Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Zahájení návštěvnické sezony v Národním památníku II. světové války

Památník II. světové války Hrabyně (Slezské zemské muzeum)

Hned dvě nové výstavy jsou připraveny pro návštěvníky, kteří se rozhodnou zavítat do Národního památníku II. světové války v Hrabyni.

První s názvem Odchody a návraty je věnována osudům mužů a žen, kteří odešli během II. světové války do československé zahraniční armády. Československá zahraniční armáda za II. světové války byla tvořena pestrou směsicí mužů a žen pocházejících z rozličného prostředí. Někteří z nich žili v cizině již před válkou, mnozí, zejména příslušníci české menšiny na Volyni, v Československu dokonce nikdy nepobývali. Výstava tak přibližuje některé životní příběhy účastníků zahraničního protinacistického odboje se zaměřením na okolnosti jejich odchodu za hranice. Zároveň se snaží připomenout obětavou práci lidí, kteří pomáhali útěky z protektorátu organizovat, čímž nemálo přispěli ke vzniku zahraniční armády.

Neméně zajímavá bude i druhá výstava s titulem Hrabyně včera a dnes, na které návštěvníkům představíme základní nástin dějin obce Hrabyně od její první písemné zmínky v roce 1377 až do roku 2016 s důrazem na období II. světové války. Zájemci se dozvědí více nejen o klíčových meznících  historie obce Hrabyně i o institucích, které se zde nacházejí, ale seznámí se rovněž s významnými osobnostmi spjatými s touto slezskou vsí.

 

Obě výstavy budou slavnostně zahájeny ve čtvrtek 14. dubna 2016 v 17 hodin v Národním památníku II. světové války. K výstavám je připraven také doprovodný program.

 

 


Vyhledat muzeum


Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.