Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

XII. ročník cestovatelského festivalu Okolo světa

Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě

23. 11. 2015 - 27. 11. 2015

I letošní dvanáctý ročník cestovatelského festivalu nabídne zajímavý koktejl z nejrůznějších míst naší planety. Začínáme v 18:00 v přednáškové místnosti muzea.

Pondělí 23. listopadu 2015

Zdeněk Hübner: Ekvádor

Po přistání v Quitu strávíme většinu času v Andách, kde ostatně v tropech v podmínkách tzv. věčného jara žije většina Ekvádorců. Co prožijeme? Vlastně uvidíme? Památník na rovníku, stará koloniální města, výlet ke Cotopaxi, indiánský trh, výlet na pacifické Isla de la Plata (Stříbrné ostrovy; tzv. Galapágy pro chudé). Poté se ještě vypravíme na vypůjčeném kole z lázeňského města Baňos k amazonskému přítoku Rio Napo, kde nás možná ohrozí kajmani či piraně...

 

Úterý 24. listopadu 2015

Alena Pirklová: Kouzlo jižní Afriky

Vydejme se na cestu z Kapského města v Jihoafrické republice přes Namibii, Botswanu a Zimbabwe a zpátky do Jihoafrické republice. V dokonale pestré směsici až neuvěřitelných věcí uvidíme skalní malby původních obyvatel, největší meteorit na světě (3 m dlouhý a 1 m vysoký), tulení kolonie Cape Cross Bay, rudé hory a vyschlé koryto vodopádu v Brandbergu, národní park Ethosha, až 400 m vysoké písečné duny Namib, řeku Okavango, park CHOBÉ a nesmí chybět slavné Viktoriiny vodopády. Na zpáteční cestě položíme v „parlamentu“ právě zesnulému (5.12.) bývalému prezidentu Nelsonu Mandelovi květiny.
 

Středa 25. listopadu 2015

Vladimír Lemberk: Barma – asijská kráska

Povídání o zemi, kde se zastavil čas. O zemi, která nám dá představu, jak vypadala Asie před sto i více lety. Po dlouhá desetiletí izolovaná země se otevírá turistům a má věru co nabídnout. Překvapí množstvím chrámů a budhistických mnichů, přírodními krásami, ale hlavně otevřeností a přátelstvím obyčejných lidí. Přijmeme pozvání k jídlu v mnišském klášteře, pronikneme do způsobu výroby řady produktů, která se od středověku nezměnila a na vlastní kůži vyzkoušíme lidový make-up barmských žen. Víte, kde se nachází největší kniha na světě?

 

Čtvrtek 26. listopadu 2015

Marcela a Zdeněk Švecovi: Lehokolmo ze Štýrského Hradce do Albánie

V prosinci 2014 do rodiny přibylo nové lehokolo a hned mu bylo třeba ukázat svět. Okamžitě vznikl plán na léto: dopravit se vlastními silami za přáteli v Tetovu a pokračovat do Albánie. Jet nejkratší cestou by nebylo příliš zajímavé, a tak vznikla trasa přes hory, doly, lesy, lány, moře, ostrovy i soutěsky, čítající téměř 2000 kilometrů. Času nebylo nazbyt, takže vedle lehomiláčků zajišťovaly dopravu také vlak, přívoz, trajekt, loďka i letadlo...

 

Pátek 27. listopadu 2015

Filip Hostýnek, Radim Vaňous, Ondra Urbánek: Indie

V zemi, jakou je Indie, může cestovatel počítat se vším, ale stejně je neustále něčím překvapený. Indy, krajinou, Tibeťany, jídlem a jeho kořením, dopravními prostředky a maximálním využitím jejich kapacity, řešením problémů s odpadky, chudobu i bohatstvím. Ale i tím, koho lze potkat v zapadlé horské vesnici.
 


Vyhledat muzeum


Aktuality

Šlechtické a erbovní rody ve Vysokém Mýtě - Přednáškový cyklus Modrá krev


Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě

Muzeum připravilo sérii tří přednášek, které se zaměří na šlechtu a šlechtické rody z několika pohledů. Přednášky přinesou informace jak o malých šlechtických rodech na Vysokomýtsku, tak i informace o české šlechtě v bouřlivých dobách 20. století. Přednáška Šlechtické a erbovní rody ve Vysokém Mýtě se uskuteční 20. 1. 2022 od 18 hod. v přednáškové místnosti muzea. V první přednášce představí historik muzea Vojtěch Barcal šlechtické a erbovní rody, které působily ve Vysokém Mýtě a jeho blízkém okolí v období středověku a raného novověku. Pozornost bude věnována jejich erbům, i jejich historicky nejzajímavějším členům. Zaměříme se na rodokmeny nejvýznamnějších rodů, z nichž zmiňme alespoň Talacky z Ještětic, Lukavské z Lukavice, či Dobříkovské z Malejova. Prezentovány budou i hmotné pozůstatky jednotlivých rodů dochované nejen ve sbírkách Regionálního muzea. V únoru budou následovat další dvě přednášky, které zájemce přenesou do 20. století. První z nich se zaměří na české šlechtické rody, které se aktivně zapojily do protifašistického odboje. Třetí z přednášek přiblíží osudy české šlechty po roce 1948.

Přečíst více

Už vím proč, dědo! - Jak vzniká fotografie


Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě

V sobotu 29. 1. od 13:30 do 17:00 se v prostorách Regionálního muzea ponoříme do tajů vzniku fotografie. V sobotu 29. ledna se při první z dílen dětský návštěvník doví něco o vzniku a výrobě fotografie. Děti zjistí, jak funguje camera obscura a sami si ji vyrobí. Uvidí jednotlivé části historického fotoaparátu a zkusí si práci s ním. Získají také představu o tom, jak se vyvolává kinofilm a vyzkouší si fotografii z vyvolaného filmu vyhotovit.  V březnu na děti čeká kovářská dílna, při které si sami zkusí vykovat konkrétní předmět. Další z dílen pak budou věnovány cyklistice a fungování zemědělských strojů.

Přečíst více

V zimním hávu a Smutkův betlém

12. 12. 2021 - 30. 01. 2022
Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě

Krásy zimy ve Vysokém Mýtě a okolí prostřednictvím uměleckých pláten i okem zkušených fotografů a Smutkův betlém. Ve výstavních prostorách muzea se návštěvník seznámí s výběrem uměleckých děl zachycujících Vysoké Mýto i další části regionu v období zimy. Svojí atmosférou jistě na každého zapůsobí obrazy Vysokého Mýta pod sněhovou pokrývkou od známých malířů, jako byli Jan Juška, Josef Kubizňák či Václav Prágr. Malby pak doplní velkoformátové fotografie, které vznikaly v průběhu desetiletí a mimo atmosféry města zaznamenaly i jeho postupný urbanistický vývoj. Aby byla zimní atmosféra dokonalá, bude vzpomenuto na zimní radovánky prostřednictvím historického sportovního náčiní i teplého oblečení našich pradědů a prababiček. Smutkův betlém zpřístupněn Po několika letech bude v prosinci (od 12. – 31. 12.) dočasně zpřístupněn veřejnosti Smutkův betlém. Betlém impozantních rozměrů 450 x 130 x 140 cm je dílem rodiny vysokomýtského jircháře Smutka. Vznikl v 1. polovině 19. století technikou tzv. kašírování (lepení a tvarování z papírových kousků). V roce 1914 proběhla jeho oprava, pro kterou byly mimo jiné použity kulisy z loutkového divadla. Do vysokomýtského muzea byl získán v roce 1965. Vedle 27 postav zde mimo jiné najdeme 61 ovcí, 4 velbloudy a 1 psa.

Přečíst více

Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.