Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Jak se rodí večerníčky

Slovácké muzeum v Uherském Hradišti (Slovácké muzeum v Uherském Hradišti, příspěvková organizace)

11. 02. 2016 - 10. 04. 2016

 

Večerníček si za uplynulých padesát let oblíbily celé generace dětí. Jak ale večerníček vzniká, na to zná odpověď asi jen málokterý divák. Interaktivní výstava o výrobě kreslených či loutkových filmů je plná zábavy pro děti i dospělé. Proto neváhejte a přijďte si vyzkoušet práci animátora, výtvarníka, fázaře, scénáristy nebo třeba práci v dabingovém studiu. Pro nejmenší návštěvníky je připraveno velké dřevěné pohádkové pexeso, loutky a maňásci nebo vlastnoruční výroba večerníčkovské čepice. 

Výstava je připravena ve spolupráci s Dětským muzeem Moravského zemského muzea Brno a Ateliéry Bonton Zlín.

Součástí výstavy Jak se rodí večerníčky je doprovodný program pro MŠ, ZŠ a SŠ Jak se rodí večerníček. Návštěvu je třeba domluvit u Petra Novotného, DiS., telefon: 734 282 498, e-mail: petr.novotny@slovackemuzeum.cz. Další podrobnosti naleznete na www.slovackemuzeum.cz v sekci Pro školy.

 

T. Z.

Záhada z Bontonu

Novou výstavou ve Slováckém muzeu provedou Pat a Mat

Víte, že se jeden animovaný příběh skládá z několika tisíc nakreslených obrázků? Víte, kolik to dá práce, než se na filmovém plátně nebo v televizi začnou pohybovat vaše oblíbené postavičky? Spoustu zajímavostí o výrobě kreslených a loutkových filmů přináší výstava „Jak se rodí Večerníčky“ ve Slováckém muzeu v Uherském Hradišti, připravená ve spolupráci s Dětským muzeem Moravského zemského muzea a Ateliéry Bonton Zlín, a.s. Zpřístupněna bude 11. února a potrvá do 10. dubna 2016.

Návštěvníci mohou nakouknout nejen pod pokličku tvorby filmů a seriálů pro děti, ale přímo mají tu možnost prožít chvíle v roli animátora či režiséra. V improvizovaném dabingovém a animačním studiu sami mohou vytvořit jednoduchou animaci kreslených postaviček s doprovodnými ruchy,“ prozradila Blanka Rašticová, kurátorka výstavy.

Výstava v malém sále hlavní budovy nabídne pohled do zákulisí příprav tvorby animovaných večerníčků. Na rozměrné stolní modely rozpracovaných scén a na několik desítek miniaturních rekvizit, které stály u zrodu známého večerníčku, kde hlavní role ztvárnili dva nešikovní kamarádi Pat a Mat. „Je až neuvěřitelné, co vše je možné vyrobit v miniaturním měřítku. Jsou to věci naprosto funkční a důmyslně propracované do posledního detailu, aby práce ve studiu a výsledný efekt byl co nejvěrohodnější. Ateliéry Bonton Zlín nám zapůjčily 3D model domu a interiéry bytů postaviček Pata a Mata ze seriálu, jehož volné pokračování se natáčelo pod názvem Pat a Mat se vracejí ve Zlíně v letech 2002–2005,“ láká Rašticová k návštěvě a vybízí k návštěvě i z důvodu malinko jiného. „Z ateliérů jsme do výstavy přivezli i jednu kuriozitu. Tím je 3D model scény s názvem Kovárna. Panel je z nějaké pohádky, jejíž název si nikdo v Ateliérech nepamatuje. Bylo by prima, kdyby se našel někdo, kdo by navedl na nějakou stopu nebo v tom nejlepším případě napověděl název pohádky,“ dodává Rašticová, která věří, že se návštěva stane nejen exkurzí do filmových ateliérů, ale také příležitostí k oživení vzpomínek i na starší večerníčky, které nás všechny provázely dětstvím.

Výstava je rozdělena do dvou částí. Po prohlídce bude možné, aby děti rozvinuly svoji kreativnost. V interaktivní dílně se fantazii meze klást nebudou. „Tato výstava nabízí větší možnosti zpříjemnění návštěvy dětského publika. Děti, rodiny ani školy rozhodně nebudou odcházet s prázdnou. Tentokrát zapojíme jejich hravost na maximum,“ říká Petr Novotný, programový pracovník, který popsal, co vše na děti čeká. „Budou připraveny loutky, maňásci, se kterými si mohou návštěvníci hrát. Dvě nástěnná pexesa s pohádkovými postavičkami, ale hlavně se dostanou do dabingového studia, kde si vyzkouší práci ruchaře na krátké ukázce s Hurvínkem. Každý si může vyrobit Večerníčkovu čepici,“ přidává Novotný a jedním dechem dodává, že se návštěvníci mohou zapojit do malého tvůrčího projektu. „Při této výstavě jsme se rozhodli vyhlásit soutěž. Zadání je jednoduché, vyrobit maximálně dvouminutové video. K dispozici budou mít prostor, loutky a hlavně čas. Co již bude na nich, je jejich vize a způsob ztvárnění,“ dodává Novotný, který povede i další doprovodné a výukové programy pro školy, které budou obohaceny o výuku základních technik animace.

Hlavní budova Slováckého muzea v Uherském Hradišti, Smetanovy sady 179.

Výstava je zpřístupněna od čtvrtka 11. února do neděle 10. dubna 2016.

Bližší Informace:

PhDr. Blanka Rašticová, mobil: 774 124 014

Petr Novotný DiS., mobil: 734 282 498


Vyhledat muzeum


Aktuality

100letí nemocnice v Uherském Hradišti

16. 05. 2024 - 07. 07. 2024
Slovácké muzeum v Uherském Hradišti (Slovácké muzeum v Uherském Hradišti, příspěvková organizace)

Výstava k 100. výročí založení nemocnice s vernisáží ve čtvrtek 16. května v 17 hodin. Výstava zachycuje stoletou historii uherskohradišťské nemocnice od jejího vzniku v roce 1924, zakládání jednotlivých oddělení, stavbu pavilonů a významné osobnosti až po nemocnici v době covidu. Texty doplňují desítky dobových fotografií a historických předmětů z pozůstalosti MUDr. Karla Masaříka i přímo z nemocnice.  

Přečíst více

Muzejní noc 100/100


Slovácké muzeum v Uherském Hradišti (Slovácké muzeum v Uherském Hradišti, příspěvková organizace)

Tématem letošní Muzejní noci budou aktuální výstavy v hlavní budově muzea, a to 100letí nemocnice v Uherském Hradišti a 100 let vysílání Československého rozhlasu na jihovýchodní Moravě. Muzejní noc v prostoru pře hlavní budovou muzea ve Smetanových sadech (i v jeho vnitřních prostorech), a taky venku i uvnitř Galerie Slováckého muzea (16.30–21.00) nabídne hudební vystoupení, soutěže pro děti, bohatý doprovodný program a možnost občerstvení. Do programu se zapojí rovněž uherskohradišťská nemocnice a další instituce. PROGRAM SLOVÁCKÉ MUZEUM Smetanovy sady 179, Uh. Hradiště 16.30–23.00   16.30–20.00 Vystoupení dětí z hudebního oboru ZUŠ Slovácko, Výtvarné dílničky a soutěžní aktivity v muzeu i před muzeem. 18.00 Čtení pohádky z Knihovny BBB. 19.00–23.00 Hudební vystoupení DUO GraŽ. GALERIE SLOVÁCKÉHO MUZEA Otakarova 103, Uh. Hradiště 16.30–21.00 16.30–19.00 Výtvarná dílnička a vystoupení dětí ze ZUŠ Slovácko. 17.00 Rodinná komentovaná prohlídka aktuálních výstav. 19.00 Komentovaná prohlídka aktuálních výstav. V případe nepříznivého počasí se aktivity uskuteční uvnitř muzea i galerie. Vstup volný.    

Přečíst více

Kouzlení Kornelie Němečkové

15. 02. 2024 - 21. 04. 2024
Slovácké muzeum v Uherském Hradišti (Slovácké muzeum v Uherském Hradišti, příspěvková organizace)

V 90. letech dvacátého století patřil k velmi oblíbeným podvečerním programům pro malé diváky zpěvník tradičních lidových písniček a říkadel Zpívánky. Autorkou grafického vizuálu úvodní znělky je Kornelie Němečková. Pro dílo známé české výtvarnice a ilustrátorky je typická vystřihovaná grafika a obrázky, které se inspirují ve starých obyčejích a folklóru. Nadčasovou tvorbu převážně z tapiserií, stříhané grafiky a dalších děl z ateliéru této výtvarnice uvidíte ve Slováckém muzeu. Pro dětského návštěvníka bude k výstavě připraven také program. Pražská výtvarnice a ilustrátorka má v sobě hluboce zakořeněný vztah k folklóru a tradici našeho kraje. Od studentských let působila ve folklórním souboru Hradišťan a po přestěhování do Prahy se stala členkou Slováckého krúžku. Jako vsetínská rodačka sleduje po celý svůj život tradici lidového umění Valašska a Slovácka, a právě to se jí stalo zdrojem inspirace pro její originální výtvarnou tvorbu. Kromě vystřihovaných grafik a ilustrací s motivy starých obyčejů a folklóru tvoří Kornelie Němečková také koláže a tapiserie, které můžete najít doslova po celém světě. Vytvořila animované filmy, ilustrovala knihy, časopisy, plakáty, za svoji emisi poštovních známek získala v 80. letech 20. století i ocenění. Divákům však nejvíce utkvěla v mysli její tradiční znělka populárních Zpívánek. Kornelie Němečková pochází z Valašska, ze Vsetína (*5. 7. 1932), ale již více než sedmdesát let žije v Praze. Po válce začala paní Kornelie studovat nejprve na sociálně zdravotní škole, posléze na Střední uměleckoprůmyslové škole (1949–1953) v tehdejším Gottwaldově, dnešním Zlíně, obor modelářství a návrhářství obuvi. Zde se také seznámila se svým budoucím manželem, známým sochařem (především sportovních námětů) Zdeňkem Němečkem, a ještě během studií se vzali. U obuvi však dlouho nevydržela. Láska k folklóru ji přivedla k práci s dětmi (výtvarné kroužky), módnímu návrhářství a volné tvorbě. Titěrná práce s papírem a jednoznačnou barevností pro ni představovala protipól k rozměrnějším tapisériím. Mohla se vyřádit a hravou formou se podvědomě vracet k rodnému regionu: jarnímu ránu zalitému sluncem, muzice, kterou se svým mužem tolik milovali, k čirým potůčkům, čarovnému lesu, košíkům plných hub, zimnímu sáňkování, švitořícím ptáčkům, zajícům a veverkám, folklorním tradicím a životu prostého člověka. Roky spolupracovala s televizí a s animovaným filmem, navrhovala známky, přebaly gramofonových desek, plakáty. Je autorkou grafické podoby znělky televizního pořadu Zpívánky, animovaných filmů Toman a lesní panna (1977), Holoubek (1981). Zpracovává sportovní tematiku, národopisné motivy, žánrová a pohádková témata; ilustrovala řadu knih, časopisů, zabývala se grafickým designem. Ilustrovala knihy, dětské časopisy, vytvořila řadu plakátů, známek a užité grafiky. Výstavy jejich prací bylo možné zhlédnout v řadě míst nejen naší republiky, ale po celém světě (např. v Budapešti, Montrealu, Oslu, Poznani, Barceloně).  

Přečíst více





Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.