Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

XIII. ročník Cestovatelského festivalu Okolo světa

Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě

21. 11. 2016 - 25. 11. 2016

Tradiční festival Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě nabízí další vyprávění o zajímavých zemích. Každý den začínáme v 18:00 hodin a opět nebude chybět možnost zakoupit si drobné občerstvení od Chocathé.

Pondělí 21. listopadu
Jana a Zdeněk Černí: Cesta do jihovýchodní Asie

Putování za Smaragdovým Budhou po Thajsku, Laosu, Malajsii a Singapuru. Toto zobrazení Budhy dosud vyvolává řadu otázek a některé souvislosti jsou dodnes zastřeny tajemstvím.

Úterý 22. listopadu
Radka a Radim Urbánkovi: Dagmar, Tubork, Kaplický a spousta jízdních kol – všednost a překvapivost Dánska

Kdo byl Poul la Cour? Jak vysoká je nejvyšší hora Dánska? Kde se nachází největší stabilní spalovací motor na světě a k čemu sloužil? Který skanzen dokáže nabídnout pohled do domácnosti dokonce až ze 70. let 20. století? To vše nabízí nahlédnutí do země, kde nechali své stopy Vikingové, Přemyslovci, Tycho de Brahe i architekt Jan Kaplický.

Středa 23. listopadu
Vladimír Lemberk: Bali – ráj na východě

Malý indonéský ostrov nás uchvátí svou atmosférou. V každé vesnici probíhá alespoň jedna slavnost, chrámů je víc než domů a k tomu kulisa sopek a nekonečných rýžových teras. Odvrácenou tváří je však turismus, a proto se vydáme dál na východ, na ostrovy Lombok, Sumbawa a Flores, kde nás čeká svět domorodých vesnic, jezer v kráterech sopek i podmořské korálové zahrady.

Čtvrtek 24. listopadu
Jaromír Vykoukal: Šest dnů v neuvěřitelné zemi – reportáž z cest do Izraele

Neobvyklé putování vede po opevnění a svatých místech na Tel Danu, bojišti na Golanách, kibucu Deganja,. Navštívíme Safed, Tiberias, Nazareth, Capernau a další místa přímo spjatá se základy křesťanské víry. Projdete se Jeruzálemem a uvidíme část sbírek největších muzeí tankové a letecké techniky Státu Izrael. A navíc se dozvíme, jak je Česká republika v Izraeli vnímána.

Pátek 25. listopadu
Jan Doubek: Syrie, Libanon a Jordánsko

Autor ještě před vypuknutím arabského jara stihl procestovat tyto tři velmi zajímavé země. Představí nám řadu nádherných památek, které bohužel často existují už jen na fotografiích.


Vyhledat muzeum


Aktuality

Automobily Tatra a českoslovenští karosáři

11. 05. 2020 - 31. 12. 2021
Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě

Výstava v expozici Muzea českého karosářství tentokrát představí výběr automobilů na podvozcích Tatra karosovaných řadou českých firem. V pořadí již čtvrtá sezónní výstava v expozici Muzea českého karosářství tentokrát představí výběr automobilů na podvozcích Tatra karosovaných řadou českých firem. Před 170 lety založil Ignác Šustala v městečku Kopřivnice dílnu na výrobu kočárů. Aniž tušil, položil tak základ jedné z největších českých automobilek, která později nesla název Tatra. Firma Tatra existuje dodnes a je známá především produkcí nákladních automobilů. Zejména v meziválečném období však vynikala i výrobou originálních osobních vozů. A právě v období první republiky mnozí českoslovenští karosáři postavili na podvozky osobních i nákladních automobilů nádherné karosérie, které nás svými tvary a svým provedením okouzlují dodnes. Výstava v muzeu českého karosářství nám přiblíží fenomén Tatra ve spojení s mistry karosářské tvorby. Návštěvníci se dozvědí řadu informací, uvidí dobové fotografie i menší trojrozměrné předměty, které obohatí série unikátních modelů tatrovek zapůjčených z kopřivnického muzea. Představí se i několik skutečných vozidel. Jedním z nich například bude tříosá Tatra 26/52 z roku 1931 s nástavbou od firmy Hrček a Neugebauer Brno ze sbírek Vojenského historického ústavu.

Přečíst více

Beseda s Alexandrem Tomským


Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě

Lenka Jaklová bude rozmlouvat s Alexandrem Tomským o životě, literatuře a politice 26. 10. od 18 hod. Věčná vzpoura v srdci konzervativce Beseda Lenky Jaklové s Alexandrem Tomským - rozmluvy o životě, literatuře a politice 26. 10. od 18 hod. v přednáškové místnosti muzea Osobnost politologa, překladatele, komentátora a pedagoga Alexandra Tomského netřeba dlouze představovat. Publikuje především v Lidových novinách a E15. Je obdivovatelem britské monarchie, sám byl například členem ODS a kandidátem za stranu Realistů ve volbách do Poslanecké sněmovně v roce 2017. Prozatím samá známá fakta. Málokdo ale ví, že tento muž má spojitost s Vysokým Mýtem. A ne bezvýznamnou! Alexandrův dědeček ing. Arnošt si psal ještě příjmení Tausik. I to byla ale pozměněná varianta původního příjmení široce rozvětvené židovské rodiny Taussigů sídlící v Hlinsku a okolí. Dědeček Arnošt, velmi pravděpodobně ve snaze zamaskovat židovský původ přijal počeštěnou verzi příjmení – z Taussigů (také Tausiků) se stali Tomští. Arnošt a Jan přišli do Vysokého Mýta z Dobrušky za blízkými příbuznými Vítězslavem a Idou Tausikovými. Jan maturoval na vysokomýtském gymnáziu a těsně před zkouškami v létě 1939 požádal děkana Václava Moučku o doporučení k přijetí na bohoslovecká studia na kolej do Hradce Králové. A podařilo se. Jan Tomský vystudoval, po válce krátce jako kněz působil v Dobrušce. Později ale vedl civilní život, oženil se, pracoval jako uznávaný archeolog.  Arnošt Tomský zahynul ve vyhlazovacím táboře v Malém Trostinci. Jan Tomský jako ¾ žid válku přečkal, do konce života ale trpěl syndromem přeživšího. Podle norimberských zákonů bylo totiž úplně jedno, že Jan byl pokřtěný katolík, oba byli stále německými úřady viděni jako židé. Dnes nikdo nezjistí, zda Jan byl skutečně horlivý ve víře nebo se oprávněně bál o svůj život. Je to vlastně úplně jedno, podařilo se zachránit lidský život a to úplně stačí. Šéfredaktorka časopisu Místní kultura a autorka mnoha článků i knih Lenka Jaklová rozebírá v Rozmluvách s Alexandrem Tomským pestrou škálu pohledů a názorů na okolní svět. Knihu v rámci besedy bude možné zakoupit za cenu zvýhodněnou a samozřejmě také nechat si ji podepsat.

Přečíst více

Oslavy 150. výročí založení muzea

25. 09. 2021 - 24. 10. 2021
Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě

Hlavní oslavy těchto úctyhodných narozenin proběhnou na přelomu září a října a budou jakýmsi poděkování všem, kteří pomáhali a pomáhají vysokomýtskému muzeu v jeho snaze uchovat co nejvíce z bohaté historie našeho města i širšího regionu. Na konci září se v prostorách Regionálního muzea v Šemberově ulici otevře výstava s názvem 150 příběhů. Pro ni muzejníci vybrali 150 předmětů, které mají nějaký pozoruhodný příběh spojený například se způsobem jejich nabytí, zajímavou osobou donátora či s jejich samotným využitím. O několik dní později se uskuteční představení knihy, která na výstavu navazuje a zároveň mapuje historii vysokomýtského muzea a nese název „150 let, 150 příběhů“. Součástí uvedení knihy mezi čtenáře bude koncert Dechové sekce Základní umělecké školy ve Vysokém Mýtě ve velmi netradičním ale jistě zajímavém prostředí, a sice v expozici Muzea českého karosářství. Vyvrcholením oslav bude 7. října slavnostní otevření expozice Vysoké Mýto světové, na které naváže závěrečný koncert v Šemberově divadle. Ve stejný den pak v hradební zdi v Jungmannových sadech nalezne svoje místo nová deska, která bude upomínat na to, že v roce 1871 bylo ve Vysokém Mýtě založeno první městské muzeum v Čechách.     25. 9. Otevřena výstava 150 příběhů ( výstava do 24. 10. 2021)   29. 9. od 17.30 hodin Koncert mezi auty Dechová sekce Základní umělecké školy ve Vysokém Mýtě v prostorách Muzea Českého Karosářství Představení knihy „150 let, 150 příběhů“   Čtvrtek 7. 10. 17:00 Odhalení pamětní desky ve vysokomýtských hradbách 17:30 Vernisáž k otevření expozice Vysoké Mýto světové 19:00 Slavnostní koncert v Šemberově divadle - vystoupí Czech Philharmonic Jazzband

Přečíst více

Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.