Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

VÝMĚNA ROLÍ

Galerie Slováckého muzea v Uherském Hradišti (Slovácké muzeum v Uherském Hradišti)

22. 07. 2016 - 21. 08. 2016

Galerie Slováckého muzea v Uherském Hradišti a Asociace českých filmových klubů vás zvou na výstavu ke 42. ročníku Letní filmové školy v Uherském Hradišti.

VÝMĚNA ROLÍ

Surrealisticky zpodobněné malby a kresby Jakuba Tytykala v kontrastu s realistickým pojetím soch a reliéfů Ireny Armutidisové. Přesto mají cosi společného. Touhu odhalit stereotypy v různých momentech lidského chování, dané „role“. Situace, kdy se návštěvníci imaginárních vernisáží mění před našima očima v umělecké dílo, které chvíli předtím obdivovali, je satirou na časté elitářství a nesrozumitelnost galerijního dění.

Vernisáž pátek 22. července 2016 v 17.00 hodin.
Výstava potrvá do 21. srpna 2016.

Přízemní sál Galerie Slováckého muzea, Otakarova 103, Uherské Hradiště.


Vyhledat muzeum


Aktuality

Tomáš Měšťánek

02. 11. 2023 - 11. 02. 2024
Galerie Slováckého muzea v Uherském Hradišti (Slovácké muzeum v Uherském Hradišti)

Autorská výstava akademického malíře Tomáše Měšťánka, jehož dlouholetým působišťěm se stalo město Uherské Hradiště. Tomáš Měšťánek (1951–2021) byl malířem – figuralistou, který se orientoval na výrazové pojetí malby, založeném na smyslovém přístupu k tématu, tvarové modifikaci a uvolněném malířském způsobu práce. Stavěl na skutečném prožitku a obsahovosti, syrovosti námětů, nikdy nic neidealizoval. Životním a nevyčerpatelným zdrojem inspirace byla pro Tomáše Měšťánka sociální tematika, člověk a společnost, život na periférii, realita viděná z nekonvenčního úhlu. Všímal si projevů života, které některým lidem zůstanou vždy skryty – života tuláků, bezdomovců a žebráků na nárožích. Zachycoval atmosféru nasáklou vnitřním napětím drogami, lhostejností, okenou. Podněty k práci nacházel prakticky všude, v každodenních rituálech, které člověku utváří každou hodinu, den, rok a které neustále opakujeme (např. nákupy v supermarketech, sledování televize, návštěva u holiče, lékaře, na úřadech, v hospodě…), v ulicích plných konzumních reklam, kde i v davu se cítíš osamělý, na nádražích, která se stávají pomyslnou křižovatkou života i mementem… K některým tématům se často vracel (portrét i autoportrét, don Quijote, Vincent van Gogh, prokletí básníci, Franz Kafka, město, ulice, hospoda…), žádné téma nebylo ukončené, stále měl co dodat… S nadsázkou, ironií, sebeironií, sarkasmem, bez sentimentu. Dalo by se říct, že se Měšťánkova malba a kresba stala sociologickým průzkumem společnosti pomocí obrazu. Vernisáž se koná ve čtvrtek 2. listopadu. 2023 v 17.00 v Galerii Slováckého muzea, Otakarova 103, Uherské Hradiště.      

Přečíst více

Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.