Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Velikonoce ve stylu rodiny Fabergé

Historická výstavní budova (Slezské zemské muzeum)

07. 03. 2018

Tradice Velikonoc na ruském carském dvoře byla neodmyslitelně spjata se speciálními vajíčky vyrobenými ze zlata a drahých kamenů. Jejich tvůrcem nebyl nikdo jiný než slavný šperkařský mistr Carl Fabergé.

Historie Fabergého vajíček sahá do roku 1885, kdy ruský car Alexandr III. objednal u příležitosti pravoslavných Velikonoc vajíčko pro svou manželku Marii Fjodorovnu. Z původního plánu připomenout carevně její dánské rodiště a poskytnout jejímu zraku pohled na důmyslně pojatý klenot se však na ruském carském dvoře vytvořila dlouholetá tradice. Během více než tří desítek let popouštěli šperkaři z klenotnické dílny slavného Carla Fabergé uzdu své představivosti a vytvářeli umělecká díla, jejichž kráse a důmyslnosti se obdivujeme ještě dnes. Kouzlo tradičního symbolu ruských Velikonoc tak vytvořilo společně s umem carských klenotníků fenomén, který mnohonásobně přesahoval hranice ruské říše.

Zajímá Vás, jakým způsobem se původně francouzská rodina dostala do Petrohradu a na carský dvůr? A jaká tajemství vajíčka skrývají ve svých útrobách? Kolik práce stálo za jejich výrobou, jaké techniky se na ně používaly a kdo se ve výsledku opájel jejich krásou? Odpověď na tyto a další otázky dostanete na přednášce historika Kamila Rodana.

Akce se koná ve středu 7. března 2018 v 17.15 hodin v Historické výstavní budově Slezského zemského muzea. Vstup zdarma. Více na www.szm.cz.

 


Vyhledat muzeum


Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.