:30 do 17:00 se v prostorách Regionálního muzea ponoříme do tajů vzniku fotografie. V sobotu 29. ledna se při první z dílen dětský návštěvník doví něco o vzniku a výrobě fotografie. Děti zjistí, jak funguje camera obscura a sami si ji vyrobí. Uvidí jednotlivé části historického fotoaparátu a zkusí si práci s ním. Získají také představu o tom, jak se vyvolává kinofilm a vyzkouší si fotografii z vyvolaného filmu vyhotovit.  V březnu na děti čeká kovářská dílna, při které si sami zkusí vykovat konkrétní předmět. Další z dílen pak budou věnovány cyklistice a fungování zemědělských strojů.

Přečíst více

Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.