Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Budujeme Slezsko

Památník II. světové války Hrabyně (Slezské zemské muzeum)

Ostravská operace měla pro Slezsko nedozírné následky. Zpustošené a vypálené vesnice, vyčerpaní obyvatelé, nedostatek základních potravin… Válkou zpustošené území potřebovalo urychleně pomoc.

Ostravská operace měla pro Slezsko nedozírné následky. Zpustošené a vypálené vesnice, vyčerpaní obyvatelé, nedostatek základních potravin… Válkou zpustošené území potřebovalo urychleně pomoc. A ta přišla v podobě akce s názvem Budujeme Slezsko.Vláda uvolnila p eníze na obnovu hospodářství, ale na obnovu soukromého majetku se peněz nedostávalo. Ty však nabídla velkorysá akce Budujeme Slezsko, která byla vyhlášena 23. září 1945 na Ostré Hůrce u Opavy. Jejími iniciátory se stali Helena Salichová a Jindřich Šajnar. Organizovali mimořádné sbírky, kulturní programy či výstavy uměleckých děl s následnou aukcí. Výtěžek byl věnován válkou zničeným obcím. Ještě výraznější pomoc nacházely obce u svých patronů či kmotrů, kteří zasílali finanční i hmotnou pomoc. Do akce se zapojilo celkem 72 slezských obcí a měst a jejich kmotrů.

Minivýstava Budujeme Slezsko tak připomíná solidaritu na pomoc zničenému Slezsku, která se projevila po válce a díky které se území začalo pomalu vzpamatovávat z ničivých důsledků válečného běsnění. Zhlédnout ji můžete do 30. listopadu 2015.


Vyhledat muzeum


Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.