Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Knižní svět Heleny Salichové

Památník Petra Bezruče (Slezské zemské muzeum)

Ve výstavních prostorách Památníku Petra Bezruče je prezentován život a dílo Heleny Salichové. Výstava s názvem Knižní svět Heleny Salichové bude k vidění až do 31. července 2015.

Právě v letošním roce uplyne již 120 let od narození naší přední výtvarnice – Heleny Salichové. Návštěvníci Slezského zemského muzea mají již od března možnost zhlédnout v prostorách Památníku Petra Bezruče výstavu, která připomene především bohatou ilustrátorskou a literární činnost této autorky.

Spisovatelka Helena Salichová publikovala řadu knih, z nichž můžeme jmenovat například pohádkové knížky O hodném děvčátku a kravičce Babulce a jiné slezské pohádky; Dětský svět; Dům z pohádky či Slezské bajky. Poslední tři uvedené knihy doplnila autorka svými kresbami či grafikami. Vznikly tak ucelené soubory ilustrací slezských pohádek a pověstí. Významným dílem Heleny Salichové je kniha Stařenčina loktuše, ve které autorka zdokumentovala podobu slezského lidové kroje a jeho součástí.

Na výstavě jsou k vidění nejen knihy samotné, ale také řada dochovaných rukopisů, autorčiných poznámek a doprovodných kreseb. Vystaveny jsou rovněž některé olejomalby z pozůstalosti Heleny Salichové, kterou Slezské zemské muzeum zakoupilo v roce 2010.


Vyhledat muzeum


Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.