Jak se rodí večerníčky

Slovácké muzeum v Uherském Hradišti (Slovácké muzeum v Uherském Hradišti, příspěvková organizace)
11. 02. 2016 - 10. 04. 2016
Večerníček si za uplynulých padesát let oblíbily celé generace dětí. Jak ale večerníček vzniká, na to zná odpověď asi jen málokterý divák. Interaktivní výstava o výrobě kreslených či loutkových filmů je plná zábavy pro děti i dospělé. Proto neváhejte a přijďte si vyzkoušet práci animátora, výtvarníka, fázaře, scénáristy nebo třeba práci v dabingovém studiu. Pro nejmenší návštěvníky je připraveno velké dřevěné pohádkové pexeso, loutky a maňásci nebo vlastnoruční výroba večerníčkovské čepice.
Výstava je připravena ve spolupráci s Dětským muzeem Moravského zemského muzea Brno a Ateliéry Bonton Zlín.
Součástí výstavy Jak se rodí večerníčky je doprovodný program pro MŠ, ZŠ a SŠ Jak se rodí večerníček. Návštěvu je třeba domluvit u Petra Novotného, DiS., telefon: 734 282 498, e-mail: petr.novotny@slovackemuzeum.cz. Další podrobnosti naleznete na www.slovackemuzeum.cz v sekci Pro školy.
T. Z.
Záhada z Bontonu
Novou výstavou ve Slováckém muzeu provedou Pat a Mat
Víte, že se jeden animovaný příběh skládá z několika tisíc nakreslených obrázků? Víte, kolik to dá práce, než se na filmovém plátně nebo v televizi začnou pohybovat vaše oblíbené postavičky? Spoustu zajímavostí o výrobě kreslených a loutkových filmů přináší výstava „Jak se rodí Večerníčky“ ve Slováckém muzeu v Uherském Hradišti, připravená ve spolupráci s Dětským muzeem Moravského zemského muzea a Ateliéry Bonton Zlín, a.s. Zpřístupněna bude 11. února a potrvá do 10. dubna 2016.
„Návštěvníci mohou nakouknout nejen pod pokličku tvorby filmů a seriálů pro děti, ale přímo mají tu možnost prožít chvíle v roli animátora či režiséra. V improvizovaném dabingovém a animačním studiu sami mohou vytvořit jednoduchou animaci kreslených postaviček s doprovodnými ruchy,“ prozradila Blanka Rašticová, kurátorka výstavy.
Výstava v malém sále hlavní budovy nabídne pohled do zákulisí příprav tvorby animovaných večerníčků. Na rozměrné stolní modely rozpracovaných scén a na několik desítek miniaturních rekvizit, které stály u zrodu známého večerníčku, kde hlavní role ztvárnili dva nešikovní kamarádi Pat a Mat. „Je až neuvěřitelné, co vše je možné vyrobit v miniaturním měřítku. Jsou to věci naprosto funkční a důmyslně propracované do posledního detailu, aby práce ve studiu a výsledný efekt byl co nejvěrohodnější. Ateliéry Bonton Zlín nám zapůjčily 3D model domu a interiéry bytů postaviček Pata a Mata ze seriálu, jehož volné pokračování se natáčelo pod názvem Pat a Mat se vracejí ve Zlíně v letech 2002–2005,“ láká Rašticová k návštěvě a vybízí k návštěvě i z důvodu malinko jiného. „Z ateliérů jsme do výstavy přivezli i jednu kuriozitu. Tím je 3D model scény s názvem Kovárna. Panel je z nějaké pohádky, jejíž název si nikdo v Ateliérech nepamatuje. Bylo by prima, kdyby se našel někdo, kdo by navedl na nějakou stopu nebo v tom nejlepším případě napověděl název pohádky,“ dodává Rašticová, která věří, že se návštěva stane nejen exkurzí do filmových ateliérů, ale také příležitostí k oživení vzpomínek i na starší večerníčky, které nás všechny provázely dětstvím.
Výstava je rozdělena do dvou částí. Po prohlídce bude možné, aby děti rozvinuly svoji kreativnost. V interaktivní dílně se fantazii meze klást nebudou. „Tato výstava nabízí větší možnosti zpříjemnění návštěvy dětského publika. Děti, rodiny ani školy rozhodně nebudou odcházet s prázdnou. Tentokrát zapojíme jejich hravost na maximum,“ říká Petr Novotný, programový pracovník, který popsal, co vše na děti čeká. „Budou připraveny loutky, maňásci, se kterými si mohou návštěvníci hrát. Dvě nástěnná pexesa s pohádkovými postavičkami, ale hlavně se dostanou do dabingového studia, kde si vyzkouší práci ruchaře na krátké ukázce s Hurvínkem. Každý si může vyrobit Večerníčkovu čepici,“ přidává Novotný a jedním dechem dodává, že se návštěvníci mohou zapojit do malého tvůrčího projektu. „Při této výstavě jsme se rozhodli vyhlásit soutěž. Zadání je jednoduché, vyrobit maximálně dvouminutové video. K dispozici budou mít prostor, loutky a hlavně čas. Co již bude na nich, je jejich vize a způsob ztvárnění,“ dodává Novotný, který povede i další doprovodné a výukové programy pro školy, které budou obohaceny o výuku základních technik animace.
Hlavní budova Slováckého muzea v Uherském Hradišti, Smetanovy sady 179.
Výstava je zpřístupněna od čtvrtka 11. února do neděle 10. dubna 2016.
Bližší Informace:
PhDr. Blanka Rašticová, mobil: 774 124 014
Petr Novotný DiS., mobil: 734 282 498
