Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Opava – Moravská Ostrava: kontrasty a paralely stavebního vývoje dvou měst v 19. století

Historická výstavní budova (Slezské zemské muzeum)

12. 04. 2016

Jaké shody či naopak rozdíly najdeme v architektonickém a urbanistickém vývoji obou městských celků? Co ze stavebních památek se dodnes zachovalo? A které stavby známe již jen z dobových plánů a fotografií?

Na tyto otázky se pokusí odpovědět přednáška doplněná prezentací dosud neznámých staveb, které pro Opavany a Ostravany 19. století tvořily součást jejich životního prostředí.

Architekturu 19. století ve Slezsku a na Ostravsku bereme jako samozřejmost. Žijeme v kulisách měst, která svůj vzmach odvozovala z rozvoje občanské společnosti po roce 1860 a do první světové války nabyla podoby, kterou vnímáme jako klasickou. Stejně tak je obecně známo, že Opavu jako správní centrum českého Slezska během meziválečného dvacetiletí vystřídala Moravská Ostrava,.

Přednáška se kromě architektonických proměn obou měst zaměří rovněž na stavitele, kteří v nich zanechali svá významná díla. Představeni tak budou architekti a stavitelé, kteří sice nevstoupili do učebnic dějin architektury, ale bez jejichž staveb si obě města dnes nedovedeme představit, jako Eduard Labitzký, autor opavského divadla, nebo Oskar Mratschek, jenž navrhl areál ostravských jatek.

 

Akce se koná v úterý 12. dubna 2016 v 17 hodin v Historické výstavní budově. Vstupné zdarma.


Vyhledat muzeum


Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.